Спецможливості
Технології

Ризики ураження кукурудзи шкідливими організмами

13.04.2022
3054
Ризики ураження кукурудзи шкідливими організмами фото, ілюстрація

Ку­ку­руд­за фор­мує до­б­ре роз­ви­не­ну за пло­щею жив­лен­ня мич­ку­ва­ту ко­ре­неву си­с­те­му, яка по­ши­рюється в ґрунті діаме­т­ром близь­ко 1 м на­вко­ло стеб­ла й про­ни­зує як верх­ню ча­с­ти­ну ґрун­ту, так і на гли­би­ну 2,5–3 м. Про­те мич­кува­та ко­ре­не­ва си­с­те­ма повністю зай­має ґрунт на­вко­ло рос­ли­ни ли­ше у фазі 6-8 листків, а мак­си­маль­ної гли­би­ни во­на ся­гає ли­ше в період ви­кидан­ня во­лоті. Не­гли­бо­кий роз­поділ коренів у мо­ло­дих рос­лин є ве­ли­кою за­грозою їхньо­го уш­ко­д­жен­ня ро­бо­чи­ми ор­га­на­ми про­сап­них аг­ре­гатів, що сприяє швид­ко­му про­ник­нен­ню че­рез ран­ки ґрун­то­вої інфекції та роз­вит­ку ко­ре­не­вих і стеб­ло­вих гни­лей. Крім то­го, в ранні фа­зи роз­вит­ку мо­ло­дих рос­лин ріст і роз­ви­ток ко­ре­не­вої си­с­те­ми відбу­вається по­вільно, що є ос­нов­ною при­чи­ною їхньо­го слаб­ко­го за­с­воєння по­жив­них ре­чо­вин, особ­ли­во фо­с­фо­ру, та зни­ження опо­ру рос­лин до інфекційних за­хворю­вань. Повільні тем­пи зро­с­тан­ня рослин на по­чат­ку роз­вит­ку спри­я­ють забур’яне­ності по­ля, то­му що зми­кан­ня рядів у посівах ку­ку­руд­зи відбу­вається пізно, ли­ше у фазі п’яти-ше­с­ти листків і за ви­со­ти рос­лин 50–60 см. То­му в ці фа­зи роз­вит­ку по­сіви ку­ку­руд­зи по­требу­ють своєчас­но­го й ре­тель­но­го про­веден­ня аг­ро­технічних і хімічних за­ходів про­ти бур’янів.

 

Відомо, що кукурудза є світлолюбною культурою, інтен­сивність асиміляції пе­ре­бу­ває в тісній за­лежності від інтен­сив­ності освітлен­ня рослин. У разі затінен­ня листків во­на суттєво зни­жується, ли­ст­кові пла­с­тин­ки інтен­сив­ніше ура­жу­ють­ся гельмін­тоспоріозом, це­фа­ло­с­поріозом, іржею. То­му роз­міщен­ня листків на рос­лині та пло­ща жив­лен­ня ма­ють ве­ли­ке зна­чення. Оп­ти­маль­ний індекс ли­ст­ко­вої по­верхні для ку­ку­руд­зи, яку ви­ро­щу­ють на зер­но, має пе­ре­бу­ва­ти в ме­жах 3–4.

Забур’яненість кукурудзяного поля сприяє масовому розмноженню гусениць озимої та окличної совкиКу­ку­руд­за — рос­ли­на ко­рот­ко­го світло­во­го дня, найш­вид­ше во­на пе­рехо­дить у ге­не­ра­тив­ну фа­зу роз­вит­ку за три­ва­лості світло­во­го дня 8–9 го­дин. А за більшої йо­го три­ва­лості ве­ге­тація рос­лин по­до­вжується, во­ни інтен­сивніше ура­жу­ють­ся стеб­ло­ви­ми гни­ля­ми, пу­хир­ча­с­тою саж­кою, скле­ро­с­поріозом, сеп­торіозом, сірою пля­мистістю. То­му, щоб змен­ши­ти не­га­тив­ний вплив цих фак­торів на рос­ли­ни, гібриди ку­ку­руд­зи для північних регіонів ма­ють бу­ти ге­не­тич­но при­сто­со­вані до умов дов­го­го світло­во­го дня.

Ку­ку­руд­за як теп­ло­люб­на куль­ту­ра до­б­ре рос­те й роз­ви­вається в діапа­зоні тем­пе­ра­тур 12-25°С, оп­ти­мум — 22-25°С вдень і 18°С — вночі. Ви­со­ку по­тре­бу ку­ку­руд­зи в теплі слід вра­хо­вува­ти під час виз­на­чен­ня строків сівби й зби­ран­ня. Біологічний мінімум тем­пера­ту­ри для про­ро­с­тан­ня насіння в ґрунті пе­ре­бу­ває в діапа­зоні 8-10°С, а оп­тималь­ний ре­жим — 12-15°С.

Качани кукурудзи, уражені фузаріозомСівба насіння в холодний ґрунт призводить до інтенсивного його ураження пліснявими грибами, що є причиною суттєвого зниження польової схожості. Про­хо­лод­на по­года у фазі од­но­го-двох справжніх листків у ку­ку­руд­зи сприяє ма­со­во­му уш­код­жен­ню рос­лин ли­чин­ка­ми шведсь­кої му­хи. Такі рос­ли­ни за­ли­шають­ся низь­ко­рос­ли­ми, силь­но ку­щаться, інтен­сив­но ура­жу­ють­ся пу­хир­ча­стою саж­кою, сеп­то­ріозом. Теп­ла во­ло­га по­го­да сприяє інтен­сив­но­му роз­вит­ку й розмно­жен­ню по­пе­лиць на рос­ли­нах ку­ку­руд­зи, які є пе­ре­нос­ни­ка­ми вірусної інфекції.

Під час сівби вологість ґрунту на глибині загортання насіння достатня для набрякання й проростання насіння. Ви­баг­ливість ку­ку­руд­зи до во­ло­ги на по­чат­ку ве­ге­тації не­ви­со­ка, во­на повністю за­без­пе­чується у ви­гляді ат­мо­сфер­них опадів на рівні близь­ко 30 мм на місяць. За дефіци­ту во­ло­ги в ґрунті зро­с­тає уш­ко­д­жен­ня насіння та про­ростків дро­тя­ни­ка­ми, нерідко за силь­но­го по­шко­д­жен­ня сте­бел мо­лоді рос­ли­ни ги­нуть. Та­кож шко­дять культурі на по­чат­ко­вих ета­пах роз­вит­ку ли­чин­ки ку­ку­руд­зя­но­го жу­ка, які живлять­ся то­нень­ки­ми корінця­ми, зго­дом по­шко­д­жу­ють стри­жень ко­ре­ня, спри­яють інтен­сив­но­му роз­вит­ку ко­ре­не­вих гни­лей, по­шко­д­жені рос­ли­ни ча­с­то ви­ля­га­ють.

Пухирчаста сажкаНайбільша по­тре­ба у во­лозі рос­лин спо­с­терігається в період інтен­сив­но­го рос­ту й на­ко­пи­чен­ня су­хої ре­чо­ви­ни — за один-два тижні до ви­ки­дан­ня во­лоті — та три­ває про­тя­гом од­но­го міся­ця (на­стан­ня мо­лоч­ної стиг­лості). Дефіцит во­ло­ги в цей кри­тич­ний період су­прово­д­жується в’янен­ням рос­лин. В’янення рос­лин у цей період спо­с­терігається на­сам­пе­ред на пло­щах, де вно­си­ли в ґрунт під час сівби ве­ликі до­зи мінераль­них до­б­рив. У ґрун­то­во­му роз­чині зро­с­тає кон­цен­т­рація еле­ментів живлен­ня, що є при­чи­ною інток­си­кації рослин, які швид­ко в’януть, зу­пи­ня­ють­ся в рості й роз­вит­ку, а за три­ва­лої не­стачі во­ло­ги ги­нуть. Крім то­го, такі рос­ли­ни інтен­сив­но ура­жу­ють­ся це­фа­ло­с­поріозом. У свою чер­гу, надмірне зво­ложен­ня ґрун­ту в цей період при­зво­дить до ура­жен­ня рос­лин бу­рою плямистістю, ас­кохіто­зом, дип­лодіозом, скле­ро­с­по­ро­зом. А ка­ча­ни ура­жу­ють­ся фу­заріозом, чер­во­ною, сірою, білою, пу­хир­ча­с­тою гнил­лю. Та­кож за цих умов стеб­ла й ка­ча­ни рос­лин інтенсивніше по­шко­д­жу­ють гу­се­ниці ку­куруд­зя­но­го ме­те­ли­ка, а ка­ча­ни псу­ють ще й гу­се­ниці ба­вов­ни­ко­вої сов­ки. Че­рез за­вда­ну шко­ду стеб­ла ча­с­то ла­ма­ють­ся, че­рез по­шко­д­жені тка­ни­ни ду­же лег­ко про­ни­кає інфекція збудників стеб­ло­вих гни­лей і пліснявіння насіння, що спри­чи­нює інтен­сив­ний роз­ви­ток хво­роб.

Кукурудза, як відомо, не дуже вибаглива до розміщення в сівозміні і не має жорстких вимог щодо попередника. У сівозмінах, на­си­че­них зер­но­ви­ми ко­ло­со­ви­ми куль­ту­ра­ми, після ку­ку­руд­зи як по­пе­ред­ни­ка суттєво зни­жується чи­сельність зер­но­вих не­матод. Про­те зро­с­тає рівень ура­же­ності рос­лин пше­ниці, жи­та, яч­ме­ню, три­тика­ле фу­заріоз­ною ко­ре­не­вою гнил­лю та фу­заріозом ко­ло­са. Це по­яс­нюється тим, що збуд­ни­ки на­зва­них за­хво­рювань роз­ви­ва­ють­ся на ко­ре­нях, стеб­лах і ка­ча­нах ку­ку­руд­зи і післяжнивні решт­ки куль­ту­ри є ос­нов­ним дже­ре­лом збе­ріган­ня інфекції. Посіви ку­ку­руд­зи є та­кож ре­зер­ва­то­ром вірус­ної інфекції — збуд­ників жов­тої кар­ли­ко­вості яч­ме­ню, штри­ху­ва­тої мо­заїки яч­ме­ню, які інтенсив­но ура­жу­ють та­кож пше­ни­цю, жи­то, овес, про­со, різні ви­ди зла­ко­вих трав і зла­ко­вих бур’янів. То­му за розміщен­ня зер­но­вих ко­ло­со­вих куль­тур після ку­ку­руд­зи слід вра­хо­ву­ва­ти фітосанітар­ний стан ку­ку­руд­зя­но­го по­ля, який виз­на­чається рівнем чи­сель­ності шкідли­вих ор­ганізмів і по­тенційни­ми за­гро­за­ми їхньо­го не­га­тив­но­го впли­ву на поточну культу­ру вирощування.

Пухирчаста сажкаВ разі ви­бо­ру ку­ку­руд­зи як по­перед­ни­ка цу­к­ро­вих бу­ряків слід особ­ливо вра­хо­ву­ва­ти дво­я­кий вплив цієї куль­ту­ри на фіто­санітар­ний стан по­ля, то­му що во­на відіграє як по­зи­тив­ну роль — ко­ре­неві виділен­ня рос­лин до­стовірно зни­жу­ють чи­сельність бу­ря­ко­вої не­ма­то­ди в ґрунті, так і не­гатив­ну — сприяє інтен­сив­но­му ура­женню ко­ре­неп­лодів бу­ряків бу­рою гниллю, то­му що збуд­ник цьо­го за­хво­рюван­ня роз­ви­вається інтен­сив­но й на рос­ли­нах ку­ку­руд­зи.

Ку­ку­руд­за для сво­го рос­ту й роз­витку по­тре­бує до­б­ре окуль­ту­ре­ний ґрунт, який дає змо­гу про­ве­с­ти якісну сівбу й от­ри­ма­ти дружні схо­ди за­вдя­ки фор­муван­ню по­туж­ної ко­ре­не­вої си­с­те­ми як в ор­но­му, так і підор­но­му ша­рах. Під час про­ве­ден­ня об­робітку ґрун­ту та інших по­льо­вих робіт слід уни­ка­ти йо­го пе­реущільнен­ня. Усі ґрун­то­об­робні опе­рації потрібно проводити з мінімаль­ною не­га­тив­ною дією на струк­ту­ру ґрун­ту. За до­три­ман­ня цих ви­мог рос­ли­ни на та­ких ґрун­тах роз­ви­ва­ють­ся здо­ро­ви­ми й май­же не ура­жу­ють­ся збуд­ни­ка­ми ко­ре­не­вих і стеб­ло­вих гнилей, септоріозом, аль­тер­наріозом.

Спо­со­би об­робітку ґрун­ту (тра­диційний, ґрун­то­за­хис­ний, ну­ль­о­вий) у гос­по­дарстві слід оби­ра­ти за­леж­но від кон­крет­них ґрун­то­вих і по­год­них умов ро­ку, на­яв­ності вод­ної і вітро­вої ерозії, фіто­санітар­но­го ста­ну по­ля, по­пе­ред­ника, фор­ми ор­ганічно­го до­б­ри­ва, сту­пе­ня й гли­би­ни ущільнен­ня ґрун­ту, на­яв­ності післяз­би­раль­них рос­лин­них ре­ш­ток і їхньої кількості то­що. При­нагідно слід за­ува­жи­ти, що ви­ро­щу­ван­ня ку­ку­руд­зи за без­плуж­но­го спо­со­бу ос­нов­но­го об­робітку ґрун­ту, і особ­ли­во за Nо-tillтех­но­логії, по­тре­бує постійно­го кон­тролю за фіто­санітар­ним ста­ном по­ля і своєчас­но­го про­ве­ден­ня хімічних за­хисних за­ходів що­до об­ме­жен­ня по­ши­рення й роз­вит­ку шкідників, хво­роб і бур’янів.

Вибір густоти стояння рослин варіює залежно від ґрунтовокліматичних умов, групи стиглості гібрида, висоти росту, вологості ґрунту. Ран­нь­о­с­тиглі гібри­ди сіють густіше, ніж пізньо­с­тиглі. Нор­ма висіву ви­со­ко­рос­лих гібридів знач­но нижча порівня­но з низь­ко­рос­ли­ми. Підвище­на гу­с­то­та сто­ян­ня рос­лин має не­гатив­ний вплив на їхнє зро­с­тан­ня й розви­ток, три­валість ве­ге­таційно­го періоду, фор­му­ван­ня ка­чанів та їхнє дозріван­ня, оскільки підви­щується кон­ку­ренція між рос­ли­на­ми за во­ло­гу, по­живні ре­чо­ви­ни та со­няч­ну енергію. В за­гу­ще­них посі­вах по­си­люється дія стре­со­вих фак­торів — за та­ких умов у верхній ча­с­тині ка­ча­на не ут­во­рю­ються зер­на, во­ни ду­же сприй­нят­ли­ві до ура­жен­ня нігро­с­по­ро­зом, фу­заріозом. За не­спри­ят­ли­вих зовнішніх умов се­ре­до­ви­ща — тем­пе­ра­тур­но­го, вод­ного, по­жив­но­го або світло­во­го стре­су — по­чи­на­ю­чи з верхівки ка­ча­на суттєво ско­ро­чується кількість і ма­са зе­рен, зро­с­тає ура­женість зернівок бактеріозом, біллю, фу­заріозом, по­шко­джен­ня ка­чанів гу­се­ни­ця­ми ба­вов­ни­кової сов­ки.

Оп­ти­маль­не за­без­пе­чен­ня рос­лин по­жив­ни­ми ре­чо­ви­на­ми підви­щує стійкість ку­ку­руд­зи до інфекційних за­хворю­вань (на­бу­тий імунітет), га­ран­тує от­ри­ман­ня ви­со­ко­го та якісно­го врожаю. У ранні фа­зи рос­ту й роз­вит­ку че­рез повільне фор­му­ван­ня ко­ре­не­вої си­с­те­ми слід за­без­пе­чу­ва­ти рос­ли­ни лег­ко­роз­чин­ни­ми фор­ма­ми до­б­рив. Мак­си­маль­ну кількість (70–80%) по­жив­них ре­чо­вин рос­ли­ни ку­ку­руд­зи спо­жи­ва­ють у період від ви­ки­дан­ня во­лоті до трьох-чо­ти­рь­ох тижнів після цвітіння. За дефіци­ту в ґрунті азо­ту, фо­с­фо­ру, калію, магнію, сірки та мікро­е­ле­ментів — цин­ку, мар­ган­цю, міді й бо­ру по­ру­шу­ють­ся фізіологічні й окис­но-відновні біохімічні про­це­си, що в кінце­во­му ре­зуль­таті при­зво­дить до суттєво­го зни­жен­ня стійкості рослин до хво­роб.

Рослини кукурудзи до фази другого-третього справжнього листка малочутливі до бур’янів. Про­те ви­со­ка засміченість посівів ку­ку­руд­зи в на­ступні фа­зи — до по­яви вось­ми — де­ся­ти листків суттєво зни­жує вро­жайність. У цей період посіви ма­ють бу­ти вільні від бур’янів. Шкідли­вий вплив засмічу­вачів на рос­ли­ни ку­ку­руд­зи відчут­ний і в пізніші фа­зи роз­вит­ку. Ви­со­ка за­бур’яненість ку­ку­руд­зя­но­го по­ля сприяє ма­со­во­му розмно­жен­ню й по­шко­д­жен­ню сходів гу­се­ни­ця­ми ози­мої та ок­лич­ної со­вок, півден­ним сірим дов­го­но­си­ком. Для ефек­тив­но­го за­хи­с­ту куль­ту­ри від бур’янів ус­та­нов­лені еко­номічні по­ро­ги шкідли­вості, які оз­на­ча­ють рівні засміченості посівів за фа­за­ми роз­вит­ку рос­лин, про­тя­гом яких доцільно про­во­ди­ти за­хисні, здебільшо­го хімічні, за­хо­ди або поєднан­ня ме­ханічно-хімічних аг­роприй­омів.

Ос­нов­ни­ми за­хо­да­ми профілак­тики ма­со­во­го розмно­жен­ня шкідників, інтен­сив­но­го по­ши­рен­ня хво­роб на ку­ку­рудзі є пе­ре­ве­ден­ня за­хи­с­ту культу­ри на аг­ро­це­но­тич­ну ос­но­ву, тоб­то на на­уко­во обґрун­то­ва­не уп­равління фіто­санітар­ним ста­ном ку­ку­руд­зя­них полів за мак­си­маль­но­го ви­ко­ри­с­тан­ня при­род­них ре­гу­лю­валь­них фак­торів аг­ро­це­но­зу посівів. При­чо­му інсек­тици­ди, фунгіци­ди, гербіци­ди слід ви­кори­с­то­ву­ва­ти не про­сто для зни­щен­ня шкідли­вих ор­ганізмів, а як засіб уп­равління про­це­сом їхньої са­мо­ре­гу­ляції.

В су­час­них умо­вах гос­по­да­рю­вання спо­с­терігається стрімкий пе­рехід від то­таль­ної бо­роть­би зі шкідни­ка­ми й хво­ро­ба­ми до інте­г­ро­ва­но­го за­хи­сту, за­сто­су­ван­ня яко­го дає змо­гу ре­гулю­ва­ти чи­сельність шкідли­вих ор­ганізмів на еко­номічно не­відчут­ному рівні шкідли­вості, пра­виль­но й еко­ном­но за­сто­со­ву­ва­ти пе­с­ти­ци­ди, що дає змо­гу суттєво по­кра­щи­ти екологію довкілля.

 

І. Марков, професор НУБіП України

Журнал «Пропозиція», №11, 2019 р.

Інтерв'ю
Справжні друзі пізнаються у біді, справжні ґрунтообробні агрегати — під час роботи у важких умовах   Зима і весна цього року порадували аграріїв більшості регіонів України рясними опадами. Є задатки щодо отримання високих урожаїв. Але… На... Подробнее
Всі ми неодноразово чули, що збільшення продуктивності зернозбиральних комбайнів можливе лише завдяки впровадженню сучасних рішень автоматизації робочого процесу. Адже розширення каналу проходження маси в комбайнах дедалі більше... Подробнее

1
0