8 червня 2017

Агролайфхак: як вносити фосфорні добрива

Фосфор зарекомендував себе як «батарейка» для рослини, адже без нього неможливе існування головної енергетичної молекули - АТФ.

У рослину фосфор надходить у вигляді ортофосфатыв, метафосфатыв і пірофосфатів. Єдиного правильного рішення по способу внесення фосфорного добрива не існує. У цього класу добрив є дві головні проблеми: вони погано розчиняються у воді і схильны до переходу в недоступні форми, пише propozitsiya.com з посиланням на agronavigator.net.

У різних грунтах фосфор зв'язується різними елементами. На підзолистих і дерново-підзолистих грунтах він зв'язується з полуторними оксидами (Fe3 +, Al3 +). У лужному середовищі його пов'язує велика кількість кальцію (Ca2 +). Тому в кислому середовищі фосфор краще вносити разом з вапняковими матеріалами, органічними добривами або додавати азотні добрива з розрахунку, що на 0,8-1,0 частин рухомого в грунті фосфору повинна знаходитися 1,0 частина нітратного азоту. На органічних грунтах доступність фосфору збільшується з активністю мікроорганізмів.

На кислих або лужних грунтах класичним став прийом внесення суперфосфату восени (кращий варіант - розділити добриво на два внесення: під оранку і під культивацію). Але рясна кількість вологи восени може привести до часткового розчинення гранули, а значить - переходом елемента у зв'язану форму.

Весняне внесення знизить ризик фіксації елемента, але потрібно відчутна кількість вологи і часу для розчинення гранули. На богарі велика частина добрив може не розчинитися аж до збирання врожаю.

Головна мета внесення фосфору з метою регулювання агрофона поля - створення в грунті досить високого рівня присутності вільних форм елемента протягом всієї вегетації.

Ось тільки таке внесення не враховує ряд факторів. Хоч би яким високим був фон, на ранніх фазах розвитку, коли рослина особливо чутлива до дефіциту фосфору, не завжди складаються оптимальні умови для його засвоєння.

У першу чергу, мова йде про температури нижче 15°С. Для подолання цієї проблеми можна додавати «стартові» добрива. Цей метод дозволяє разом з висівом насіння вносити швидкорозчинну гранулу комплексного добрива, яке містить основні макро- і мікроелементи, необхідні рослині в перші тижні вегетації. Ось тільки стартові добрива частіше застосовуються на зернових культурах, що вирощують на пісках. Їх використання вимагає особливої ​​обережності: гранули не повинні контактувати з насінням, а розташовуватися на невеликій відстані (близько 5 см), а грунтовий розчин повинен мати невисоку концентрацію солей. Однак, лише внесення таких добрив дає візуально помітний ефект раннього зростання. Він особливо відчутний при достатній кількості вологи.

Інший шлях - додавати легкорозчинне фосфорне добриво при протравлюванны насіння. Але якісне насіння протравлюються виробником, що позбавляє фермера можливості впливати на склад оболонки.

Несправедливо рідко вдаються до локального внесення добрив. Згідно з різними дослідженнями, локальне розміщення тієї ж кількості діючої речовини дає до 30-40% більше ефекту в порівнянні з розкидним внесенням. А комбінування локального і розкидного внесення дозволить збільшити посухостійкість рослин за рахунок того, що корінці будуть «тягнутися» за внесеним врозкид фосфором, та ще й створити стійкий високий агрофон в зоні найбільш активної діяльності кореневої системи.

Дослідження показали, що добрива, внесені локально, з великим коефіцієнтом використовуються у перший рік. Відповідно, внесення врозкид дозволяє підвищити загальний вміст фосфору в ґрунті на кілька років. Але якщо рівень фосфору в грунті високий, то локальне внесення і стартове застосування добрив без внесення врозкид дозволить знизити витрати на систему добрива без втрат врожайності культури.

А ось для багаторічних насаджень удобрювання фосфором проводиться в три основні фази. Перша - при досягненні температури грунту в 12-15°С. Друге внесення - у фазу бутонізації, спрямоване на активацію енергетичних процесів в клітинах. Третє внесення - восени, коли ростові процеси сповільнюються, але фотосинтез ще не припинено. Дана операція дозволяє рослині накопичити цукри для перезимівлі. Складні цукри можуть пов'язувати воду, що також збільшить морозостійкість клітини.

Banner
Banner

Читайте також

Світові запаси кукурудзи знову скоротилися, але трейдери поки не панікують
17:00 Вчора

Світові запаси кукурудзи знову скоротилися, але трейдери поки не панікують

Міністерство сільського господарства США (USDA) у червневому звіті знову знизило прогноз світових запасів кукурудзи на маркетингові роки 2024/25 та 2025/26.

Аграрії прифронтових територій вимагають рішень: борги, фортифікації, контроль та обмеження експорту
16:00 Вчора

Аграрії прифронтових територій вимагають рішень: борги, фортифікації, контроль та обмеження експорту

У Запоріжжі відбулися комітетські слухання, присвячені проблемам аграріїв із прифронтових і окупованих територій.

НІБУЛОН уклав контракт на перевалку 1 млн т агропродукції
15:00 Вчора

НІБУЛОН уклав контракт на перевалку 1 млн т агропродукції

У межах підготовки до нового маркетингового року «НІБУЛОН» уклав контракт на перевалку до 1 мільйона тонн агропродукції з Чорноморським морським портом.

Світові запаси пшениці зменшаться, але ціни не поспішають рости
14:00 Вчора

Світові запаси пшениці зменшаться, але ціни не поспішають рости

У червневому звіті Міністерство сільського господарства США (USDA) знизило прогноз світових кінцевих запасів пшениці, але це поки не вплинуло на зростання цін.

ЄС з 1 липня підвищить тарифи на російську та білоруську агропродукцію та добрива
13:00 Вчора

ЄС з 1 липня підвищить тарифи на російську та білоруську агропродукцію та добрива

Рада ЄС ухвалила регламент, який запроваджує з 1 липня цього року нові тарифи на сільськогосподарську продукцію та деякі добрива з росії та білорусі, що раніше ще не підлягали додатковим митним збо

На півдні Одещини розпочали збір озимого ячменю та гороху
12:00 Вчора

На півдні Одещини розпочали збір озимого ячменю та гороху

У південних районах Одеської області — Ізмаїльському, Болградському та Білгород-Дністровському — аграрії вийшли в поле: стартували жнива. Почали зі збирання озимого ячменю та зимуючого гороху.

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

БЕБ викрило шахрайство з аграрними грантами на 80 мільйонів гривень
8 червня 2025

БЕБ викрило шахрайство з аграрними грантами на 80 мільйонів гривень

Детективи Бюро економічної безпеки України виявили масштабну схему привласнення коштів, виділених у межах державної грантової програми на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства.

Banner

Наші партнери