Corteva Agriscience продовжує працювати на благо України та підтримувати фермерів
Міжнародна науково-дослідницька компанія Corteva Agriscience нарощує темпи розвитку бізнесу в Україні. Керівництво компанії безумовно підтримує Україну та допомагає фермерам у захисті продовольчої безпеки регіону в умовах повномасштабної війни. Агровиробники у свою чергу довіряють Corteva, і це пояснює зростання частки компанії на ринку насіння в Україні. Зокрема, в маркетинговому році 2022/2023 найбільша кількість фермерів України оцінила переваги насіння кукурудзи передової генетики бренда Pioneer®, а на ринку насіння соняшнику компанія продемонструвала суттєве зростання порівняно з минулим сезоном.
Сьогодні компанія залишається чи не єдиним великим гравцем на ринку ЗЗР та насіння, який залишив ринки росії та білорусі. Команда Corteva завжди на зв’язку з фермерами, постійно шукає нові ефективні рішення та пропонує сучасні продукти й сервіси. Компанія веде виважену цінову політику, розуміючи скрутне економічне становище, в якому опинилися фермери, і для неї велика честь працювати поруч з українськими агровиробниками, робити все для того, щоб підтримати їх в складні часи та допомогти у забезпеченні економіки України та продовольчій безпеці світу.
За потужний внесок компанії в підтримку українців та розвиток політики корпоративної соціальної відповідальності протягом повномасштабної війни нещодавно Corteva Agriscience отримала відзнаку Business Hero («бізнес-герой») від Європейської Бізнес Асоціації.
Експерти компанії наголошують, що повномасштабна війна змінює аграрний ринок. Протягом сезону 2022/2023 спостерігалася зміна структури посівних площ, висока прибутковість та менша залежність від експорту морським шляхом спричинили зростання привабливості соняшника та ріпаку — площі в країні загалом зросли на 7 % та 20 %, відповідно, порівняно з попереднім роком. Також фермери відмовлялися від купівлі насіння зарання, що практикували до повномасштабної війни, і ухвалювали рішення ближче до посівної кампанії.
Щороку Corteva Agriscience проводить в Україні Медіа Клуби, останні два роки вони відбуваються у онлайн форматі, де фахівці компанії діляться з журналістами здобутками компанії за сезон. Так було і цьогоріч, онлайн захід провели 30 серпня.
Огляд тенденцій ринку. Результати роботи Corteva Agriscience у 2023 році
Олександр Дмитрієв, керівник бізнесу Corteva Agriscience в Україні
— Компанія продовжує активно працювати на ринку України, 19 жовтня 2022 року уклала декларацію про поглиблення і подальший розвиток співробітництва в інтересах продовольчої безпеки з Міністерством аграрної політики та продовольства України. Corteva має намір протягом наступних 5 років збільшити виробництво насіння кукурудзи на 30 % за рахунок додаткових інвестицій в українське виробництво, забезпечуючи українських аграріїв насінням локального виробництва, яке має найсучаснішу генетику та відповідність міжнародним стандартам якості. Також Corteva планує експортувати високоякісне насіння, вироблене в Україні, в ЄС, сприяючи надходженню коштів до бюджету від експорту.
Безпека перш за все
— З початку повномасштабного вторгнення безпека співробітників є головним пріоритетом компанії. Всі співробітники змогли переміститися в безпечні місця, чому сприяла компанія. Наразі практично весь колектив повернувся додому. Компанія запровадила гнучкий робочий графік, який не вимагає обов’язкової присутності в офісі. Протягом робочого дня колеги під час повітряних тривог обов’язково знаходяться в безпечному місці. На виробництві облаштоване укриття. Воно також доступне для всіх бажаючих мешканців села, де розташований наш насіннєвий комплекс.
Соціальна підтримка Corteva
— З початку 2022 року на підтримку українців, соціальні та медичні ініціативи, відновлення та розвиток малого фермерства Corteva Agriscience спрямувала понад 2 млн доларів США. Постраждалі від війни українські фермери отримують насіння від Фонду Говарда Г. Баффета за сприяння Соrteva Agriscience. Разом з USAID оголосили про нову співпрацю для підтримки українських фермерів. 134 фермерки навчаються сталого розвитку бізнесу під час війни у рамках Програми TalentA-2023 від Corteva Agriscience.
Ключові пріоритети на 2024 рік:
- Безпека та підтримка один одного під час війни;
- Збереження та зростання позиції на ринку;
- Близькість до фермерів та виконавча дисципліна.
Основні тенденції на ринку насіння та ЗЗР. Очікування фермерів
Олександра Бєлаш, керівниця відділу маркетингу Corteva Agriscience в Україні
— Загальні площі під ключовими сільськогосподарськими культурами майже не змінились порівняно до попереднього сезону. Площі під кукурудзою скоротились на 8 %, що становить 22 % до довоєнних площ, через суттєвий рівень залишків насіння на рівні господарств (що були закуплені, але не використані в сезоні 2021/2022), зниження прибутковості вирощування кукурудзи (через зростання цін на сушку, паливо, логістику), нестабільність експортних шляхів. Натомість, відмічається збільшення площ під олійними культурами — соняшником (+7 %) і ріпаком озимим (+20 %), які через свою прибутковість і меншу залежність від експорту морським шляхом стали привабливими для аграріїв. Також спостерігається суттєве збільшення площ під соєю (+55 %) і через підвищений попит спостерігався дефіцит насіння сої на ринку.
За результатами сезону 2022/2023, які є на сьогодні (дослідження Kynetec, вересень-червень 2023; внутрішня аналітика Corteva Agriscience) Corteva займає 2-гу позицію на ринках насіння і засобів захисту рослин, на яких компанія конкурує.
Кукурудза на ринку впала майже на 40 % проти сезону ’21-22. Бренд Pioneer® залишається №1 на ринку кукурудзи.
Ринок падіння соняшнику на рівні 20 %, порівняно з 2021-2022 рр. Pioneer® є №2 на ринку соняшника і позиція суттєво зростає порівняно з минулим сезоном.
У свою чергу на ринку ЗЗР спостерігається падіння на 10 % проти сезону ’21-22. Corteva Agriscience посідає 4 місце на ринку. Аканто Плюс® і Геліантекс™ — це два найбільш популярних продуктів на ринку засобів захисту рослин.
Плани Corteva на сезон 2023-2024. Насіння
— Асортимент насіння кукурудзи бренда Pioneer® налічуватиме 36 гібридів у всіх групах стиглості в залежності від потреб аграрія. Буде представлено 7 нових гібридів загалом в кожній з груп стиглості, більшість з яких із інноваційною технологією Optimum® AQUAmax®.
Асортимент насіння соняшнику Pioneer® налічуватиме 29 гібридів для різних технологій вирощування. Буде представлено 8 новинок: 3 класичні лінолеві гібриди і 5 гербіцидостійких гібридів, включаючи високоолеїновий Р64НР630.
Буде подовжена спільна програма підтримки малих фермерських господарств (до 500 га) в регіонах постраждалих від бойових дій, від Фонду Г.Баффета і Corteva. Аграріям надаватиметься вдвічі більше насіння за купівлі від 5 п.о. соняшника або кукурудзи Pioneer® до кінця 2023 календарного року.
Плани Corteva на сезон 2023-2024. ЗЗР
- Поширення нового післясходового гербіциду Кордус™ Флекс для посиленого контролю злакових і дводольних бур’янів у посівах кукурудзи. Розповсюдження інноваційного біологічного препарату Блу™ N, що забезпечує додаткове надходження азоту з атмосфери впродовж всього циклу вегетації.
Новинки в портфелі:
- Вербен™ — новий комплексний фунгіцид проти широкого спектру хвороб зернових колосових культур;
- Віован™ — новий двокомпонентний фунгіцид для захисту олійних культур;
- Ріджбек™ — новий інсектицид на основі молекули Isoclast® та біфентрину для захисту зернових колосових культур, кукурудзи та сої проти комплексу сисних та листогризучих шкідників.
Особливості виробництва насіння в умовах війни
Олексій Турчинов, керівник виробництва Corteva Agriscience в Україні
— Керівництво компанії відзначило українське виробництво за кращу генетичну чистоту насіння кукурудзи серед виробництв Corteva в Європі.
На виробництві ми дотримуємося норм безпеки, особливо в реаліях сьогодення. У разі повітряної тривоги кожен співробітник зупиняє роботу і прослідує в укриття за 4 хвилини. Для всіх працівників було проведено навчання по наданню домедичної допомоги в умовах бойових дій.
Завод працює вночі, при цьому ми дотримуємося світломаскування. Для безперебійної роботи насіннєвого заводу використовуємо дизельгенератори, працюємо за гнучким графіком споживання електроенергії зі зменшенням навантаження у пікові години. Працюємо з використанням технологій точного землеробства. Допомагаємо громаді, надаємо гуманітарну допомогу та допомагаємо у переміщенні осіб із зон, близьких до бойових дій. Нарощуємо експорт насіння кукурудзи в країни ЄС.
Сезон–2023 з точки зору агронома. Доцільність інновацій під час війни
Павло Голосний, спеціаліст з агрономії Corteva Agriscience в Україні
- Компанія більш сфокусувалася на технологіях вирощування сільськогосподарських культур:
- Оптимізація системи азотного живлення — окремий підхід до кожного поля;
- Оптимізація системи захисту — моніторинг посівів (оптимізація кількості обробок, внесених препаратів);
- Корегування технологічних процесів: зменшення норм виливу робочого розчину (більше гектарів за одну заправку), внесення більшої кількості компонентів в баковій суміші. Використання БПЛА для внесення ЗЗР;
- Зростання уваги аграріїв до системи точного землеробства — диференційований підхід на полі;
- Окремі господарства вводять в сівозміни нішеві культури.
Важливо, що ніхто із аграріїв не опустив руки, всі працюють, планують, аналізують, експериментують, застосовують різні підходи.
Оцінка сезону з точки зору агрономів
— Цьогорічні ґрунтові вологозапаси є найбільшими за останні п’ять років, хоча і були дещо меншими від середнього річного показника. На завершення другої декади квітня загальний стан більшості посівів озимих зернових культур характеризувався як добрий та задовільний.
Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім та оптимальним — 122–160 мм і більше продуктивної вологи, в окремих районах Центру (за винятком Дніпропетровської області), Рівненської, Київської, Миколаївської та Одеської областей воно було задовільним — від 70 до 120 мм.
Загалом вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ станом на середину липня було достатнім та оптимальним в західній та центральній частині країни. Місцями у південних, східних та західних регіонах (Волинська обл.) відмічалось нестача вологи в ґрунті.
Основні культури. Прогнози аграріїв
Ріпак. Сприятливо перезимував. Навесні коливання температури (зниження) обмежувало застосування та дію гербіцидів. Рано з’явилися проблемні бур'яни. Шкідники — прихованохоботники. Пізній склеротиніоз, подекуди несправжня борошниста роса (Центр, Північ) і борошниста роса (Південь). Загалом ріст і розвиток ріпаку впродовж вегетації сприятливий — було достатньо вологи. Хороші врожаї — 3,0–4,5 т/га (макс >5,6 т/га).
Висів ріпаку на сезон 2024 триває. З’являються бур'яни (лобода, падалиця соняшнику) та шкідників (блішки, міль, пильщик).
Пшениця. Сприятлива перезимівля. Коливання температури (зниження) на ранніх фазах розвитку. Розвиток борошнистої роси, особливо на сприятливих до хвороби сортах. Помірний розвиток основних листових хвороб (септоріоз, іржа, піренофороз). Загалом достатньо вологи — сприятливі умови розвитку культури впродовж вегетації. Гарні врожаї.
Кукурудза. Затяжна прохолодна весна, ранній висів — ранні проблеми отримання сходів. Недостатня дія досходових гербіцидів. Ранній тиск з боку бур'янів. Достатньо вологи. Ранній тиск хвороб (гельмінтоспоріоз). Цвітіння, запилення та налив зерна пройшли в сприятливих умовах. Очікування гарних врожаїв.
Соняшник. Проблема дводольних бур'янів — лобода біла та амброзія полинолиста. На Сході та Півдні спостерігається розвиток несправжньої борошнистої роси. Цвітіння, запилення та налив зерна відбувається вдало. Є ризик білої та сірої гнилі.
Фокус компанії на випробовування
ЗЗР: 15 дослідних програм: кукурудза, соняшник, ріпак, зернові (вивчення нових (Кордус™ Флекс, Вербен™, Віован™, Ріджбек™) та традиційних препаратів: бакові суміші, строки внесення, дія ЗЗР за знижених норм виливу робочого розчину, ад’юванти/ПАРи, внесення продуктів дронами).
Зберегти та примножити азот — Блу™ N та N-Lock™ Max
Біопрепарати: 5 дослідних програм: соя, кукурудза, соняшник, зернові, ріпак (антистресанти, стимулятори, мікродобрива, SAT).
Насіння кукурудзи та соняшнику: 21 програма (оцінка стійкості гібридів до хвороб, шкідників, різні строки, густота, глибина, швидкість та однорідність висіву, попередник, живлення — стартові добрива, обробіток ґрунту). Рекомендація гібридів кукурудзи до адаптивної технології: P8556; P9042; P9757.
Ріпак озимий: 5 програм (оцінка гібридів до хвороб, строки, густота, глибина, швидкість висіву, попередник, живлення, обробіток ґрунту) — гібриди класичні PT271, PT 275, нові класичні PT302, PT303.
Очікування від сезону 2024
Фахівці компанії Corteva Agriscience вважають, що посівні площі залишаться тими, які були, можливо, в подальшому відбудеться перерозподіл між культурами (зменшення кукурудзи на користь олійних культур).
Невизначеність експорту є одним з ключових факторів, що впливатиме на рішення, які прийматимуться щодо сезону 2024 (відсутність зернового коридору може призвести до зменшення експорту приблизно до 25 % порівняно з сезоном 2022-2023 і вплине на вибір культур та наявність фінансового ресурсу).
Відбуватимуться подальші зміни у думках аграріїв (фермери остаточно визначатимуться з вибором гібридів чи препаратів ближче до посівної, що суттєво відрізняється від тенденції, яка спостерігалася до війни).
Однак, попри всі труднощі, українському землеробству бути! Компанії-виробники готові працювати на своєму фронті, а фермери й надалі впроваджуватимуть сучасне, ефективне агровиробництва.
В. Полевик, v.polevik@univest-media.com