Спецможливості
Новини

Аграрії прискорюють темпи проведення весняно-польових робіт, - Володимир Топчій

13.03.2019
756
Аграрії прискорюють темпи проведення весняно-польових робіт, - Володимир Топчій фото, ілюстрація

Станом на 13 березня вже у 14 областях України проводиться сівба ранніх ярих зернових та зернобобових культур. Аграрії решти областей, де ще не розпочато посівну, а це здебільшого північні і східні регіони, очікують на відповідні погодні умови. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-службу Мінагрополітики.

Так, за оперативними даними, вже засіяно 258 тис. га або 11% до прогнозу (7,2 млн га).

Зокрема, посіяно:

  • ярого ячменю – 177 тис. га (11%)
  • пшениці – 10 тис. га (6%)
  • вівса – 5 тис. га (2%)
  • гороху – 67 тис. га (19%).

«Цьогорічна посівна завдяки сприятливим погодним умовам розпочалася на місяць раніше і з кожним днем набирає обертів. Наші аграрії мають достатнє ресурсне забезпечення для проведення сівби ярих зернових культур в оптимальні терміни та з дотриманням усіх технологічних вимог», - прокоментував заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Володимир Топчій.

Так, за даними регіонів забезпеченість аграріїв насінням складає 684 тис. тон або 100% до потреби. Забезпеченість мінеральними добривами станом на 7 березня, з урахуванням перехідних залишків минулого року, складає 856 тис. тонн поживних речовин мінеральних добрив (82% до заявки). Господарствами придбано 20,4 тис. тонн засобів захисту рослин (67% до потреби), в тому числі 13,4 тис. тонн (67%) гербіцидів. Забезпеченість паливом складає 268 тис. тонн дизпалива та 61 тис. тонн бензину, що становить відповідно 65% та 64% до потреби.

Крім того, триває підживлення озимих культур на зерно, яке проведено на площі 5,4 млн га або 72% до прогнозу.

Так, підживлено:

  • озимої пшениці – 4,5 млн га або 70%;
  • озимого жита – 70 тис. га або 61%;
  • озимого ячменю – 846 тис. га або 84%.

Крім того, озимий ріпак підживлений на площі 1,1 млн га або 86% (у 2018 р. – 332 тис. га).

Інтерв'ю
голова Української асоціації молодих фермерів Дмитро Мічурін
З розвитком агросектору України підвищуються і вимоги до фахівців аграрної галузі. Навчальні програми профільних вузів все ще часто не відповідають ні вимогам агрокомпаній, ні швидкості розвитку сучасних технологій в АПК. Тому все більший... Подробнее
Загальновизнані стандарти безпеки якості харчових продуктів - це мова, якою розмовляють імпортери, міжнародні торговельні мережі і закупівельники. Україна поки що тільки на шляху формування культури

1
0