5 червня 2008

Від чого залежить якість молока

На адресу редакції надійшов лист від читачки з Херсонської області, де вона запитує, від чого залежить густина і жирність молока, чи може вона змінюватися з роками. У нижчевикладеній статті провідний спеціаліст Інституту розведення та годівлі тварин Микола Семенович Гавриленко пояснює, яким чином можна вимірювати ці показники якості молока і як можна на них впливати. Фактори, які впливають на вміст жиру в молоці корів
- Захворювання. У корів із загальними захворюваннями, а також маститом, вміст жиру в молоці знижується. Тому, перш за все, радимо вам звернутися до лікаря ветеринарної медицини, щоб він провів оцінку стану здоров’я вашої корови.
- Стадія лактації. У більшості корів, незалежно від породи, на другому — третьому місяцях лактації жирність помітно знижується, а потім поступово підвищується. Вміст жиру в молоці за місяцями лактації більш інтенсивно змінюється в молодих, аніж у дорослих корів. Жиру в молоці в останній місяць на 0–1,0% більше, ніж у перший місяць лактації.
- Вік корів. З віком у тварин кількість жиру в молоці мало змінюється. У корів-первісток вміст жиру в молоці дещо менший, аніж у повновікових корів. Після шостої лактації спостерігається тенденція до зниження вмісту жиру в молоці.
- Годівля. Склад молока значною мірою пов’язаний із рівнем і повноцінністю годівлі корів. Незбалансована годівля корів, годівля кормами низької якості призводить до зниження надоїв і вмісту жиру та білка в молоці. Знижують вміст жиру в молоці корів раціони, які містять менше 16% клітковини, а також більша за 55% наявність концентрованих кормів. Позитивно впливає на вміст жиру в молоці корів згодовування їм зеленої маси бобових культур або злаково-бобових травосумішок (жирність молока вища на 0,15–0,3%) порівняно із зеленою масою злакових культур, а також соняшникова і льонова макуха і шроти. Стимулюють процеси синтезу молочного жиру в організмі тварин такі добавки: кормовий жир, пивні дріжджі, оцтовокислий натрій (ацетат натрію), бікарбонат натрію та інші. Жирність молока за введення добавок у раціон корів підвищується в середньому на 0,2–0,4%. Уранці корові доцільно першочергово згодовувати сіно; раціон пересічно має містити грубоволокнистих кормів (сіно, солома) не менше 0,5–1,0 кг на 100 кг живої ваги. Концентрати давати корові доцільно через 1,5–2,0 год після згодовування об’ємних кормів. Починати згодовувати коренеплоди слід через два тижні після отелення корів. Слід зазначити, що порушення режиму годівлі та технології утримання, тісні стійла, погана вентиляція є причиною відмови корів від корму та зниження надою, вмісту жиру, білка і густини молока.
- Вгодованість корів. Корови, які мають нижчу за середню вгодованість і худі (виснажені), мають на 0,2–0,3% жиру в молоці менше, ніж корови за середньої вгодованості і вище.
- Інтервал між отеленнями. Що менша тривалість сервіс-періоду, то вищий вміст жиру в молоці корів за лактацію (в середньому).
- Статева охота. У корів, які перебувають в охоті, вміст жиру в молоці знижується на 1,0–1,5%.
- Сезон року. Вміст жиру в молоці, як правило, підвищується восени і взимку, а зменшується весною і влітку.
- Температура навколишнього середовища. Температура повітря, вища за 21°С (оптимум), гальмує синтез молочного жиру в корів. Кожне збільшення температури на 5°С вище оптимальної призводить до зниження вмісту жиру в молоці корів на 0,2–0,3%, а в деяких випадках— і на 0,5%. Щодо густини молока
Густина (об’ємна маса) — маса при 20°С, яка міститься в одиниці об’єму. Виражається густина в кг/м3 або в г/см3. Її величина залежить від густини складових молока, причому білки, вуглеводи і солі підвищують густину, а жир знижує. Густину молока визначають не раніше ніж через дві години після доїння спеціальним молочним ареометром. При 20°С густина молока коливається в межах 1027–1033 кг/м3 (1,027–1,030). Ці коливання обумовлені режимом годівлі і утримання тварин, періодом лактації, сезоном року, станом здоров’я, температурою молока та іншими факторами і обумовлені кількісними змінами компонентів молока. Так, білкова перегодівля змінює склад молока (знижується вміст жиру тощо) і викликає порушення обміну речовин в організмі тварин. Коливання жирності впливає і на густину молока. Густина знежиреного молока вища, ніж незбираного, і дорівнює 1033–1035 кг/м3 (1,033–1,035). За додавання до молока води густина знижується, а до збираного молока — підвищується. М. Гавриленко,
ІРГТ
Banner
Banner
Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

БЕБ викрило шахрайство з аграрними грантами на 80 мільйонів гривень
8 червня 2025

БЕБ викрило шахрайство з аграрними грантами на 80 мільйонів гривень

Детективи Бюро економічної безпеки України виявили масштабну схему привласнення коштів, виділених у межах державної грантової програми на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства.

Banner

Наші партнери