Спецможливості
Новини

Які можуть бути позитивні наслідки від глобального потепління для України

13.01.2022
1380
Які можуть бути позитивні наслідки від глобального потепління для України фото, ілюстрація

Достатня кількість вологи при сучасних тенденціях до підвищення температури повинна позитивно вплинути на врожай і відповідно на сільське господарство загалом, розповіла кліматологиня Віра Бабалух в інтерв'ю, що саме такі умови забезпечили минулого року рекордний врожай.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на glavcom.

«Погодні умови, дійсно, були надзвичайно сприятливими, особливо для польових культур, зернових, озимої пшениці. Було достатньо опадів як в посівний період, так і протягом усього періоду вегетації, та й температура повітря сприяла вирощуванню і дозріванню озимих культур», — розповідає кліматологиня.

На думку Балабух, нові погодні умови сприятливі також для вирощування ячменю та вівса. Такі південні культури, як соняшник та кукурудза, тепер успішно вирощуються вже й на півночі України та в Білорусі.

«Попереду у нас ще два місяці зими. Звісно, снігопади ще спостерігатимуться в Україні і не виключено, що можуть бути досить інтенсивними, особливо при виході південних циклонів. Але опади взимку для нас дуже потрібні, оскільки вони можуть суттєво поповнити запас вологи в ґрунтах, водоймах», — наголошує вона.

Бабалух підсумувала, що за достатньої кількості вологи при сучасних тенденціях до підвищення температури, зростання тривалості і теплозабезпеченості можна отримати гарний врожай.

Кліматологиня також назвала стихійні лиха, які загрожують Україні. За її словами, зростає кількість конвективних явищ — гроз, шквалів, граду, злив. Все частіше виникають посухи і тривалість їх також збільшується. Зростає також кількість екстремальних явищ, пов’язаних з температурою — спекотних днів та тропічних ночей, заморозків. 

Інтерв'ю
Минулої осені сайт «Пропозиція» побував у гостях у кооператорів Дніпровської області. Чималу допомогу в становленні кооперативів, а згодом – кооперативних об’єднань, надала Кооперативна академія, що працює в м. Дніпро. Її очолює Софія... Подробнее
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) офіційно працює в Україні з лютого 2016 року. Служба була утворена відповідно до постанови КМУ від

1
0