Спецможливості
Новини

Для лохини джмелі - незамінні запилювачі

04.05.2017
3604
Для лохини джмелі - незамінні запилювачі фото, ілюстрація
Для лохини джмелі є незамінними запилювачами, інакше ця культура не зможе дати пристойний результат урожайності, запилення бджолами працює набагато слабше. З економічної точки зору, висока ціна на лохину цілком виправдовує використання джмелиних сімей. Фото з блогу Віталія Забудько

Для лохини джмелі є незамінними запилювачами, інакше ця культура не зможе дати пристойний результат урожайності, запилення бджолами працює набагато слабше. З економічної точки зору, висока ціна на лохину цілком виправдовує використання джмелиних сімей. На сьогодні усі системні господарства, які займаються вирощуванням цієї культури, придбають джмелів. Про це розповів директор аграрно-дослідницької фундації "Жива країна" Богдан Мазницький, пише propozitsiya.com з посиланням на agravery.com.

Також джмелі дуже важливі у насінництві – науково доведено, що джмелі проводять запилення настільки якісно, що у плоді формується більше насіння.

Експерт зазначає: спектр використання джмелів достатньо широкий. Запилення джмелями використовують у майже 90% системних теплиць, зокрема і в Україні, а також для відкритого ґрунту – овочевих плантацій та садів.

"Втім, тут теж є свої особливості. Приміром, джмелі дуже добре працюють на томатах, проте при ціні помідорів з поля у 2 грн, чи буде доцільним вкладати у їх запилення? Напевне ні, оскільки такі додаткові затрати не окупляться. Загалом, джмелі можуть використовуватись на всіх овочевих та плодових культурах, вартість яких перевищує 20-40 грн/кг", - вважає Б. Мазницький.

Минулого року фундація проводила виробничі дослідження у господарствах на насадженнях малини – отримали збільшення врожаю ремонтантної малини на 20-30%. У цьому році планують провести подібні досліди на гарбузах, яблуні, черешні, груші, сливі, вишні, а також, можливо, горіхах. "Ми заміряємо літальну та запилювальну активність джмелів, враховуючи кількість осіб на гектар площі. Спираючись на дані з контрольних гектарів, порівнюємо отримані результати, в тому числі, за критеріями кількості плодів, їх ваги та якості", - пояснює фахівець.

Він розповів, що існує кілька методик розрахунку кількості джмелів на господарство. У середньому ж більшості запилювальних культур потрібно від 5 до 12 вуликів джмелів на гектар площ. У відкритий ґрунт поставляється сім`я зі 100-120 осіб, а у закритий –  від 30 до 60 осіб. Сьогодні один вулик коштує 1500 грн.

На цей час фундація співпрацює з близько 100 господарствами по всій території України. Джмелями цікавляться не лише великі господарства, які беруть по 50-200 вуликів, а й локальні виробництва, приватні оранжереї, садоводи.

"Хочу звернути увагу, що залежно від стадії розвитку рослин джмелів треба використовувати по-різному. Приміром, молода лохина потребує меншої кількості вуликів, аніж рослина віком чотири-п’ять років", - додав Б. Мазницький.

Ключові слова: садівництво

Інтерв'ю
Глибокорозпушувач Bednar Terraland TN 3000 PROFI
Недостатня, так само як і надмірна кількість опадів є чи ненайголовнішою проблемою з вирощування сільськогосподарських культур. На перший погляд, нібито одна проблема, але її вирішення потребує кардинально різних підходів, різного набору... Подробнее
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0