Спецможливості

8 червня

“АГРО”: починаємо літо разом

На початку літа Виставковий центр у Києві знову зібрав аграріїв з усієї країни - тут з 8 по 11 червня відбувалася 28-ма  виставка “Агро”. Кількість експонентів та відвідувачів вкотре підтвердила, що Україна - аграрна країна

У цьогорічній виставці «Агро» взяли участь 1200 компаній та організацій із 15 країн. Це дає всі підстави вважати її найбільшою агропромисловою виставкою Східної Європи, яка для сільгоспвиробників є ефективним засобом для виходу на український та закордонний аграрні ринки.

Враховуючи важливість заходу, традиційно виставку відкривали перші особи держави. Цього разу урочисте її відкриття проводив Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, та Тарас Кутовий, міністр аграрної політики та продовольства України.

На офіційній церемонії відкриття виставки очільник уряду України зауважив: «Аграрний сектор для нашої держави є стратегічно важливим і сьогодні демонструє успіхи. Я глибоко переконаний у тому, що Україна буде стверджуватися як світовий лідер виробництва аграрної продукції. Ми ще маємо багато завдань. Для уряду аграрний сектор є надзвичайно важливим, тому ми з вами абсолютні однодумці щодо того, що слід збільшувати інвестиції у цей сектор, розробити ефективну систему підтримки, і особливо — підтримки невеликих фермерських господарств. Нам потрібно розширювати спектр виробленої продукції, покращувати якість, що дуже важливо. Ми маємо переходити до глибшої переробки сільгосппродукції, адже це — нові робочі місця та наша перспектива. Ми повинні збільшувати продуктивність та врожаї, запроваджувати новітні технології, які дадуть нам змогу утримувати лідерські позиції. Я розумію, що в аграрному секторі сьогодні є багато проблем, але ми з вами є для того, щоб ці проблеми вирішувати».

* * *

Для професіоналів «АГРО-2016» — це не лише чудова нагода ознайомитися з кращими зразками вітчизняної та зарубіжної техніки, напрацюваннями вітчизняної та світової аграрної науки та новітніми технологіями, а й широка можливість обміну досвідом на діловому рівні завдяки насиченій науковій програмі (інтерактивні брифінги, семінари, конференції, круглі столи).

Загалом форум об`єднав  понад 350 осіб з 17-ти країн світу. Зокрема, представники вищого керівництва таких організацій, як ЄБРР, IFC, AgroGeneration, Case IH, FAO, Svarog West Group, KUHN, DuPont Pioneer, FAO, Platinum Arabia, Horizon Capital, Bayer, McKinsey & Co, Vimal, Райффайзен Банк Аваль, Банк «Авангард», Platinum Bank.

Останнім часом Україна опановує нові ніші продовольчих товарів. Наші виробники не лише відкривають для себе ринок ЄС, а й виходять на інші найбільші у світі продовольчі ринки — Китаю та Південної Азії. Отже, є підстави твердити, що цього року Україна залишиться в сфері уваги місцевих і міжнародних стратегічних та фінансових інвесторів.

Виступаючи на заході, народний депутат, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, наголосив на важливості тих процесів та змін, які наразі відбуваються в українській аграрній сфері. «Сьогодні ключовим моментом для аграрної галузі є залучення коштів від інвесторів. Адже, за розрахунками фахівців, для того, аби більш-менш реалізувати сільськогосподарський потенціал, нашій країні потрібно не менше ніж 70 млрд доларів прямих інвестицій уже у найближчій перспективі. Це не настільки велика сума — приміром, у економіку такої країни, як Бразилія, щорічно надходить від інвесторів понад 11 млрд доларів. Якщо нашій країні вдасться залучити подібну допомогу, то ми зможемо значно укріпити свої позиції на глобальному ринку та покращити імідж держави в цілому», — заявив пан Козаченко.

Окрім того, учасники форуму наголосили: інвестори «понесуть» гроші в Україну за умови скасування мораторію на купівлю-продаж земель сільгосппризначення. Другий критерій, який міг би спростити прихід на український ринок іноземних коштів, — стабільність податкового та валютного законодавства, гарантії права власності. Також інвестори чекають на скасування валютних обмежень. Вони мають бути упевнені, що в Україні їм працюватиметься комфортно, безпечно та вигідно.

* * *

Ще однією подією став перший Всеукраїнський форум, присвячений високим технологіям в агропромисловості, — AgTech Forum, організований асоціацією AgTech Ukraine за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України. Захід зібрав понад 300 учасників. Тут зустрілися агровиробники, представники технологічного сектору, агросервісних, консалтингових та дистриб’юторських компаній, ІТ-компанії та системні інтегратори, банки, фінансові та страхові компанії з різних куточків України.

Форум складався з кількох секцій, сформованих за тематиками, що охоплювали найактуальніші сьогодні технологічні продукти та послуги для агросектору.

Перша секція була присвячена електронним системам обліку та планування в сільському господарстві -ринкова пропозиція програмних продуктів для сільського господарства, управління земельним банком та електронний облік і картування полів, оптимізація обліку та планування у сільгоспвиробництві за допомогою ведення у електронній формі польових журналів, технологічних карт, обліку ресурсів, матеріалів та робочого часу, готові рішення для агросектору на базі технології обміну інформацією M2M.

Друга секція була присвячена питанням просторової нерівномірності полів та динаміки росту і розвитку рослин - сучасні методи агрохімічного картування грунтів із використанням нових інструментів та технологій,  застосування супутників для моніторингу стану полів, доступні категорії точності знімків, їхні плюси та мінуси, спектри зйомки й основні показники, які використовуються для рослинництва.

Технології для техніки були висвітлені у третій секції форуму - інноваційні системи GPS-моніторингу,  паралельне водіння й автопілотування техніки та можливості підвищення ефективності аграрного бізнесу завдяки використанню ІТ-розробок.

Четверта секція включала презентації на тему моніторингу умов середовища та управління ресурсами - моделювання розвитку хвороб та шкідників за допомогою показників метеостанцій та сучасні методики контролю вологості грунту й управління зрошенням, управління  енергоефективністю у агросекторі та залучення фінансування під впровадження енергозберігаючих технологій.

* * *

Значну частину виставки зайняли найкращі зразки сучасної техніки: комбайни, трактори, навісне обладнання, обладнання для обробки і зберігання зерна, а також для будівництва агроспоруд та транспортування врожаю. Представницькою на виставці була експозиція елеваторного обладнання — свою продукцію демонстрували такі відомі на українському ринку компанії, як IM.AG.IN Bonfanti, «Зернові комплекси та системи», BIN (цього відомого польського виробника представляв його офіційний дилер в Україні, компанія «Рілекс Лімітед»), «Югелеватор», завод «Дозавтомати», «Лубнимаш». Представлений асортимент був настільки широким, що будь-який агровиробник мав змогу дібрати найоптимальніші та найвигідніші варіанти для свого господарства, які підвищать рівень урожайності та якість виробництва. Втім, варто все ж таки зазначити, що дрібному фермеру було проблематично зробити свій вибір, адже більшість представленого розмаїття розраховано, перш за все, на великих та середніх агровиробників.

І звісно, компанії-виробники намагалися продемонструвати насамперед свої новинки.

Дешевий газ та добрива — у кожен дім

Відомий виробник ємностей для транспортування та зберігання рідини (води, рідких мінеральних добрив тощо) «ГідроБак» представив українським аграріям сучасну, просту у використанні і  доступну за ціною технологію перетворення відходів тваринництва, рослинництва на енергію та біодобрива.

Особливістю системи «БіоБак» є використання у якості реактора гнучкого резервуара, який також одночасно слугує і газгольдером, оскільки система на 100% герметична. Виробник пропонує біобаки різних типорозмірів — від 4 до 200 м3 (п’ять баків по 40 м3). Це обладнання призначене для встановлення просто неба, і теплої пори року (від 5°С) воно може з легкістю слугувати для утилізації сільськогосподарських відходів та отримання якісного висококонцентрованого добрива та біогазу. Звісно, можна розмістити таке обладнання і в теплому приміщенні, що дасть змогу ефективно переробляти господарські відходи впродовж усього року. Проте це — додаткові витрати, що не входять у вартість системи, яка включає в себе сам реактор-газгольдер із завантажувальною та вивантажувальною ємностями, запобіжним клапаном, системою трубопроводів та фільтром попереднього очищення газу. Позаяк реактор-газгольдер є гнучким (його виготовлено із брезентового матеріалу), то система не потребує встановлення додаткового обладнання для перемішування його вмісту. Цей процес відбувається завдяки простому натисканню ногою на край реактора-газгольдера.

За словами представника компанії Ярослава Поповченка, вихід газу, який можна отримати від переробки добового об’єму відходів від однієї корови за температури вище 23°С, становить мінімум 1,4 м3, чого достатньо, наприклад, для роботи двох конфорок газової плити впродовж трьох годин. А інвестиції повертаються вже за два роки експлуатації.

Недороге тепло із Польщі

Цього року у виставці уперше взяла участь польська компанія MetalERG, що займається виробництвом теплогенераторів із особливою запатентованою технологією, які працюють на соломі.

«Сьогодні ми маємо безцінний 20-річний досвід виробництва та експлуатації якісної, довговічної техніка для спалювання соломи. Звісно, на сьогодні ринок України досить насичений непоганими за конструкторським задумом агрегатами, проте їхня технологічність, якість виробництва та матеріалів, із яких вони виготовлені, залишає бажати кращого», — відзначає представник компанії Ігор Дачевський. – «Основним «козирем» наших теплогенераторів є те, що теплоносієм у них є термічна олива — це дає змогу утримувати стабільно задану температуру та у рази підвищити їхню довговічність».

Також Ігор Дачевський відзначає високий рівень щорічної модернізації та вдосконалення котлів: «Останньою розробкою компанії є виробництво теплогенератора для спалювання практично всіх органічних відходів, включаючи побічні продукти м’ясопереробних комбінатів, птахоферм тощо».

Зовсім скоро компанія планує налагодити серійне виробництво теплогенераторів, що здатні, окрім тепла, одночасно виробляти ще й електроенергію (наприклад, котел потужністю 1000 кВт зможе виробляти її до 150 кВт*год). Це досить-таки непогано: така собі міні-ТЕС у власному господарстві. До того ж ці два процеси — генерування тепла й енергії — відбуватимуться паралельно.

Інновації у кожному вузлі

Для корпорації AGCO вже стало доброю традицією представлення новинок саме на виставці «Агро-2016». Цей рік для корпорації AGCO не став винятком, і вона порадувала аграріїв трьома абсолютно новими агрегатами, які гармонічно доповнюють її портфоліо: комбайн Massey Ferguson Т7, який є унікальною, ексклюзивною, машиною, адже це єдиний роторний комбайн, де ротор розміщено не вздовж машини, а впоперек.

Комбайн Massey Ferguson Т7 обладнано двигуном AGCO Power 98AWF із номінальною потужністю 375 к. с. Проте завдяки унікальній системі подавання та обмолочування маси Natural FlowTM, місткому зерновому бункеру (14 тис. л) і потужній системі вивантаження ця модель забезпечує відмінну продуктивність та можливість ефективно збирати різноманітні культури, такі як пшеницю, кукурудзу, сою, льон, ріпак та інші, використовуючи при цьому дев’ятиметрову жатку, якою він буде оснащуватись у базовій комплектації для України.

Друга машина — це не новинка на світовому ринку сільськогосподарської техніки — потужні трактори класичної компоновки Fendt серії 1000 Vario, а саме модель 1050Vario з потужністю двигуна 500 к. с. Слід сказати, що це не модернізація вже наявних тракторів компанії Fendt, а повністю розроблена «з нуля» нова серія, яка включатиме в себе машини з потужністю двигуна від 380 до 500 к. с.

В цій серії розробникам вдалось поєднати високу потужність з високою маневреністю, що робить трактори цієї серії більш універсальними щодо використання.

Третьою новинкою є сівалка Chellenger 9830N. Це перший широкозахватний агрегат компанії Challenger, що «вписується» у дорожні габарити України та країн Європейського Союзу.

Сівалка оснащена однодисковими сошниками, які мають змогу працювати практично за всіма відомими технологіями обробітку грунту. На одній балці встановлено дві пари сошників (у кожній парі вони розташовані один напроти одного, що сприяє кращій стійкості під час роботи на схилах та дає змогу уникнути такого негативного явища в роботі на великих швидкостях, як нагортання землі на сусідній рядок). Відстань у здвоєному рядку становить 15, а у міжряддях — 23 см. За кожною парою сошників обладнано по прикочувальному колесу, встановленому під кутом 5°, що дає змогу працювати навіть на перезволожених грунтах оскільки в процесі роботи колесо самоочищується.

Проте справжньою «родзинкою» цього агрегату є система точного дозування насіння. В агрегаті — шість незалежних котушок, які встановлено під бункером і які можуть точно дозувати насіння посекційно — на кожен сошник. Тобто одна котушка, яка складається з двох частин і одночасно дозує насіння та добрива, відповідає за три метри сівалки.

«Ведерcтад»: дебют «на ура»

Компанія вперше взяла участь у виставці «Агро 2016» і порадувала відвідувачів кількома новими технологічними рішеннями.

Вперше було представлено культиватор Top Down, який оснащено системою внесення гранульованих мінеральних добрив на глибину обробітку грунту. Представники компанії зізнались, що створення цієї системи відбулося саме завдяки запитам українських аграріїв. Система може комплектуватися на будь-які культиватори Top Down незалежно від ширини захвату.

Також новинкою від компанії став фронтальний бункер для мінеральних добрив із власною дозувальною системою об’ємом 2,2 т. Система дає змогу вносити різноманітні дози мінеральних добрив (максимально —  250 кг/га) на швидкості до 15 км/год. Основне призначення бункера — це робота з культиватором, проте він також може використовуватися з широкозахватними сівалками точного висіву, такими як Tempo V та R.

Ширина має значення

Англійський виробник сільськогосподарської техніки, компанія Mzuri, представила потужний (ширина захвату — 6 метрів) висівний комплекс Mzuri ProTil з можливістю одночасного проведення обробітку грунту за технологією стрип-тіл та висівання. «Досі ми постачали на ринок України 3 та 4-метрові машини, які відмінно зарекомендували себе на полях України та користуються значним попитом. Сьогодні, для того щоб збільшити продуктивність висівання, ми пропонуємо шестиметрову машину, що дасть змогу значно підвищити продуктивність роботи та зекономити значні кошти, а також ефективніше використати наявний парк тракторів», — говорить Марек Ружняк, власник компанії Аgro-Land, що є імпортером техніки Mzuri в Україну.

* * *

Не надто широко, але на виставці взагалі було представлено селекцію і  засоби захисту рослин. Так, компанія «ВНІС» на своїй експозиції представила вже знайомі та абсолютно нові сорти і гібриди пшениці, ячменю, жита, спельти, кукурудзи, соняшнику, ріпака власної селекції, а також запропонувала товаровиробникам дуже привабливі умови співпраці.

ТОВ «Дунай Агро» представило насіння селекції австрійської компанії «Пробстдорфер Заатцухт», відомої своїми сортами класичної сої, м’якої озимої та твердої ярої пшениці, ярого та озимого ячменю різних напрямів використання.

А на стенді ТОВ «Екоорганік» - національного виробника ЗЗР та добрив —можна було ознайомитись із лінійкою мікродобрив, в тому числі з новітніми інноваційними розробками науковців компанії серії «Еколайн».

Протягом чотирьох днів виставки стенд  компанії «БТУ-ЦЕНТР» відвідало багато гостей. Кожен отримав кваліфіковані консультації, збагатився досвідом застосування біопрепаратів. Особливо вразили відвідувачів стенда ефект від використання грунтового біодобрива «ГРАУНДФІКС®»;  результати застосування прилипача ЛИПОСАМ® як ад’юванта до гербіцидів; дія антистресанту  ОРГАНІК-БАЛАНС®, який допоміг реанімувати посіви соняшнику та сої, що постраждали від хімічного навантаження.

Не відставала і наша аграрна наука: практично всі наукові установи аграрного спрямування мали свої стенди на виставці і демонстрували свої досягнення та напрацювання, а зацікавлені відвідувачі мали змогу отримати відповіді на свої питання.

Безперечно, «АГРО» — одна з найцікавіших та наймасовіших агровиставок України. Безліч вражень, новинок та інновацій. Тепер головне, щоб вони якомога швидше знайшли своє втілення на полях та фермах. Але над цим — ще працювати і працювати…

 

О. Єрмоленкоo.yermolenko@univest-media.com

А. Сухина, a.sukhina@univest-media.com

Ключевые слова: агровиставка

1
0