Сучасні агрегати для проведення міжрядного обробітку ґрунту в посівах практично всіх найпоширеніших серед вітчизняних аграріїв сільськогосподарських культур дають змогу не лише ефективно та з ювелірною точністю боротися з бур’янами, адже їхні технічні можливості практично безмежні, й за потреби вони також забезпечують внесення та загортання в ґрунт мінеральних добрив, руйнування ґрунтової кірки та закриття вологи, підсів трав тощо.
Останніми роками на полях України зустрічається все більше розумних культиваторів, які в повністю автоматичному режимі здійснюють механічний обробіток міжрядь зводячи «вирізання» культурних рослин до мінімуму, адже вплив людського фактору на робочий процес мінімальний.
В ТОВ «Колос-Богодарівка» (Полтавщина, в обробітку 2 460 га, з яких щороку близько 40–50 % від загально площі — кукурудза) один із відділів «Рост Агро» уже не один рік користуються для обробітку посівів кукурудзи розумним культиватором Stekeete EC-Weeder 9V від LEMKEN (наразі компанія випускає їх під назвою LEMKEN EC-Weeder у корпоративному блакитному кольорі).

керівник
ТОВ «Колос-Богодарівка»
«Міжрядний культиватор EC-Weeder, на мій погляд, має бути обов’язковим інструментом в арсеналі фермерів, які займаються вирощуванням технічних культур. Це справжня паличка-виручалочка, яка дає змогу отримувати стабільні високі врожаї навіть за сучасних нестабільних погодних умов. Так, він не замінить дощ, але, наприклад за посушливої весни, рихлячи міжряддя, ми максимально зберігаємо вологу, яку вдалося накопичити за осінньо-зимовий період. Свою чергою, дощовою весною ми маємо змогу розпушити міжряддя, «дати» кореням рослин повітря і законсервувати вологу на літній період. Багато хто думає, що для кукурудзи це зайве, але з власного досвіду скажу, що до фази 8-10 листа до цієї культури слід ставитися з максимальною увагою і плекати її немов немовля. Адже саме у цей період відбувається формування потенціалу врожаю», — наголошує Олександр Горенко, керівник ТОВ «Колос-Богодарівка».
Досить цікавим є підхід господарства до технології обробітку ґрунту. Раз у три роки кожне з полів обробляють за допомогою саморобних глибокорозпушувачів на глибину понад 30 см із одночасним внесенням мінеральних добрив на 15–18 см. Озимі культури висівають без попереднього обробітку ґрунту, що дає змогу мінімізувати витрати та ощадніше ставитися до ґрунтів. «Працюємо по різних технологіях. Використовуємо прямі посіви, наприклад озимих, а потім проводимо глибоке рихлення: три роки працюємо «по нулю», а далі проводимо рихлення. Працюємо саморобними стрип-тіл агрегатами на глибину більше 30 см. Одночасно вносимо мінеральні добрива на глибину 15-18 см. Руйнуємо ущільнення та накопичуємо вологу. За такою схемою працюємо близько 13 років. Такий підхід дає змогу ефективно працювати», — розповідає керівник ТОВ «Колос-Богодарівка».
Економіка застосування…
Для багатьох може здатися, що за просто шаленої доступності на ринку як ґрунтових, так і страхових гербіцидів, механічно боротися із бур’янами в посівах сільськогосподарських культур не доцільно. Але практика доводить протилежне. «Думати тут можна багато, але наш досвід показує, що використання культиваторів для міжрядного обробітку — це в рази дешевше, ніж застосування страхових гербіцидів. Наразі ми працюємо лише ґрунтовими гербіцидами, що дає змогу контролювати бур’яни у рядках. Так, ці культиватори мають відповідні додаткові пристосування для знищення бур’янів навіть між рослинами в рядку, що досить актуально для еко-господарств, адже це означає повну відмову від застосування будь-яких гербіцидів. Але це не для нас, бо ми працюємо ґрунтовими препаратами.
Посіяли, внесли ґрунтовий гербіцид — і на цьому про хімію забули. Навіть за висоти рослин 50–60 см EC-Weeder 9V відміно знищує бур’яни, адже його кліренс становить 70 см
Залежно від товщини свого гаманця та вподобань, завдяки широкому вибору пестицидів для захисту кукурудзи, сьогодні можна підібрати будь-яку схему захисту, вартість якої може відрізнятися в рази. І тут кожен визначає, що йому економічно доцільно. У мене ж економіка трохи інша і проста й використання нашого EC-Weeder 9V для знищення бур’янів дешевше за будь-яку комбіновану (ґрунтові та страхові гербіциди) схему захисту посівів від бур’янів. Так, один прохід міжрядного культиватора – це 4–4,5 л/га дизелю. Орієнтовно до 200–250 грн/га, плюс зарплата оператора (щоправда, я в загальних витратах її навіть не рахую, адже як за внесення пестицидів, так і за міжрядного обробітку без оператора не обійтися). Але, крім суттєвої економії коштів, використання культиваторів для міжрядного обробітку ґрунту — це ще чимало агрономічних переваг, зокрема можливість внесення мінеральних добрив»,— пояснює керівник.
EC-Weeder модельний ряд
Культиватори для міжрядного обробітку ґрунту з’явилися в портфоліо компанії у 2018 році після придбання нідерландської компанії Steketee, яка спеціалізується на їхньому виготовленні.
Наразі LEMKEN пропонує агрегати EC-Weeder із широким набором робочих органів та шириною захвату до 13 м. Ширина міжряддя не має значення, адже ці культиватори — це як конструктор для дорослих, іщо надає можливість сконфігурувати бажаний агрегат згідно власних потреб. Жодних обмежень щодо комплектації та можливостей.
Ці культиватори можуть бути як із системою підрулювання (індекс V у назві моделі), так і без неї. Всі моделі EC-Weeder мають складувану раму і більшість з них мають транспортну ширину 3 м.
Сьогодні на вітчизняний ринок ці культиватори постачають у фірмовому блакитному кольорі (як і вся техніка LEMKEN). До речі, впродовж двох останніх років компанія LEMKEN розширила потужності заводу із виготовлення цих машин, що дає змогу швидше реагувати на запити клієнтів.
Середній показник урожайності кукурудзи у господарстві становить близько 100 ц/га. Минулого посушливого року врожайність кукурудзи становила 70 ц/га. З одного боку нібито небагато, але, зважаючи на те, що зернова сушарка того року не працювала, економіка навіть за такої врожайності досить непогана. Прямо з поля всю кукурудзу з оптимальною вологістю було завантажено в склад.
Особливості застосування та навантаження на оператора
В ТОВ «Колос-Богодарівка» культиватор EC-Weeder 9V агрегатується з трактором New Holland 7060, максимальна потужність двигуна якого становить 240 к. с. Щороку цей тандем обробляє близько однієї тисячі гектарів. Серед ключових моментів використання культиватора керівник господарства відмічає суттєве зменшення навантаження на оператора та високу якість виконання міжрядного обробітку. «Цей агрегат має просто колосальний запас продуктивності. Залежно від потреби та умов праці, він легко «робить» близько 90–110 га за 10–12 годин експлуатації», — говорить керівник.
Однією з сильних сторін міжрядних культиваторів LEMKEN EC-Weeder є широка можливість налаштування агрегата згідно умов експлуатації. Базова модель культиватора EC-Weeder 9V, яку придбало господарство, мала 16 секцій для обробітку культурних рослин із міжряддям 70 см. Але враховуючи специфіку підходів до господарювання в «Колос-Богодарівка» та вже наявний парк техніки для сівби й збирання, культиватор LEMKEN EC-Weeder 9V було переобладнано на можливість обробітку 12 рядків кукурудзи, яку, до речі, висівають із міжряддям 76 см. «Це дуже проста машина. Налаштування, зміна робочих органів, їхнє регулювання відбувається за мінімального використання інструменту», — говорить керівник.
Використовуючи глибоке рихлення як основний інструмент для обробітку ґрунту на поверхні поля залишається досить велика кількість решток. Але для LEMKEN EC-Weeder 9V це не проблема. Агрегат дуже продуманий, на кожній секції встановлено п’ять невеликих підпружинених стрілчастих лапок, які, наче «курка лапою», чітко обробляють ґрунт на завдану глибину. І саме вібраційний ефект кожної з них, дає змогу на 100 % обробляти поверхню ґрунту у міжряддях. Також слід сказати, що ці лапки встановлено у шаховому порядку, то ж, відповідно, ні про яке забивання та нагортання рослинних решток не можу бути й мови. Пригортання молодих рослин навіть за роботи на високих швидкостях також виключено. Адже кожна секція має спеціальні захисні диски.
«Це був один із перших агрегатів, із яким я почав працювати в господарстві. Враховуючи ширину його захвату та усвідомлюючи можливі проблеми від вирізання молодих рослин на початку роботи було доволі лячно. Але це лише перші проходи. Агрегат дуже простий, доступний, невибагливий в експлуатації і, я б сказав, делікатний щодо сходів рослин.

оператор
ТОВ «Колос Богодарівка»
За час його збирання, підготовки до роботи сервісними інженерами компанії «Агротерра», де було придбано машину і яка є офіційним дилером компанії LEMKEN в Україні, я навчився із ним працювати.
Робоча швидкість становить 10–12 км/год, точність ведення культиватора дуже висока. Підрізання повністю виключені.
Підготовка до роботи також дуже проста: на базі проводиш мащення рухомих елементів, механізмів складання, і все — агрегат готовий до роботи.
В полі для коректної роботи камери EC-Weeder 9V в бортовий комп’ютер слід лише ввести висоту рослини та довжину листя.
Все! Рахуєш рядки і ведеш трактор у міжрядді, а система сама керує культиватором. Навіть за мінімальної відстані робочих органів від рослин, а це 4 см, камера чітко веде агрегат по рядкам незалежно від положення трактора», — говорить Олександр Повалій, оператор ТОВ «Колос Богодарівка».
За три роки експлуатації наробіток культиватора становить близько 4 тис га. За цей період жодних технічних нарікань на його роботу немає. Цього року вперше замінили стрілчасті лапки. Та частково підшипники на захисних дисках. З метою збільшення продуктивності та розширення переліку культур для міжрядного обробітку цього року господарство придбало ще один просапний культиватор. Основне його призначення — це обробіток посівів соняшнику, які, на відміну від кукурудзи, тут висівають із міжряддям 70 см.
Робочі органи на всі випадки
Залежно від потреб, агрегат може комплектуватись широким набором робочих органів для обробітку ґрунту з можливістю їхнього комбінування. Лапки чи «ножі-бритви» зрізують бур’ян на поверхні, виривають їх із корінням чи засипають ґрунтом, чим пригнічують їх подальший розвиток.
Окрім самої лапи чи ножа не менш важливим є вибір стійки (тримача), що впливає на функціонал всієї конструкції. Найпоширенішими комбінаціями є:
стрілчаста лапа на пружинному зубці: для ґрунтів з великою кількості грудок чи каміння, завдяки вібрації відмінно врізається в сухий та твердий ґрунт, добре присипає бур’яни, менш схильна до забивання;
просапний ніж або «ніж-бритва» — більш точніший інструмент, ніж стрілчаста лапа, через меншу схильність до лінійного відхилення на вібротримачі. У разі кріплення на жорсткій стійці цей робочий орган мінімально перемішує ґрунт, добре підрізає на мінімальну глибину, але при цьому не «любить» засмічення камінням чи грубими пожнивними рештками.
Кутовий ніж — знаряддя для точної обробки, що встановлюється на краю робочої секції та запобігає засипанню ґрунтом культурних рослин. Суцільна різальна крайка забезпечує оптимальне розбивання ґрунтової кірки, а ключкоподібна форма — прибирання грудок із рядів.
Саме такі точні інструменти дають змогу працювати культиваторам EC-Weeder із хірургічною точністю на мінімальній відстані до рослини.
«Незважаючи на високу продуктивність культиваторів та можливість швидкої зміни міжрядь, ця операція все ж таки потребує витрачання певного часу, якого навесні ой як не вистачає. Також слід врахувати, що за допомогою цього культиватора ми вносимо мінеральні добрива, що також частково «стримує» продуктивність машини. Адже передбачено зупинки для їхнього завантаження. Відповідно, було прийнято рішення придбати ще одну машину для того, аби швидко закривати наші потреби», — говорить керівник.
Цього року використання цих культиваторів актуальне як ніколи. Адже холодна весна досить негативно вплинула на стан та розвиток кукурудзи.
А от на бур’янах зниження температури аж ніяк не позначилося. Відповідно бур’яни «говорять» про те, що вже слід вносити гербіциди, а кукурудза «каже»: зачекай, дай трішки відійти від холоду. «Для агрономів і керівників господарств, які не використовують ґрунтову схему захисту, а користуються страховою, цього року це спричинює чималий головний біль. Вносити гербіциди і ще більше заганяти рослину в стрес, що негативно вплине на врожайності, чи чекати, коли кукурудза набереться сили і тоді вносити гербіцид? Але ж і забур’яненість також негативно впливає на врожайність.
Дякувати Богу, ми не стоїмо перед таким вибором, адже маємо в своєму технічному арсеналі такий незамінний інструмент як міжрядний культиватор. З роками їхнє поширення, я впевнений, буде лише зростати, адже зміни клімату сьогодні відчувають всі. З ними ми боротися не можемо, але мати інструмент для реагування на його виклики — так», — підсумовує керівник.
А. Сухина
a.sukhina@univest-media.com