Спецможливості
Агрохімія

Гербіци­ди: побічні ефек­ти

05.06.2017
54855
Гербіци­ди: побічні ефек­ти фото, ілюстрація
Цукрові буряки — най­чут­ливіші до си­ме­т­рич­них три­а­зинів

Гербіциди належать до надзвичайно сильних біологічно активних речовин і мають різний період розпаду. Залишки деяких із них можуть зберігатися у грунті впродовж декількох років, впливаючи на наступні культури у сівозміні. Це явище має назву «післядія гербіцидів».

 

 

 

 

Післядія гербіци­ду — це вплив за­лишків за­сто­со­ва­но­го в по­пе­редні ро­ки пре­па­ра­ту на стан куль­тур­них рос­лин, грунт і ступінь засміче­ності посіву по­точ­но­го ро­ку. Що­до грун­ту во­на виз­на­чається в ос­нов­но­му трьо­ма чин­ни­ка­ми: ад­­сорб­цією, роз­кла­дан­ням і міграцією (пе­ре­міщен­ням), які за­ле­жать від грун­то­во-кліма­тич­них, аг­ро­технічних умов, а та­­кож від вла­с­ти­во­с­тей са­мо­го пре­па­ра­ту.

Як правильно вибрати гербіцид?

Не­до­стат­ня ува­га ви­роб­ників сільсько­го­с­по­дарсь­кої про­дукції до ви­бо­ру гербіцидів при­зво­дить до то­го, що після декількох років ши­ро­ко­го за­сто­су­ван­ня про­яв­ляється їхня побічна дія. Фіто­ток­сичність гербіцидів, за­лиш­ки яких містять­ся у грунті, є од­ним із при­кладів не­га­тив­них наслідків впли­ву пе­с­ти­цидів на на­вко­лишнє се­ре­до­ви­ще та куль­тур­ну рос­ли­ну. Післядія особ­ли­во ха­рак­тер­на для гербіцидів із діючи­ми ре­чо­ви­на­ми іма­зе­тапір, іма­запір, кло­ма­зон, які на­ле­жать до класів іміда­золінонів, та суль­фонілсе­чо­вин. Ос­танні ак­тив­но за­сто­со­ву­ють са­ме на зер­но­вих, то­му під час ви­бо­ру гербіци­ду слід вра­хо­ву­ва­ти, яку са­ме куль­ту­ру висіва­ти­ме­те після них. Особ­ли­во чут­ливі до дії суль­фонілсе­чо­вин со­няш­ник, бу­ря­ки та ріпак. Прак­тич­но всі гербіци­ди кла­су суль­фонілсе­чо­вин мо­жуть ма­ти післядію.

Тож з особ­ли­вою обе­режністю слід ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти гербіци­ди, до скла­ду яких вхо­дять діючі ре­чо­ви­ни на ос­нові суль­фонілсе­чо­вин. Ці пре­па­ра­ти ма­ють низь­ку нор­му ви­т­ра­ти, ши­ро­кий спектр дії і діапа­зон термінів вне­сен­ня (осінь, вес­на), спри­ят­ливі ток­си­ко­логічні, еко­логічні й еко­номічні по­каз­ни­ки. Їх ви­ко­ри­с­то­ву­ють у су­час­них інте­г­ро­ва­них си­с­те­мах за­хи­с­ту зер­но­вих куль­тур, льо­ну, кар­топлі і бу­ряків — як у чи­с­то­му ви­гляд, так і в ба­ко­вих сумішах, у яких нор­ми ви­т­ра­ти на гек­тар зни­жу­ють­ся вдвічі, а от­же, відповідно зни­жується і ри­зик післядії за на­яв­ності во­ло­ги (особ­ли­во після зи­ми) та за кис­лої ре­акції грунтів.

По­зи­тив­ною особ­ливістю гербіцидів на ос­нові суль­фонілсе­чо­ви­ни є їхня здатність до си­нергізму з ре­чо­ви­на­ми інших хімічних класів, на­при­клад, та­ки­ми як ди­кам­ба і похідні фе­нок­си­оц­то­вої кис­ло­ти (2,4-Д, 2М-4Х та їхні ана­ло­ги) та ін. Ефект си­нергізму дає змо­гу до­сяг­ти ви­со­ко­го рівня технічної ефек­тив­ності, а та­кож змен­ши­ти ан­т­ро­по­ген­не на­ван­та­жен­ня на на­вко­лишнє се­ре­до­ви­ще і вірогідність на­ко­пи­чен­ня за­лишків гербіцидів у грунті. Той факт, що суль­фонілсе­чо­ви­ни ви­ко­ри­с­то­ву­ють у ду­же ма­лих кілько­с­тях, з од­но­го бо­ку, є їхньою не­за­пе­реч­ною пе­ре­ва­гою, про­те, з дру­го­го — свідчить про їхню ви­со­ку ток­сичність для за­бур’яне­них посівів куль­тур­них рос­лин. Ви­ни­кає пи­тан­ня про їхній мож­ли­вий не­га­тив­ний вплив на на­ступні куль­ту­ри сівозміни. З цьо­го при­во­ду то­чать­ся гострі дис­кусії.

На­при­клад, за­лиш­кові кількості мет­суль­фу­рон-ме­ти­лу у грунті про­яв­ля­ють не­га­тив­ний вплив за висіван­ня греч­ки, ріпа­ку, бу­ряків, про­са, сор­го, льо­ну, со­няш­ни­ку. На­впа­ки, пре­па­ра­ти на ос­нові три­бе­ну­рон-ме­ти­лу не ма­ють післядії на на­ступні куль­ту­ри сівозміни. Про­тя­гом ве­ге­таційно­го се­зо­ну дру­гою куль­ту­рою мож­на висіва­ти сою, ово­чеві і т. д. Тоб­то, по­при од­на­ко­вий ме­ханізм дії, діючі ре­чо­вин із цьо­го кла­су ма­ють не­од­на­ко­ву три­валість роз­кла­дан­ня в грунті, зо­к­ре­ма у різних ти­пах грунтів. Дослідни­ки виділя­ють такі діючі ре­чо­ви­ни з най­дов­шою післядією: хлор­суль­фу­рон, мет­суль­фу­рон-ме­тил, три­а­суль­фу­рон, три­то­суль­фу­рон, сульф­ме­ту­рон-ме­тил, про­суль­фу­рон і рим­суль­фу­рон. Російські вчені на­во­дять дані про те, що такі спо­лу­ки, як хлор­суль­фу­рон, три­а­суль­фу­рон, мет­суль­фу­рон-ме­тил, до­сить швид­ко роз­кла­да­ють­ся в умо­вах кис­ло­го се­ре­до­ви­ща, тоді як у ней­т­раль­них і луж­них грун­тах зберіга­ють­ся три­ва­лий час і чи­нять не­га­тив­ний вплив на на­ступні куль­ту­ри сівозміни.

Та­ким чи­ном, ви­ко­ри­с­тан­ня за­зна­че­них спо­лук в умо­вах чор­но­зем­ної зо­ни Ук­раїни, особ­ли­во в зоні Сте­пу, мо­же вик­ли­ка­ти серй­озні про­бле­ми. Вар­то відзна­чи­ти, що дослідни­ки фіксу­ва­ли відсутність післядії хлор­суль­фу­ро­ну і мет­суль­фу­рон-ме­ти­лу тільки за їхньо­го ви­ко­ри­с­тан­ня в нор­мах, що не пе­ре­ви­щу­ють 10 г/га. Вчені відділу гер­бо­логії ВНДІФ (Все­російсько­го на­уко­во-дослідно­го інсти­ту­ту фіто­па­то­логії) під час про­ве­ден­ня досліджень на чор­но­зем­них, дер­но­во-підзо­ли­с­тих і ка­ш­та­но­вих грун­тах ви­яв­ля­ли нерівномірність ви­со­ти посівів чут­ли­вих куль­тур («хвилі») та інші візу­альні оз­на­ки пригнічен­ня (по­жовтіння і де­фор­мація листків, ви­к­рив­лен­ня сте­бел) у місцях пе­ре­крит­тя зон за об­роб­ки гербіци­да­ми на ос­нові суль­фонілсе­чо­ви­ни. Для за­побіган­ня пе­ре­до­зу­ван­ня пре­па­ратів цієї гру­пи слід ре­тель­но пе­ревіри­ти стан об­при­с­ку­ва­ча пе­ред ро­бо­тою, а по її за­вер­шен­ні ви­ми­ти бак об­при­с­ку­ва­ча во­дою із до­да­ван­ням ре­чо­вин, що підви­щу­ють рівень рН, на­при­клад, гіпо­хло­ри­ту натрію (25 г/100 л во­ди), аміаку (30 г/100 л во­ди), кар­бо­на­ту натрію (250 г/100 л во­ди). Се­ред при­хо­ва­них оз­нак ток­сич­но­го впли­ву післядії хлор­суль­фу­ро­ну, три­а­суль­фу­ро­ну, мет­суль­фу­рон-ме­ти­лу дослідни­ки виділя­ють по­тон­шан­ня сте­бел, змен­шен­ня ли­ст­ко­вих пла­с­ти­нок і зав’язі, що мо­же вик­ли­ка­ти втра­ти вро­жаю цу­к­ро­вих бу­ряків, ріпа­ку, греч­ки або со­няш­ни­ку на рівні від 15–25 до 72–94%, а в ок­ре­мих ви­пад­ках спо­с­теріга­ла­ся навіть по­вна за­ги­бель куль­тур­них рос­лин. То­му ма­со­ве за­сто­су­ван­ня за­зна­че­них ви­ще гербіцидів но­во­го по­коління має су­про­во­д­жу­ва­ти­ся не тільки моніто­рин­го­ви­ми спо­с­те­ре­жен­ня­ми за їхніми за­лиш­ка­ми в грунті, а й за­сто­су­ван­ням низ­ки аг­ро­за­ходів що­до за­побіган­ня та зни­жен­ня не­га­тив­но­го впли­ву післядії похідних суль­фонілсе­чо­ви­ни в сівозміні.

Як зменшити шкоду від гербіцидів?

Для мінімалізації не­га­тив­но­го впли­ву післядії суль­фонілсе­чо­вин­них гербіцидів потрібно на­сам­пе­ред пра­виль­но дібра­ти їхній асор­ти­мент з ура­ху­ван­ням грун­то­во-кліма­тич­них умов і особ­ли­во­с­тей чут­ли­вих куль­тур. Най­до­с­тупнішим ефек­тив­ним спо­со­бом зни­жен­ня не­га­тив­но­го впли­ву післядії похідних суль­фонілсе­чо­ви­ни є пло­дозміна, тоб­то висів стійких до цих пре­па­ратів куль­тур че­рез рік після їхньо­го за­сто­су­ван­ня. На­ступ­но­го ро­ку після ви­ко­ри­с­тан­ня од­но­ком­по­нент­них пер­си­с­тент­них гербіцидів цьо­го кла­су ре­ко­мен­до­ва­но висіва­ти зер­нові по зер­но­вих. Похідні хлор­суль­фу­ро­ну доцільно за­сто­со­ву­ва­ти ли­ше один раз за ро­тацію сівозміни.

За­сто­со­ву­ва­ти гербіци­ди на ос­нові суль­фонілсе­чо­ви­ни в мак­си­маль­но ре­ко­мен­до­ва­них нор­мах слід ли­ше в разі край­ньої по­тре­би: за силь­ної засміче­ності, на­яв­ності се­ред­нь­о­чут­ли­вих або пе­ре­рос­лих бур’янів то­що. За оп­ти­маль­ної во­ло­гості грун­ту, тем­пе­ра­ту­ри і доміну­ван­ня чут­ли­вих видів бур’янів кра­ще ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти ці пре­па­ра­ти з мінімаль­ни­ми або се­редніми нор­ма­ми ви­т­ра­ти. За­слу­го­вує на ува­гу за­сто­су­ван­ня пер­си­с­тент­них гербіцидів на ос­нові суль­фонілсе­чо­вин у ба­ко­вих сумішах із 2,4-Д, 2М-4Х, що змен­шує ймовірність ви­ник­нен­ня ре­зи­с­тент­ності до них у бур’янів і дає мож­ливість ско­ро­ти­ти нор­ми ви­т­ра­ти кож­но­го ком­по­нен­та суміші у два-три ра­зи. Змен­ши­ти нор­му ви­т­ра­ти пре­па­ратів похідних суль­фонілсе­чо­вин мож­на і шля­хом спільно­го їхньо­го ви­ко­ри­с­тан­ня з по­верх­не­во-ак­тив­ни­ми ре­чо­ви­на­ми (ПАР) або азот­ни­ми до­б­ри­ва­ми, в ре­зуль­таті чо­го ви­ни­кає яви­ще си­нергізму, або ж шля­хом за­сто­су­ван­ня цих пре­па­ратів у чи­с­то­му ви­гляді в ранні терміни, ко­ли бур’яни най­чут­ливіші до дії гербіцидів.

 Для зни­жен­ня післядії пре­па­ратів на ос­нові суль­фонілсе­чо­вин їх слід вно­си­ти на ози­мих зер­но­вих не на­весні, а во­се­ни, що збільшує час для де­гра­дації пре­па­ратів. У розв’я­занні цієї про­бле­ми без­сумнівний інте­рес для ви­роб­нич­ників ста­но­вить ви­ко­ри­с­тан­ня су­час­ної пре­па­ра­тив­ної фор­ми суль­фонілсе­чо­вин­них гербіцидів — олійно-дис­перс­ної фор­му­ляції, яка містить діючі ре­чо­ви­ни, дис­пер­го­вані у спеціаль­ний ком­плекс похідних олії та при­ли­па­ча. За тра­диційних фор­му­ляцій гербіцидів втра­ти їх від стікан­ня з об­роб­ле­ної по­верхні ста­нов­лять до 50%. Краплі МД-фор­му­ляції не відска­ку­ють від ли­с­тя і не стіка­ють, а при­ли­па­ють до них і всту­па­ють у взаємодію з по­верх­нею ли­с­тя. Це за­без­пе­чує ско­ро­чен­ня не­про­дук­тив­них втрат пре­па­ратів від стікан­ня з ли­с­тя і зми­ван­ня опа­да­ми, що істот­но змен­шує їхнє по­па­дан­ня в грунт і зни­жує ймовірність післядії.

Змен­ши­ти післядію гербіцидів — похідних суль­фонілсе­чо­ви­ни мож­на шля­хом об­робітку після зби­ран­ня зер­но­вих по­жнив­них зла­ко­вих куль­тур на зе­ле­не до­б­ри­во, про­ве­ден­ня по­ли­це­вої оран­ки з пе­редплуж­ни­ком на гли­би­ну не мен­ше ніж 15 см.
Будь-який фак­тор, що діє на мікробіологічну ак­тивність, впли­ває на ступінь роз­па­ду іміда­золінонів. Грун­тові фак­то­ри: тип грун­ту та йо­го тек­с­ту­ра, во­логість, тем­пе­ра­ту­ра і pH. До­стат­ня кількість во­ло­ги (>200 мм) у ча­со­во­му проміжку від мо­мен­ту за­сто­су­ван­ня пре­па­ра­ту до висіву на­ступ­ної куль­ту­ри в сівозміні підви­щує мікробіологічну де­гра­дацію діючої ре­чо­ви­ни. Роз­пад по­си­люється за кількості во­ло­ги, на­бли­же­ної до ве­ли­чи­ни по­вної грун­то­вої во­ло­гоємності. Хо­лодні по­годні умо­ви під час ве­ге­тації уповільню­ють мікробіологічну ак­тивність, відповідно, і мікробіологічний роз­пад зни­жується.

Пре­па­ра­ти на ос­нові три­бе­ну­рон-ме­ти­лу  не ма­ють післядії на на­ступні куль­ту­ри сівозміниНа­при­клад, діючі ре­чо­ви­ни гербіци­ду Євро-Лайтнінг® по­чи­на­ють роз­па­да­ти­ся в грунті за тем­пе­ра­ту­ри по­над 10°С, і за її підви­щен­ня процес при­ско­рю­ється. Післядія гербіци­ду Євро-Лайтнінг® по­си­люється зі зни­жен­ням pH у грунті: що ниж­чий йо­го ко­ефіцієнт, то ви­щий ри­зик післядії. Як­що між за­сто­су­ван­ням гербіци­ду та висівом на­ступ­ної куль­ту­ри ви­па­ло не­до­стат­ньо опадів, то роз­пад гербіци­ду в грунті мо­же бу­ти не­по­вним, як бу­ло вже опи­са­но ви­ще. За не­до­стат­ньої кількості опадів для ви­ро­щу­ван­ня куль­ту­ри їх та­кож бу­де не­до­стат­ньо для мікроб­но­го роз­кла­дан­ня діючих ре­чо­вин пре­па­ра­ту. Три­ва­лий період не­нор­маль­но низь­ких тем­пе­ра­тур та­кож мо­же уповільни­ти роз­пад цьо­го гербіци­ду та збільши­ти ри­зик для на­ступ­ної чут­ли­вої куль­ту­ри у сівозміні. Ко­ристь дії на по­дальші хвилі бур’янів єди­ної гербіцид­ної об­роб­ки об­ме­жується дією на на­ступні куль­ту­ри в сівозміні, то­му ду­же важ­ли­во вра­хо­ву­ва­ти об­ме­жен­ня в сівозміні після за­сто­су­ван­ня гербіци­ду Євро-Лайтнінг®.

За­сто­су­ван­ня гербіцидів кла­су си­ме­т­рич­них три­а­зинів, які, своєю чер­гою, ма­ють у своєму складі діючу ре­чо­ви­ну ат­ра­зин (на­при­клад При­мек­с­т­ра Голд 720 SC) та про­ме­т­рин (Ге­за­гард 500 FW, Про­ме­т­рекс 50), най­е­фек­тивніші в посівах ку­ку­руд­зи. Во­ни порівня­но сла­бо роз­чи­ня­ють­ся у воді, то­му дов­го пе­ре­бу­ва­ють у грунті і три­ва­ло діють на бур’яни (по­над 12 місяців), що мо­же спри­чи­ни­ти гос­по­дарські збит­ки у разі висіван­ня ураз­ли­вих до за­лиш­ко­во­го впли­ву пре­па­ратів куль­тур у ланці сівозміни. Най­чут­ливіші до си­ме­т­рич­них три­а­зинів цу­к­рові бу­ря­ки, кор­мові ко­ре­неп­ло­ди, ово­чеві, пше­ни­ця, ячмінь, лю­цер­на, ко­ню­ши­на. У зв’яз­ку з цим доцільне вне­сен­ня та­ких гербіцидів на ділян­ках беззмінної куль­ту­ри ку­ку­руд­зи. Гербіци­ди кла­су суль­фонілсе­чо­ви­ни з діючи­ми ре­чо­ви­на­ми: амідо­суль­фу­рон (на­при­клад Ар­кан 75 WG, Гроділ Максі 375 ОD), йод­суль­фу­рон-ме­тил (Гроділ Максі 375 ОD, Май­сТер, Муш­кет), мет­суль­фу­рон-ме­тил (на­при­клад, Хлібо­дар, Ла­рен Про 60, Гербілан, Маг­нум та їхні ана­ло­ги), про­суль­фу­рон (Пік 75 WG) та ти­фен­суль­фо­рон-ме­тил (Гран­стар Голд 75, Хар­моні 75, Калібр) швид­ко по­гли­на­ють­ся корінням і ли­ст­ка­ми бур’янів та не­ток­сичні для тва­рин і лю­ди­ни. У рік за­сто­су­ван­ня пре­па­ратів із цієї гру­пи до­пу­с­кається пе­ресіван­ня ли­ше зер­но­ви­ми. Пре­па­ра­ти гру­пи суль­фонілсе­чо­ви­ни (Хар­моні та йо­го ана­ло­ги) за­бо­ро­няється ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти два ро­ки поспіль, а та­кож за рH грун­ту ≥ 7. Пре­па­ра­ти з діючою ре­чо­ви­ною аце­тох­лор (Трофі 90, Хар­нес та їхні ана­ло­ги), кла­су аміди і нітри­ли аліфа­тич­них кар­бо­но­вих кис­лот за­сто­со­ву­ють як грун­тові пре­па­ра­ти кон­такт­ної дії. За ви­ник­нен­ня не­спри­ят­ли­вих умов для дії пре­па­ратів (ма­ла кількість опадів, груд­ку­ватість по­ля, пре­па­рат вне­се­но без за­гор­тан­ня) во­ни дов­гий час зберіга­ють свої фізичні вла­с­ти­вості.Особ­ли­во чут­ливі до дії суль­фонілсе­чо­вин со­няш­ник, бу­ря­ки та ріпак

Справ­ля­ти фіто­ток­сич­ну дію три­ва­лий час здатні не всі гербіци­ди. На­при­клад, фо­с­фо­рор­ганічні пре­па­ра­ти із діючою ре­чо­ви­ною ізо­пропіламінна сіль гліфо­са­ту (Ра­ун­дап, На­палм, Клінік Дуо та їхні ана­ло­ги) в грунті ду­же швид­ко іна­кти­ву­ють­ся мікро­ор­ганізма­ми або ут­во­рю­ють хе­ла­ти із важ­ки­ми ме­та­ла­ми та ад­сор­бу­ють­ся грун­то­ви­ми ча­ст­ка­ми — в грунті во­ни інертні. Низ­ка фак­торів впли­ває на післядію гербіцидів або підси­лює їхню дію: роз­кла­дан­ня пе­с­ти­цидів мікро­ор­ганізма­ми; хімічний їхній роз­пад; ад­сорбція грун­то­ви­ми ко­лоїда­ми; ви­ми­ван­ня (ви­лу­жен­ня); леткість; фо­тохімічний роз­пад; ви­не­сен­ня за­лишків пе­с­ти­цидів із по­ля з уро­жаєм с.-г. куль­тур.

Післядія гербіцидів підси­люється у разі, ко­ли ви­ко­ри­с­тан­ня пе­с­ти­цидів (які зберіга­ють дов­гий час біологічну ак­тивність у грунті) здійснюється на важ­ких за­плив­них грун­тах із ней­т­раль­ним або луж­ним се­ре­до­ви­щем, у пізні стро­ки, за по­су­хи.

Більшість гербіцидів, що нині ви­ко­ри­с­то­ву­ють­ся у сільсько­му гос­по­дарстві, не ма­ють не­га­тив­но­го впли­ву на на­ступні куль­ту­ри у сівозміні, про­те за ви­ник­нен­ня по­тре­би пе­ресіван­ня ози­мих куль­тур на­весні слід вра­ху­ва­ти не­без­пе­ку ток­сич­ної післядії за­лиш­ко­вих кілько­с­тей низ­ки пре­па­ратів, за­сто­со­ву­ва­них во­се­ни. На­уковці на ос­нові про­ве­де­них досліджень роз­ро­би­ли ре­ко­мен­дації що­до мож­ли­во­с­тей пе­ресіван­ня сільсько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур після за­ги­белі ози­мих зер­но­вих або ози­мо­го ріпа­ку за­леж­но від гербіцидів, які ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ли во­се­ни на їхніх посівах.

Не вар­то за­бу­ва­ти про за­лежність ди­наміки роз­кла­дан­ня гербіцидів у грунті від ком­плек­су фак­торів (во­ло­гості, рН та тем­пе­ра­ту­ри грун­ту, спо­собів йо­го об­робітку та ба­га­ть­ох інших), що ут­руд­нює фор­му­ван­ня до­стовірно­го про­гно­зу що­до фіто­ток­сич­ності пре­па­ратів для на­ступ­ної куль­ту­ри. Зо­к­ре­ма, післядія по­си­люється за умов за­сто­су­ван­ня пре­па­ратів у мак­си­маль­них нор­мах ви­т­ра­ти, а та­кож за су­хих по­год­них умов після об­ро­бок ни­ми, ко­ли роз­кла­дан­ня діючої ре­чо­ви­ни гербіци­ду відбу­вається повільно. То­му у разі сумніву кра­ще висіва­ти ба­га­то­ком­по­нентні сумішки куль­тур­них рос­лин, а підсіван­ня про­во­ди­ти сівал­ка­ми з дис­ко­ви­ми сош­ни­ка­ми.

Висновки

Та­ким чи­ном, фіто­ток­сич­на післядія за­ле­жить від вла­с­ти­во­с­тей грун­ту: ме­ханічно­го скла­ду, кис­лот­ності, вмісту гу­му­су, во­ло­гості, тем­пе­ра­ту­ри, а са­ме умов, що виз­на­ча­ють швидкість роз­кла­дан­ня пре­па­ра­ту в грунті. Зна­чен­ня грун­то­во­го рН особ­ли­во важ­ливі для ви­яв­лен­ня післядії пе­с­ти­цидів: йо­го ви­сокі зна­чен­ня спри­я­ють уповільнен­ню швид­кості роз­кла­дан­ня гербіцидів, відповідно збільшу­ю­чи вірогідність післядії.

Для оцінки фіто­ток­сич­ності пе­с­ти­цидів здебільшо­го ви­ко­ри­с­то­ву­ють ве­ли­чи­ну ЛД50, яка ха­рак­те­ри­зує кон­цен­т­рацію пре­па­ра­ту в грунті, що зни­жує біома­су рос­лин, порівнян­о з кон­тро­лем, на 50%. На прак­тиці за кри­терій, що виз­на­чає при­датність грун­ту із за­лиш­ка­ми пре­па­ратів до висіван­ня на­ступ­ної куль­ту­ри, ви­ко­ри­с­то­ву­ють гра­нич­но до­пу­с­ти­му йо­го кон­цен­т­рацію за фіто­ток­сич­ним по­каз­ни­ком (ФП), за якої прак­тич­но відсут­ня дія пре­па­ра­ту на куль­ту­ру. За­лежність фіто­ток­сич­ності та післядії пре­па­ратів від грун­то­во-кліма­тич­них умов обу­мов­лює по­тре­бу ди­фе­ренціюван­ня їхніх по­каз­ників відповідно до куль­тур, ти­пу грун­ту і регіонів, що відрізня­ють­ся кліма­тич­ни­ми умо­ва­ми.

І.Сторчоус, канд. с.-г. наук

Інтерв'ю
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 
Сучасна українська фармацевтична промисловість за роки незалежності нашої держави зробила величезний крок уперед. підтвердженням цього є цифри від Державної фармакологічної комісії ветеринарної медицини України. Так, у 2023 році кількість... Подробнее

1
0