Азотні добрива у формі КАС: ефективність у посівах озимої пшениці
Пріоритетним завданням сучасного аграрного комплексу є збільшення валового виробництва зерна зернових культур, серед яких пшениця озима посідає особливе місце.
Перехід середньодобової температури повітря за позначку вище +5°С протягом п’яти діб свідчить про відновлення посівами озимини весняної вегетації — cаме час підживити їх азотом.
До вибору азотних добрив потрібно підходити з особливою увагою, оскільки вони різняться одне від одного не тільки за формою азоту (нітратна, амідна, амонійна), але й за вартістю. Останнім часом у с.-г. виробництві широкого застосування набувають рідкі добрива, зокрема КАС (карбамідно-аміачна суміш), ефективність якого, на думку спеціалістів, обгрунтована низкою переваг над вже наявними твердими азотними добривами.
Оскільки рідкі азотні добрива типу КАС містять одразу три форми азоту — нітратну, амонійну та амідну (порівняно з іншими азотними добривами, такими як аміачна селітра та карбамід), виникає зацікавленість у внесенні його в різні технологічні етапи під час вирощування пшениці озимої.
Умови досліджень
Протягом 2006–2010 рр. у дослідному господарстві «Дніпро» ДУ ІСГСЗ (Дніпропетровська обл.) проводили дослідження з вивчення зернової продуктивності сучасних сортів пшениці озимої (Писанка, Скарбниця, Апогей Луганський) залежно від попередників та рівня мінерального живлення. Згідно зі схемою досліду підживлення озимини аміачною селітрою та карбамідно-аміачною сумішшю здійснювали у фазі кущіння восени та навесні, а також по мерзлоталому грунту (МТГ). У фазі колосіння рослини обприскували розчином карбаміду та КАС. Ділянками першого порядку були попередники (фактор А), другого — сорти (фактор В), третього порядку — період внесення, добрива (фактор С).
Грунтовий покрив дослідних ділянок представлений чорноземом звичайним малогумусним слабоеродованим. Вміст гумусу в орному шарі грунту становить 3,1–3,3%, загального азоту — 0,17–0,18%, рухомого фосфору — 125–144 мг/кг, обмінного калію — 69–118 мг/кг абсолютно сухого грунту (за Чириковим).
На ділянках, де передбачалося фонове удобрення, під передпосівну культивацію вносили мінеральні добрива, доза яких по чорному пару становила N30P30K30, після гороху — N45P45K45, після соняшнику — N60P60K60. Технологія вирощування пшениці озимої, крім поставлених на вивчення елементів, — загальноприйнята для Північного Степу України.
За результатами досліджень встановлено, що проведення підживлення посівів озимини азотним добривом КАС, порівняно з аміачною селітрою, сприяло формуванню більшої кількості продуктивних пагонів у рослин на одиницю площі.
Формування найбільшої кількості продуктивних стебел рослинами різних сортів пшениці озимої відмічали на варіантах досліду, де восени вносили фонове добриво та навесні проводили підживлення посівів КАС дозою N30 у фазі кущіння. Так, під час вирощування по чорному пару максимальні значення показника відмічали у сорту Скарбниця (475 шт./м2), після гороху та соняшнику — у сорту Писанка, 331 та 305 шт./м2 відповідно. У сорту Апогей Луганський кількість колосоносних стебел була найменшою і на зазначених ділянках становила, відповідно, 447, 302 та 276 шт./м2 (табл. 1).
Аналогічні показники відмічали за внесення фонового добрива з підживленням КАС (N30) по мерзлоталому грунту. По паровому попереднику щільність продуктивного стеблостою становила 448 шт./м2, після гороху та соняшнику — 303 та 278 шт./м2 відповідно. На варіантах, де мінеральні добрива не вносили (контроль), кількість продуктивних стебел була найменшою і, залежно від сорту, по чорному пару коливалась у межах 418–442 шт./м2, після гороху — 265–289, після соняшнику — 231–261 шт./м2.
За результатами досліджень, проведення підживлення пшениці карбамідом та КАС у фазі колосіння ніяк не впливало на кількість продуктивних пагонів. Максимальні показники маси зерна з колоса також було відмічено на варіантах досліду, де передбачено внесення фонового добрива з наступним підживленням посівів КАС (N30) у фазі кущіння навесні. Під час вирощування по чорному пару у сорту Скарбниця цей показник становив 1,54 г, у сортів Писанка та Апогей Луганський — 1,53 та 1,49 г відповідно. За сівби після гороху та соняшнику у зазначених сортів маса зерна становила, відповідно, 1,42; 1,44; 1,40 та 1,35; 1,36; 1,34 г.
За підживлення озимини аміачною селітрою у фазі кущіння навесні маса зерна з колоса також була високою. Під час вирощування по чорному пару серед вивчаємих сортів максимальні значення показника відмічали у сорту Скарбниця (1,50 г). У сорту Писанка маса була найвищою за розміщення посівів пшениці після гороху та соняшнику — 1,41 та 1,33 г відповідно.
Найменшу масу зерна з колоса відмічали на контрольному варіанті досліду, де мінеральні добрива не вносили. У середньому за роки досліджень під час вирощування по чорному пару цей показник, залежно від сорту, знаходився у межах 1,29–1,34 г, після гороху — 1,20–1,25, після соняшнику — 1,14–1,16 г.
Максимальні показники врожайності в середньому за 2007–2010 рр. всі сорти забезпечили за передпосівного внесення мінеральних добрив з наступним підживленням КАС (N30) у фазі кущіння навесні. За такого рівня живлення найвищу врожайність по чорному пару сформував сорт Скарбниця (7,30 т/га), після гороху та соняшнику — сорт Писанка, відповідно, 4,76 та 4,15 т/га. Ефективність проведеного підживлення підтверджується наявністю 15,0% прибавки врожайності по чорному пару, 15,9 — після гороху, а також 16,2% — після соняшнику, порівняно з варіантами, де вносили тільки фонове добриво (табл. 2).
За результатами досліджень встановлено, що підживлення КАС у період кущіння восени сприяло зростанню урожайності зерна по чорному пару на рівні 0,12–0,15 т/га, після гороху та соняшнику — в межах 0,17–0,19 та 0,15–0,19 т/га, відповідно, порівняно з ділянками без підживлень.
Внесення аміачної селітри N30 по мерзлоталому грунту щодо варіанта з внесенням тільки фонового добрива дало можливість додатково отримати по чорному пару від 5,0 до 5,1% зерна. Після гороху зростання врожайності становило 5,1–5,4, після соняшнику — 5,5–5,6%. Внесення КАС забезпечувало прибавку врожаю по зазначених попередниках на рівні 10,0–10,3%, 10,5–10,7 та 10,8–11,0% відповідно.
У середньому за роки досліджень максимальну прибавку врожаю зерна щодо контролю забезпечувало передпосівне внесення фонового мінерального добрива з наступним підживленням КАС (N30) у фазі кущіння навесні. Так, залежно від сорту, по чорному пару вона становила 18,7–18,8%, після гороху — 23,7–24,4, після соняшнику — 26,7–28,4%.
Підживлення посівів у фазі колосіння карбамідом (N20) та КАС (N20) не підвищувало урожайність поставлених на вивчення сортів. Зернова продуктивність озимини на цих ділянках була на одному рівні з урожайністю пшениці озимої, під яку вносили тільки передпосівне добриво.
Таким чином, за результатами досліджень встановлено, що максимальний рівень урожайності забезпечує фонове внесення мінеральних добрив з послідуючим підживленням посівів КАС (N30) у фазі кущення навесні. За такого режиму живлення під час вирощування по чорному пару найвищу врожайність забезпечив сорт Скарбниця (7,30 т/га). За розміщення пшениці озимої після гороху та соняшнику врожайнішим виявився сорт Писанка, зернова продуктивність якого становила, відповідно, 4,76 та 4,15 т/га.
Подібні досліди з визначення ефективності застосування різних азотних добрив під час вирощування пшениці озимої по стерньовому попереднику проводились нами протягом 2011–2014 рр. Пшеницю озиму висівали 20 вересня з нормою
5,5 млн схожих насінин на гектар. У польовому двофакторному досліді використовували сорт пшениці озимої Литанівка. Ділянками першого порядку були азотні добрива (фактор А): КАС32, аміачна селітра, карбамід. Ділянками другого порядку — строки внесення добрив (фактор В): в основне внесення, на час осіннього кущіння, по мерзлоталому грунту, у фазі кущіння навесні, у фазі колосіння, варіант без внесення добрив.
Дози внесення азотних добрив визначали на підставі проведеного агрохімічного аналізу грунту. Технологія вирощування — загальноприйнята для північної частини Степу України, крім поставлених на вивчення питань.
Протягом весняно-літнього періоду вегетації рослини формували неоднакову кількість продуктивних стебел, яка коливалася залежно від умов вирощування. Слід відмітити важливу роль сформованої кількості колосоносних стебел у посушливому степовому регіоні, який характеризується недостатнім зволоженням, особливо під час вегетації озимини.
За результатами досліджень встановлено, що кількість сформованих рослинами продуктивних стебел у середньому за роки досліджень коливалась у межах 368–448 шт./м2. Найбільшу кількість продуктивних стебел (448 шт./м2) відмічено на варіантах досліду, де під передпосівну культивацію використовували азотне добриво КАС у дозі N60 з одночасним внесенням P60K60 та з наступним підживленням рослин у фазі кущіння навесні. Найнижчою (368 шт./м2) кількість продуктивних стебел була на контролі, де добрива не вносили.
Найбільшу масу зерна озимина формувала за підживлення азотом у фазі кущіння навесні на фоні N60P60K60. Так, за застосування аміачної селітри маса зерна становила 1,15 г, карбаміду — 1,13, КАС — була найвищою — 1,17 г (табл. 3).
Різні строки застосування азотних добрив у посівах пшениці озимої обумовили формування неоднорідного за розмірами врожаю зерна. Найнижчу врожайність (4,03 т/га) у середньому за роки досліджень відмічено на варіантах досліду, де озимину вирощували без внесення мінеральних добрив (на контролі). Внесення під передпосівну культивацію N60(аміачна селітра)P60K60 підвищувало урожайність, порівняно з контролем, на 0,47 т/га, N60(карбамід)P60K60 — на 0,48, N60(КАС)P60K60 — на 0,60 т/га. Підживлення азотом на зазначених фонах у період осіннього кущення забезпечувало одержання додаткової прибавки врожаю зерна на ділянках з аміачною селітрою — на 0,19 т/га, карбамідом — на 0,17, КАС — на 0,26 т/га. Використання азотного підживлення по мерзлоталому грунту забезпечувало збільшення урожайності залежно від виду добрива. Так, прибавка врожаю зерна на фоні з карбамідом за додаткового його внесення по мерзлоталому грунту становила тільки 0,07 т/га, порівняно з варіантами, де вносили лише N60(карбамід)P60K60 з осені. Найбільше зростання врожайності (0,34 т/га) від підживлення азотом по мерзлоталому грунту відмічено на фоні з КАС (табл. 4).
Висновки
Із наведених даних видно, що азотне підживлення є ефективним агрозаходом, яке протягом всіх років досліджень забезпечувало прибавку врожайності. У середньому за роки досліджень максимальну врожайність (5,25 т/га) забезпечило внесення восени N60(КАС)P60K60 та наступне підживлення КАС у фазі кущіння навесні. На фоні з аміачною селітрою (4,95 т/га) — основне внесення N60(аміачна селітра)P60K60 та підживлення цим добривом у весняне кущіння. Урожайність пшениці озимої на відповідних варіантах з використанням карбаміду була найнижчою і становила 4,75 т/га.
О. Желязков, канд. с.-г. наук, провідний наук. співробітник лабораторії технології вирощування озимих зернових культур,
О. Козельський, заступник директора з науково-виробничої діяльності,
О. Бондаренко, наук. співробітник лабораторії технології вирощування озимих зернових культур,
ДУ ІСГСЗ НААН (ДУ Інститут сільського господарства степової зони НААН)