Спецможливості
Новини

Агролайфхак: система захисту горіхового саду

08.09.2017
5393
Агролайфхак: система захисту горіхового саду фото, ілюстрація

В Україні активно закладаються горіхові сади. Зазвичай господарства приділяють неабияку увагу придбанню саджанців, а хворобами та шкідниками мало переймаються. Проте в садах, де розташовано кількасот дерев небезпека від хвороб і шкідників доволі серйозна.

За словами агронома-консультанта Зиновії Єлінської, бактеріози є найбільшою проблемою для волоського горіха, за ними йдуть бура плямистість (марсоніоз) і бактеріальний опік, який уражує молоді пагони.

Обробляти горіх від бактеріозів та марсоніозу З. Єлінська радить з осені: першу обробку доцільно провести до 15–20 вересня.

В цілому система захисту волоського горіху доволі дорога: за ефективність слід платити. Першим кроком у лікуванні саду є бордоська рідина (1%-й розчин). Хвороботворні мікроорганізми зимують не тільки на корі, а й на поверхні грунту та тріщинах однорічних пагонів. Тому бордоською рідиною обприскували всі дерева повністю і ще поверхню грунту під ними.

Коли брунька починає висуватися (але за температури не нижче 5 °С) виконують обробку спеціально проти марсоніозу. Спеціаліст радить використовувати 0,3 л/га Хоруса і 500–800 л/га робочого розчину (витрата останнього залежить від величини крони). До цвітіння варто внесли Мерпан (під час цвітіння його вносити не можна), а після цвітіння — Чемпіон, обидва нормою 2 кг/га. Останній можна замінити будь-яким іншим сульфатом міді або мідьвмісним препаратом взагалі. Препарати на основі міді повинні лише покривати поверхню і в жодному разі не проникати всередину листка, оскільки вони досить агресивні. З цієї ж причини їх не можна змішувати в бакових сумішах із іншими препаратами або додавати прилипачі.

Через 7–8 днів горіхові дерева слід обробити проти бактеріозів і бактеріальних опіків. З. Єлінська рекомендує для цього Фітолавін дозою 2 л/га — антибіотик, який має природне походження, швидко проникає в рослину, але в плодах не накопичується: термін очікування в Україні визначено в 21 день, в ЄС —14 діб. Однак він має обмеження: обробки слід проводити за температури не вище 25°С.

Фітолавін «випалює» всі мікроби, але щоб очищену рослину знову не заселили хвороботворні бактерії, звільнений простір швидко — через 3–4 дні після внесення антибіотика, максимум через 5–6 днів — заселяють корисною мікрофлорою, що міститься в препаратах Триходермін і Планриз. Останні вносять нормою по 5 л/га, додавши 1 л/га препарату Містер Липкер (прилипач).

У червні в горіхових садах знову з’явиляються окремі осередки бактеріозів. Тому доцільно повторити обробки мідьвмісним препаратом і Фітолавіном. Наприкінці серпня дерева обробляють 3%-м розчином бордоської рідини. А перед тим, як горіх мав скинути листя, крону, стовбур, грунт під деревом і опале листя рясно обприскують 3%-м розчином залізного купоросу з доданням 1% карбаміду для підкислення: бактерії не люблять кислого середовища.

Дана система захисту, за словами З. Єлінської, дазмоволяє за рік вилікувати горіховий сад від бактеріозу та марсоніозу.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
14-15 березня в Одесі пройшов черговий конгрес "Органічна Україна". Органічне землеробство, як і кожне явище, має як своїх прихильників, так і своїх противників. І у тих, і у інших є свої аргументи. Тож сьогодні редакція сайту «Пропозиція... Подробнее
У серпні одна з провідних світових агрохімічних і селекційних компаній Corteva Agrisciences провела масштабне опитування підлітків та їхніх батьків у 6 країнах Східної Європи. В ході опитування тих, хто тільки визначається з вибором... Подробнее

1
0