Спецможливості
Аналітика

Перспективи цін на сільгосппродукцію: аналітики радять сіяти сою і продавати кукурудзу

02.03.2021
8630
Перспективи цін на сільгосппродукцію: аналітики радять сіяти сою і продавати кукурудзу фото, ілюстрація

Після суттєвого зростання ціни на деякі сільгоспкультури стабілізуються. А після нового врожаю очікується їх зниження, і виняток складе хіба що ріпак. Тож на подальше зростання цін сільгоспвиробникам не варто очікувати. При цьому найбільші шанси стати найвигіднішою культурою сезону-2021 має соя.

 

 

 

 

 

 

 

Нинішні ціни на сільгосппродукцію перевищують найсміливіші мрії аграріїв піврічної давності. Так, з 3 кварталу минулого року до лютого нинішнього року спотові ціни на пшеницю в Україні, за даними аналітичної фірми «УкрАгроКонсалт», зросли з $183 до $255 за тонну, на ячмінь — з $160 до $240, на кукурудзу — з $170 до $275. Ріпак подорожчав з $410 до $485 за тонну, соя — з $360 до $515, соняшник — з $360 до $680.

За таких цін, згідно оцінок фірми «УкрАгроКонсалт», різко зросла прибутковість сої (з 13% у 2019 р. до 38%) і особливо пшениці (з 7 до 33%), що зробило їх найприбутковішими культурами 2020 року. Тобто, пшениця обігнала навіть соняшник, прибутковість якого зросла незначно — з 24 до 29%. А ячмінь за прибутковістю зрівнявся з ріпаком (по 19% у 2020 р.). Натомість кукурудза, за даними «УкрАгроКонсалт», стала найменш прибутковою серед основних культур у 2020 році і єдиною з них, прибутковість якої знизилася порівняно з 2019 роком (з 18 до 13%).

Як українські аграрії реагують на зміни в прибутковості культур — добре відомо. От і восени минулого року в Україні посівні площі під озимою пшеницею зросли до 6,7 млн га порівняно з 6,4 млн га в 2019 р. Натомість під ріпаком вони через посушливі умови в серпні-вересні скоротилися з 1,2 до 1 млн га. Також «УкрАгроКонсалт» очікує скорочення посівних площ під кукурудзою і зростання — під соняшником і соєю.

Готуючись до посівної, аграрії сподіваються на подальше зростання цін. Адже деякі економісти заявляють, що у світі почався черговий суперцикл — тривалий (з попереднього досвіду — 10–12 років) період зростання цін на основні біржові товари — нафту, метали та сільгосппродукцію. Генеральний директор консалтингової компанії Agritel International Олів’є Буйє вважає: «Чи почався новий суперцикл, ми побачимо вже скоро». Він додав, що коли ціни на нафту знизилися до $40 за барель, кореляції між цінами на цей товар і на сільгосппродукцію не спостерігалося, а коли вона зросла до $60 за барель, то кореляція відновилася і надалі порівняно високі ціни на нафту надаватимуть підтримку цінам на продовольство.

Але це — в перспективі. Найближчими ж тижнями і місяцями — аж до початку надходження на ринок продукції з нового врожаю — «УкрАгроКонсалт» прогнозує стабілізацію цін на зернові. «Ціни на кукурудзу вже стабілізувалися», — додає директор «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов.

Як уточнив Олів’є Буйє, з 12 по 19 лютого ціни на українську кукурудзу на умовах FOB зросли всього на $1 за тонну, а з 19 січня по 19 лютого — навіть знизилися на $7. Він пояснив, що це сталося через те, що українська кукурудза стала дорожчою за продукцію з інших провідних виробників. Так, якщо того ж таки 19 лютого кукурудза в Україні на умовах FOB коштувала $260 за тонну, то у США — $252, а в Аргентині — $242.

У цій ситуації С. Феофілов висловив побоювання, що вітчизняні експортери ризикують залишитися з великими перехідними запасами на наступний сезон. Тому радить продавати кукурудзу.

Водночас на наступний сезон прогнози щодо «цариці полів» більш оптимістичні. Так, О. Буйє відзначає, що з початку 2020 року імпорт кукурудзи Китаєм значно перевищує середні обсяги за 5 попередніх років, а з початку 2021 р. — в рази, і загальний імпорт кукурудзи до КНР за 2020/21 МР може досягти 24 млн т (на початку сезону прогнозувалося, що він становитиме 7 млн т).

Як результат — темпи експорту кукурудзи з України зберігаються на рівні попередніх років, тоді як з Росії — мінімальні за останні 5 років, а зі США відбувається взагалі рекордними темпами: на сьогодні, за даними Agritel International, законтрактовано 90% американського експортного потенціалу, тоді як у попередні роки цей показник не перевищував на цю дату 60%. А перехідні запаси у США на кінець сезону, як очікується, скоротяться до обсягу 1-місячного споживання. Через це Олів’є Буйє не виключає подальшого зростання цін на кукурудзу. Навіть попри очікуване Міністерством сільського господарства США розширення площ під кукурудзою, результатом якого може бути черговий рекорд валового збору. Так, за прогнозами Agritel International, площі під кукурудзою у США збільшаться цього року з 33,4 до 34,1 млн га, урожайність досягне історичного рекорду (113,3 ц/га), що дозволяє сподіватись на рекордний урожай в 386,5 млн т. Однак перехідні запаси на кінець 2021/22 МР, за прогнозами Agritel International, лише трохи перевищуватимуть поточний рівень і будуть нижчими, ніж у 2015–19 р.р. Вся причина, на думку директора компанії, — в Китаї: ця країна скорочувала запаси кукурудзи протягом 5 років, так що ознаки браку цього товару і низьких рівнів запасів у КНР зберігаються.

Тож недарма форвардні ціни на кукурудзу нового врожаю в Україні становлять $200 за тонну на умовах СРТ Одеса і, на думку Олів’є Буйє, протягом сезону зростатимуть. При цьому, як прогнозує С. Феофілов, співвідношення між спотовими і форвардними цінами повернуться до нормального стану: другі будуть вищими за перші, а не навпаки, як у кінці минулого року.

Стабілізації ринку пшениці сприяє ціла низка факторів. По-перше, перезимували посіви, вочевидь, благополучно: у найхолоднішу на території України зимову ніч (на 19 лютого) там, де були найбільші морози, товщина снігового покриву була достатньою. По-друге, загальні обсяги виробництва й експорту чотирьох провідних виробників (США, ЄС, Україна та Росія) трохи зростуть. Так, у ЄС посівні площі під пшеницею під урожай-2021 зростуть з 20,6 до 21,9 млн га порівняно з попереднім роком (у решти трьох великих виробників залишаться приблизно стабільними). Валовий збір пшениці цього року очікується нижчим за минулорічний лише в Росії (78 проти 85 млн т), тоді як в Україні прогнозується зростання з 25,5 до 27,5 млн т, в ЄС — зі 117,8 до 127,9 млн т, а в США залишиться на рівні минулорічних 49,7 млн т. Експорт пшениці з України в наступному МР, як очікують в «УкрАгроКонсалт», зросте з 17,5 до 19,8 млн т, з ЄС — з 26 до 31 млн т, натомість зменшиться з Росії (з 38 до 36 млн т) і США (з 26,8 до 25,2 млн т). Тому «УкрАгроКонсалт» прогнозує форвардні ціни на пшеницю нового врожаю на рівні $225 за тонну.

А от ячмінь, як очікується, буде навіть дорожчим за пшеницю, хай навіть на кілька доларів. Як пояснив С. Феофілов, підтримує ціни високий попит з боку Китаю, який з липня 2020 р. по січень 2021 р. імпортував з України понад 2,6 млн т цього товару (за увесь минулий сезон — понад 900 тис. т, а за 2014–19 роки, разом узяті — трохи більше 2,3 млн т). Також підтримає ціни на ячмінь і звичка українських аграріїв надавати перевагу в яровому клину більш прибутковим соняшнику та кукурудзі.

Зокрема, по соняшнику, як вважає С. Феофілов, Україна цього року поставить новий рекорд — 16,1 млн т (торік наша країна зібрала 14 млн т). Так само на 2 млн т очікується приріст урожаю в Росії — з 13,5 до 15,5 млн т. Зростання валового збору послабить існуючу на сьогодні напруженість на світовому ринку соняшникової олії, яка спричинила таке зростання цін, що Єгипет і Туреччина відмовляються від її закупівель. Сергій Феофілов нагадує, що зараз ціни на соняшникову олію знаходяться майже на рівні рекорду 10-річної давності, а в 2011 р. після досягнення максимуму ціни на соняшник і олію з нього в Україні різко впали. Тому ціна на соняшник нового врожаю наразі очікується на рівні $510 за тонну.

Соя нового врожаю, як прогнозують в «УкрАгроКонсалт», подешевшає незначно — до $490 за тонну, тому рекомендують сіяти цю культуру. А ріпак взагалі навіть подорожчає порівняно з нинішньою ситуацією — до тих самих $490 завдяки мінімальним запасам у Канаді (найбільшому світовому експорті) і відновленню зростання цін на нафту.

 

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Наталія Савченко
Кораген®, Гранстар® Голд, Сальса®, Вінцит® Форте — назви цих високоефективних засобів захисту рослин добре знайомі більшості агровиробників і фермерів не лише України, а й багатьох країн світу. Втім, у наших рідних фермерів ці назви до... Подробнее
AgroGeneration є одним із провідних агрохолдингів України не лише за обсягами виробничих площ, а й за операційною ефективністю. Головний напрямок діяльності компанії – виробництво зернових та олійних

1
0