Спецможливості
Новини

Буковинські селекціонери НААН вивели 4 скороплідних сорти волоського горіха

21.02.2021
1234
Буковинські селекціонери НААН вивели 4 скороплідних сорти волоського горіха фото, ілюстрація

Вони матимуть латеральне плодоношення, самі дерева невисокі, але скороплідні та високоврожайні, тож дадуть змогу після висадження саду швидше компенсувати витрати.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на golos.com.ua.

Новими сортами горіха вже зацікавилися не тільки буковинські садівники.

Як розповіли авторки селекційного успіху, а це Наталія Гаврилець, Зіна Кожокар, Оксана Микичук, Людмила Олексюк, латерал — це однорічний пагін, сформований плодовими бруньками, де закладається наступний урожай.

Сорт «Легінь» вже запатентовано, а інші 3 нових сорти: «Красень», «Гетьман», «Скарб» проходять державне випробування.

Цей селекційний успіх у недалекій перспективі зможе не тільки значно розширити горіховий сад держави, підвищити конкурентоздатність наших сільгоспвиробників, створити нові робочі місця, але й суттєво підсилити вітчизняні експортні можливості.

Сорту «Легінь» властива скороплідність, стабільна і помірна врожайність та стійкість до марсонії, він утворює великі плоди. Дерево середньоросле та формує розлогу крону. Жіночі квіти цвітуть у середині травня, чоловічі — на 7 днів пізніше. Плодоношення верхівкове. Дерева починають утворювати плоди на 2–3-й рік після садіння. Урожайність маточного дерева віком 22 роки становить 58 кг. Плоди утворюються на верхівках торішніх приростів та є дуже великими (маса одного — 19,7 г), мають трапецієподібну форму. Товщина оболонки 1,4 мм. Ядро світле й легко відділяється, на нього припадає 51,6% маси плоду. Знімальної стиглості плоди досягають наприкінці вересня — на початку жовтня.

Сорту «Красень» властива стабільна врожайність та стійкість до марсонії. Дерево середньоросле, утворює компактну крону. Тип цвітіння протогенічний (жіночі квітки зацвітають раніше, ніж чоловічі). Плодоношення латеральне. Середня врожайність рослин віком 15 років — 25,9 кг/дерево. Плоди великі (15,1 г), еліптичної форми. Товщина оболонки 1,3 мм. Ядро солом’яного кольору, відділяється легко, на нього припадає 51,3% маси плоду. Знімальна стиглість плодів настає наприкінці вересня — на початку жовтня.

Сорту «Гетьман» властива стабільна урожайність і стійкість до марсонії. Дерево сильноросле та утворює розлогу крону. Тип цвітіння протоандричний. Плодоношення латеральне. Середня врожайність рослин, що сягнули 20 років, — 50,4 кг/дерево. Плоди дуже великі, масою 20,2 г, трапецієподібної форми. Товщина оболонки 1,2 мм. Ядро солом’яного кольору, відділяється легко, на нього припадає 51,2% маси плоду. Знімальна стиглість плодів настає наприкінці вересня — на початку жовтня.

Сорт «Скарб» формує дерево з компактною кроною та характеризується латеральним плодоношенням. Плоди великі, із середньою масою ядра 15,3 г. Ядро відділяється цілим та половинками, на нього припадає 52,6% загальної маси плоду. Смак ядра добрий, воно забарвлене у колір світлої соломи. Шкаралупа тонка і легко розколюється. Сорт стійкий до хвороб і шкідників.

 

Ключові слова: селекція, сорт, горіх, НААН

Інтерв'ю
Кліматичні зміни та несприятливі для ринку умови, спричинені COVID-19, не дали змоги українським агровиробникам цього року вкотре продемонструвати світу рекордні врожаї, особливо таких пізніх культур, як кукурудза та соняшник. Втім, і той... Подробнее
Останніми роками в Україні спостерігаються значні зміни клімату. Регіони, які раніше були більш посушливими, поповнюються опадами, вологіші ж області, навпаки, висушуються. Крім того, температурний режим у кожному регіоні різний. Хоча... Подробнее

1
0