Спецможливості
Новини

Відома юристка дала поради тим, хто хоче купити землю

14.05.2020
1606
Відома юристка дала поради тим, хто хоче купити землю фото, ілюстрація

Трохи більше, ніж через рік українські громадяни зможуть купити землю сільськогосподарського призначення. У зв’язку з цим керуючий партнер юридичної фірми Martyniv Law Firm Андріана Мартинів під час вебінару, проведеного 13 травня спільно з Всеукраїнським бухгалтерським клубом «Баланс», дала низку порад охочим купити землю, пише propozitsiya.com.

Перш за все вона порадила не перейматися тим, що громадяни вже мають якусь землю у власності. Обмеження до 100 га – це максимальна кількість землі, яку можна буде набути з 1 липня 2021 р. –  по 1 січня 2024 р. Тобто, земля, яка є у власності громадянина до 1 липня 2021 не приймає участі в розрахунку обмеження до 100 га.

Також Андріана Мартинів наголосила, що брати землю в заставу зможуть тільки банки. При цьому банки повинні реалізувати таку землю на торгах протягом 2 років. Банки зможуть набувати землю у власність лише тоді, коли боржник не здійснює свої зобов’язання по кредиту. Тобто, в порядку звернення стягнення на предмет застави. На банки не поширюється заборона на набуття землі, якщо в їх структурі власності є іноземні акціонери. Однак, як вважає пані Андріана, поки що рано говорити, наскільки охоче та на яких умовах банки братимуть землю у заставу.

Далі, пані Андріана нагадала про можливість на викупити землю, що є на праві постійного користування, довічного успадкованого права. Закон дозволяє придбати таку землю без торгів, за ціною нормативної грошової оцінки такої землі та з розстрочкою до 7 років. Право власності – після здійснення першого траншу. Також сьогодні можливо таку землю розпаювати, втім процедура тривала в часі, але така опція доступна. Пані Андріана акцентувала увагу, що викуп такої землі – право, а не обов’язок. Водночас фізичні особи, які мають постійне користування, повинні пам’ятати, що це право не входить до складу спадщини, і успадкувати його неможливо. Окрім того, такий правовий титул «знерухомлений», оскільки право постійного користування землею  не дозволяє передати таку землю в оренду.

Велику увагу, на думку пані Андріани, бажаючі купити землю повинні приділити підтвердженню джерела походження коштів, за які буде придбаватися земля. Оплата за землю дозволена виключно в безготівковій формі. Уже сьогодні слід подбати про належність та достатність документів, що будуть слугувати підтвердженням їх законного походження. Як варіант, це можуть бути отримані дивіденди.

З 1 січня 2024 року зелене світло на придбання сільськогосподарської землі включається для українських юридичних осіб з українською структурою власності. З цієї дати працює обмеження 10 тис. га «в одні руки».

Питання щодо іноземців має бути вирішено на референдумі, закон не дозволяє іноземним громадянам, компаніям з іноземною структурою набувати землю у власність.

Пані Андріана зауважила, що договір купівлі-продажу землі підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню, ціна окремої земельної ділянки – не нижче її нормативної грошової оцінки, таке правило щодо ціни – до 2030 року.

Сьогодні слід працювати над збереженням земельного банку, провести аудит договорів оренди, емфітевзису – оскільки це запорука сталого розвитку бізнесу. До придбання землі слід готуватися зважено – приділити увагу фінансовим аспектам та юридичним. Пам’ятати, що закон про обіг сільськогосподарської землі забороняє укладати попередні угоди на продаж землі, видавати довіреності на продаж – такі правочини недійсні.

Інтерв'ю
координатор проекту "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сільське господарство відноситься до тих галузей, де об'єднання може принести до значного підвищення конкурентноздатності. За ініціативи найбільшої в Польщі гастрономічної закупівельної групи Horeca GGZ в Україні буде створена вітчизняна... Подробнее
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) офіційно працює в Україні з лютого 2016 року. Служба була утворена відповідно до постанови КМУ від

1
0