Артилерійські обстріли забруднять українські землі на 100 років
Науковці отримали докази забруднення важкими металами внаслідок обстрілів у Франції під час Першої світової війни — понад століття тому. Було виявлено, що ґрунти, взяті з кратерів, що залишились після вибухів снарядів уздовж Західного фронту, містять підвищені рівні як свинцю, так і міді, які можуть пригнічувати ріст рослин. Дослідники називають довгостроковий вплив вибухових боєприпасів на ґрунт «бомбардуванням».
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Express.
За словами автора статті та дослідника ґрунтів доктора Наомі Рінтул-Хайнс з Кентерберійського університету Крайст-Черч у Кенті, відкриття у Франції вказують на довгострокові наслідки сучасного конфлікту в Україні.
«Крім короткострокового впливу на сільське господарство через проблеми з ланцюгом постачання врожаю, ці поля можуть бути небезпечно забруднені боєприпасами в довгостроковій перспективі. Можливо, протягом 100 років або більше. Це може вплинути на продовольчу безпеку не лише в Україні, а й потенційно в глобальному масштабі».
У 2021 році Україна виробила близько 80 мільйонів метричних тонн пшениці, кукурудзи та ячменю, що становить цілих шість відсотків усіх калорій, які продаються на міжнародному продовольчому ринку, але цього року очікується, що країна збере менше половини цієї кількості.
«У Європі Перша світова війна залишила спадок на навколишньому середовищі через широке та інтенсивне використання артилерії в цей період. У процесі, який називається «бомбардування», значні фізичні зміни відбулися в ландшафті, який підпав під артилерійський вогонь, що призвело до різного розвитку ґрунту в кратерах. Концентрація важких металів у ґрунті не відрізнялася всередині кратерів порівняно з рівнинним ландшафтом. Однак збагачення свинцю та міді було вище базових значень для регіону», — розповів доктор Рінтул-Хайнс.