Для українських виробників соків і нектарів готують нові вимоги
У Мінагрополітики розробили нові вимоги до фруктових соків та нектарів, які виробляють і продають в Україні. Мета нововведень - привести виробництво соків у відповідність з європейськими нормами. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «УкрАгроКонсалт».
Що зміниться? В основному зміни торкнуться пропорцій фруктової частини, води і сухих речовин в напої. У відомстві підготували таблицю, в якій зазначено мінімальний вміст фруктової частини для різних соків.
Для звичних соків вміст фруктової частини не повинен бути менше 50%. Це стосується соків з груш, яблук, ананасів, цитрусових. Для соків зі специфічним сильним смаком (гранат, лимон) допускається зниження фруктової частини до 25-40%. Крім цього, нові правила обмежать використання смакових добавок.
На експорт. У Міністерстві аграрної політики вважають, що нові правила не тільки поліпшать якість продукції в українських магазинах, де 95% соків - українські, а й розширять експортні можливості країни. За даними компанії Trade Hub Platform, Україна входить до п'ятірки найбільших експортерів соків в світі. На експорт вже сьогодні йде близько 20% соків, вироблених в Україні.
Перехідний період. Повністю реформувати виробництво соків планують до кінця 2022 року.
З'явиться декілька найменувань продукції:
- Соки, відновлені з концентрованих (допускається додавання води);
- Фруктові соки (допускається додавання цукру і води);
- Фруктове пюре;
- Фруктовий нектар (допускається додавання води, цукру, меду, підсолоджувачів).
Експерти вважають, що нектари в звичному розумінні можуть зовсім заборонити. За словами глави технічного комітету зі стандартизації «Соки та соковмісні продукти» Якова Верхівкера, в ЄС «нектарами» називають соки з додаванням м'якоті, але без цукру. В Україні ж «нектари» - це соковмісний напій. Експерт зазначає, що для гармонізації законодавства з європейським, необхідно піти тим самим шляхом.
Що буде з ціною? Бізнесу доведеться витратити на нововведення близько 120 млн гривень. При цьому, на ціні соків це не відіб'ється, оскільки велика частина витрат піде на оновлення упаковки.
На думку глави української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенко, навіть озвучені витрати злегка перебільшені, адже за чотири роки, які дані підприємцям на перехідний період, будь-які запаси упаковки підійдуть до кінця. Дорошенко зазначає, що багато компаній регулярно змінюють упаковку в маркетингових цілях.
А що з якістю? Хоча в Міністерстві аграрної політики розраховують підвищити якість продукції, на ділі нові правила поліпшать тільки інформованість українців. Традиційні натуральні соки продовжать випускати під тим же маркуванням, а хімічні коктейлі лише змінять назву, але так і залишаться на полицях супермаркетів. Якщо дохід українців не буде рости, вони продовжать купувати соковмісні напої, не вникаючи в склад, оскільки вони дешевші.