Агролайфхак: передпосівна обробка насіння та захист рослин
Насіння сої, кукурудзи та соняшника потрібно обов’язково протруювати перед посівом, навіть те, яке вже оброблене виробником. Таку пораду дає власник "АТК" Юрій Дробязко, пише propozitsiya.com з посиланням на superagronom.com.
Для кукурудзи він використовує діючі речовини флутріафол, клотіанідин, імідаклоприд, флудіоксоніл. Для сої - флудіоксоніл, метилоксил, імідаклоприд, клотіанідин.
«Чому я додаю під час протруювання сої імідаклоприд? Це старий інсектицид, в міру ефективний, проте є у нього одна цінна якість: оброблена цією речовиною рослина довше сприймає сонячне світло. Період несприйняття сонячного проміння для такої рослини зменшується, тому росте вона швидше й краще», - пояснює фахівець.
Щодо класу триазолів, то їх він обов’язково додає за протруювання кукурудзи, проте ніколи не використовує на сої. Уся група триазолів помітно знижує схожість та енергію проростання сої, а також картоплі. Тому використовувати такі препарати саме на цих культурах фахівець не рекомендує.
Що стосується захисту рослин, то Ю. Дробязко радить обов’язково користуватися і ґрунтовим, і страховим гербіцидами у посівах будь-якої культури. «Не фантазуйте, що вам вистачить лише якогось одного гербіциду, потрібно вносити обидва. Бур’яни проростають у різний час, тому за використання лише одного гербіциду вони просто «заїдять» культуру. Головне питання - правильно підібрати комбінацію цих препаратів та вирахувати дозування. Комбіновані препарати із двох та більше діючих речовин я не люблю. Краще користуватися простими однокомпонентними, так можна підібрати саме ті речовини, котрі потрібні конкретному полю, а також - самостійно визначити оптимальну дозу для внесення», - говорить він.
Сьогодні, вважає фахівець, за допомогою ґрунтового гербіциду можна вирішити багато проблем. Якщо якийсь препарат коштує недорого, але як страховий гербіцид не показав себе дуже ефективним, можна просто додати його до ґрунтового гербіциду - це покращить контроль бур’янів і водночас не призведе до пригнічення культури.
«У роботі не місце штампам, їх просто не повинно бути. Можна комбінувати препарати, змінювати дозування, але виважено та з розумінням справи. Потрібно розуміти, що деякі страхові гербіциди можна прекрасно використовувати і як ґрунтові, у разі низької ціни на них», - радить аграрій.
Також він обов’язково обробляє посіви фунгіцидами - на насіннєвих посівах така обробка проводиться 2-3 рази, на товарних - один раз. Для обробки кукурудзи та сої використовує інсектицид Кораген, який називає настільки ефективним, що навіть ціна тут відступає на другий план. Використовувати фосфорорганіку вважає для себе неприпустимим і некоректним, хоча й коштує вона дешевше.
Про амброзію та ваточник сирійський Ю. Дробязко говорить так: «Для боротьби з ваточником особисто я вважаю найефективнішим засобом мезотріон. Це одна з небагатьох речовин, яка має системну дію на ваточник. Якщо бур’ян уже виріс на вашому полі, не можна його виривати, ви його таким чином лише розсаджуєте. Потрібно дочекатися цвітіння, оскільки саме в цей період ваточник найбільш вразливий до дії гербіцидів. А потім пройти та добре обприскати його вручну гліфосатом або мезотріоном. Що ж до амброзії, то вона є більше наслідком некоректного обробітку ґрунту. Якщо робити міжрядний обробіток - амброзія буде на полі обов’язково, не рекомендую робити передпосівну культивацію».