Спецможливості
Агробізнес

Прогнози’2014: чергові випробування?

07.02.2014
550
Прогнози’2014:  чергові випробування? фото, ілюстрація

Аграрне виробництво має свою специфіку. Жоден рік не схожий на попередній. Змінюються обсяги врожаїв, ціни на вироблену продукцію та матеріально-технічні ресурси, напрями та обсяги фінансування за державними програмами. Тож зимове міжсезоння здебільшого використовують для підбиття підсумків минулого року та підготовки планів на наступний.

Аграрне виробництво має свою специфіку. Жоден рік не схожий на попередній. Змінюються обсяги врожаїв, ціни на вироблену продукцію та матеріально-технічні ресурси, напрями та обсяги фінансування за державними програмами. Тож зимове міжсезоння здебільшого використовують для підбиття підсумків минулого року та підготовки планів на наступний.

О. Маслак, канд. екон. наук, керівник
Центру стратегічних досліджень АПК,
Сумський національний аграрний університет

Виробництво зерна
Минулого року в Україні був рекордно великий урожай. Валове виробництво зерна сягнуло понад 60 млн т, у тому числі пшениці — 22,3, ячменю — 7,6, кукурудзи — 27,8 млн т. Це результат багаторічної праці, яка передувала тогорічній. Великі вітчизняні аграрні компанії, що нині забезпечують основну частку українських урожаїв, упродовж останніх п’яти років вкладали кошти в технічне переоснащення, нові технології для підвищення продуктивності та ефективності господарювання. Підсумки минулого року свідчать про результати такої роботи. Вітчизняне виробництво перейшло межу, коли врожаї можуть бути менше 50 млн т зерна. Тож у 2014 р. виробництво зерна очікується на такому самому високому рівні.
За інформацією Департаменту землеробства Мінагрополітики України, посівна площа сільськогосподарських культур в усіх категоріях господарств під урожай 2014 р. прогнозується в межах 28 млн га, що на рівні минулого року. Зерновий клин розміститься на площі 16,4 млн га, тобто на 173 тис. га перевищить показник попереднього року. У структурі посівних площ зернові культури займатимуть майже 59%. Така частка відповідатиме нормативам оптимального співвідношення культур у сівозмінах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 164 від 11 лютого 2010 р.
Навіть суттєве зниження цін на кукурудзу на початку 2013/14 МР не впливатиме на підтвердження пріоритетності цієї сільськогосподарської культури під час виділення площ вирощування у новому році. Навпаки, у планах аграріїв збільшити посівні площі під кукурудзою, що загалом по Україні перевищить тогорічні площі на 272 тис. га.
Озимі на зерно висіяно на площі 7,8 млн га, висів ярих зернових та зернобобових культур прогнозується на площі близько 8,7 млн га. Із ярого клину, відповідно до потреб ринку, прогнозується розширення посівів пізніх технологічно й економічно привабливих культур, зокрема: кукурудзи на зерно — до 5,2 млн га, гречки — до 195 тис. га, проса — до 116 та сорго — до 170 тис. га.

Олійне насіння
Минулий рік видався рекордним не лише для виробників зерна. Урожай олійного насіння 2013 р. завдяки соняшнику також стане найбільшим порівняно з попередніми роками. На рекордний збір соняшнику вплинула висока врожайність культури. Так, порівняно з минулим роком, вона зросла на 28%. Тож торік, за попередніми даними, було зібрано 14 млн т олійного насіння, в тому числі соняшнику — 9,3 млн т, сої — 2,5, ріпаку — 2,3 млн т. Аграрії використовували якісніше та продуктивніше насіння, а також попрацювали над удосконаленням технології вирощування соняшнику.
Нинішній маркетинговий рік відрізняється від попереднього стабілізацією обсягів виробництва. Дефіцит попередніх років змінився на надлишкове виробництво. Перевищення пропозиції над попитом вплинуло на зниження цін. Відбулося суттєве здешевлення насіння соняшнику та ріпаку. Водночас цінова ситуація щодо сої була стабільнішою.
Очікувані доходи від вирощування та збуту сої виправдали сподівання. Все більше вітчизняних виробників олійного насіння надають перевагу цій культурі. Ще декілька років тому вирощуванням сої в Україні займалися переважно великі аграрні компанії, проте нині ситуація змінилася. Загальна кількість суб’єктів господарювання, що вирощували сою, постійно зростає. Привабливість вирощування цієї культури пояснюється можливістю використання власного посівного матеріалу, помірними виробничими витратами, низькими ціновими ризиками, що забезпечує високий рівень її прибутковості.
Окрім цього, соя має один із найбільших серед олійних культур експортний потенціал. Навіть соняшник, попри високу рентабельність у попередні роки, менш привабливий, оскільки, враховуючи агротехнологічні вимоги, досяг свого максимуму в структурах посівів. Надалі масштаби вирощування соняшнику матимуть тенденцію до зменшення. Так, під урожай 2014 р. посівні площі під соняшником зменшаться, порівняно з 2013 р., на 13% та становитимуть 4,2 млн га. Їхня частка в структурі посівів — 15%, що відповідатиме нормативам оптимального співвідношення культур у сівозмінах. Водночас  площі під ріпаком скоротяться на 4%, а під соєю —
зростуть на 9%.
Загалом у зимовий період рано робити прогнози щодо нового врожаю. Перші реалістичні прогнозування будуть у квітні — травні. Тоді стане зрозумілою ситуація з озимими культурами та будуть відомі результати посівної ярих культур. Структуру зернового клину під урожай 2014 р. ще коригуватимуть, залежно від умов перезимівлі озимих культур, завдяки оптимізації площ ярих зернових культур, зокрема кукурудзи на зерно і пізніх круп’яних культур.
Експортні
можливості
За інформацією МінАП України, експорт зерна з початку 2013/14 МР станом на 13 січня перевищив 20 млн т. Було експортовано пшениці майже 7 млн т, у т. ч. продовольчої — 5,6 млн т, ячменю — понад 2 млн, кукурудзи — майже 11 млн, що на 3 млн т перевищує тогорічний показник.
Лідером з експорту зерна та олійного насіння за перші п’ять місяців поточного сезону стала компанія «Нібулон», яка продала на зовнішніх ринках 2,4 млн т. Ця компанія експортувала кукурудзи — 1,1 млн т, пшениці — 0,6, ячменю — 0,2, ріпаку — 0,4 млн. Друге місце, за підсумками експорту за цей період, посіла компанія «Альфред С. Топфер Інтернешнл (Україна)» 2,06 млн т зерна, третє — «Луї Дрейфус Коммодітіз Україна» — 1,86 млн т.
Рекордними за обсягами відвантажень стали грудень та листопад. Оптимізація роботи вітчизняної зернової логістики забезпечила можливість експорту в цей період  у середньому по 4,6 млн т зерна на місяць. Загалом у 2013 р. обсяги відвантажень зерна за один місяць збільшилися, порівняно з попереднім роком, майже на третину. Прогнози можновладців з експорту зерна в поточному сезоні підвищено до 32–33 млн т, а діяльність із синхронізації роботи елеваторів, перевізників, залізниці та портів триватиме і в новому році.
Аналітична агенція Informa Economics прогнозує зменшення світового врожаю пшениці сезону 2014/15 р. Якщо в поточному сезоні очікуване виробництво зерна становить 712 млн т, то наступного — буде меншим на 4 млн. До того ж зменшиться світове виробництво кукурудзи. У наступному сезоні світовий урожай цієї культури зменшиться, порівняно з нинішнім періодом, на 2% — до 949 млн т. Відповідні тенденції спостерігатимуть і в ЄС, де прогнозують отримати 140 млн т цього зерна — проти 143 млн нинішнього сезону. У Китаї прогнозні врожаї на рівні 122 млн т відповідатимуть обсягам поточного року. Окрім того, прогнозується збільшення виробництва кукурудзи в США — до майже 64 млн т, тобто на 6 млн т порівняно з 2013/14 МР. Тож Україна має скористатися сприятливою кон’юнктурою світового ринку та зміцнити свої позиції як провідного експортера зерна на ринках Китаю, інших країн Азії, Європи і Північної Африки.

Цінова ситуація
За даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФAO), індекс цін на зерно знизився в грудні минулого року на 1,4%, порівняно з листопадом, та є найнижчим показником із серпня 2010 р. Загалом у 2013 р. середнє значення індекса цін на зерно знизилося на 7,2% порівняно з попереднім роком.
На зниження цін вплинуло суттєве збільшення виробництва зерна. Збільшилося валове виробництво зерна як в Україні, так і в більшості країн світу, особливо в США та Південній Америці. Зниження цін, своєю чергою, негативно вплинуло на прибутковість українських компаній. До того ж відбулося підвищення нормативної грошової оцінки землі, що призвело до збільшення орендної плати. Збільшилися інші виробничі витрати, зокрема на насіння, захист рослин, мінеральні добрива.
Немає гарантії, що подібна ситуація не повториться у 2014 р. Значна частка врожаю 2013 р. залишиться для реалізації в новому році. Внутрішній ринок буде насичений продукцією. Тому очікувати підвищення прибутковості зернового бізнесу не варто. Проте результати господарювання у 2014 р. залежатимуть від якісного та ефективного проведення весняних польових робіт, від чіткості дотримання технології виробництва та оптимізації витрат. Тобто має бути проведений багатофакторний аналіз результатів минулого року та поліпшення ситуації в наступному. Суттєвого підвищення цін на зерно у світі та в Україні не прогнозується. Так, ф’ючерси на кукурудзу на Чиказькій біржі на четвертий квартал 2014 р. прогнозують на рівні 160 дол. США за 1 т. Прогнозована ціна ф’ючерсу на пшеницю становить 235 дол./т, що відповідає нинішньому рівню цін на Чиказькій біржі. Тобто нинішнього року цей ринок залишиться відносно стабільним. Проте ціни на ринку матеріальних ресурсів будуть зростати. Очікується подорожчання на 3–5% насіння та мінеральних добрив.

Можливі ризики
Основними факторами ризику для аграрного сектору учасники ринку вважають законодавчі ініціативи, дефіцит коштів та погодні умови. Тож, враховуючи ситуацію завершення минулого та початку 2014 р., аграрії не сподіваються на встановлення у поточному році нових рекордів.
Визначальним фактором впливу на валове виробництво зерна врожаю 2014 р. буде наявність фінансових інструментів підтримки сільськогосподарського виробництва, зокрема шляхом формування ціни на мінеральні добрива та пально-мастильні матеріали. Вже є негативні фактори: за зниження цін на газ відбувається подорожчання мінеральних добрив — останні зросли в ціні на понад 10%. Це посилить фінансовий дефіцит, призведе до економії на технологіях та як наслідок — до зменшення валу зерна. Не варто розраховувати й на значні вливання фінансових ресурсів у агропромислове виробництво з державної казни.
Цінова політика, що вплинула минулого року майже на всі види зерна, мінімізувала можливості з нарощування зерновиробництва в новому сезоні. Як наслідок відчуватиметься дефіцит обігових коштів. Проте навесні селянам доведеться сіяти, оскільки вибору у них немає. Тож не слід сподіватися на збільшення площі посіву під ячменем, оскільки «економіка» цієї культури була в 2013 р. однією з найнесприятливіших. Основними культурами залишаться соняшник та кукурудза, незважаючи на те, що ціни на останню були критично низькими. Просто немає альтернативи для проведення сівби на площах, передбачених під вирощування цих культур. Окрім цього, є всі підстави для розширення площ під соєю і овочевими культурами завдяки сприятливій ціновій політиці.
Загалом світовий ринок після майже десятиліття суттєвих коливань вступає в період більш збалансованого співвідношення попиту і пропозиції. Основними факторами, що впливатимуть на ціни сільськогосподарської продукції у 2014 р., стане зменшення попиту на сировину для виробництва біопалива, зростання попиту з боку Китаю та послаблення валюти в країнах-виробниках.
Очікується стабілізація цін на кукурудзу та можливе їхнє зниження на соєві боби через збільшення світового виробництва цих с.-г. культур. Розширення площ під зерновими та олійними культурами на тлі скорочення їхнього використання під час виробництва біопалива стримуватиме зростання цін на цю продукцію в поточному році. Тож новий, 2014-й, рік може принести для аграріїв чергові випробування.

Інтерв'ю
Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України
Ідея спалювати в котлах ТЕЦ солому ще в 80-х здалася б смішною. Однак зараз учені бачать не тільки можливість замінити ним, кукурудзяним і соняшним бадиллям дві третини газу, але й доводять, що тепло
Війна в Україні триває. Наші захисники та захисниці продовжують відважно боротися проти російських окупантів і з кожним днем наближають Перемогу. В той же час, на своєму фронті продовжують працювати і українські аграрії. Попри всі труднощі... Подробнее

1
0