3 червня 2025

BEDNAR OMEGA: універсальна відповідь на виклики посівної кампанії

В сучасних реаліях, в яких живуть українські фермери, сівба — це не лише про точне та рівномірне розміщення насіння, а й про його економію, оптимізацію використання мінеральних добрив, витрат на підготовку ґрунту, використання людських ресурсів тощо. Наразі в тренді універсальність, що дає змогу ефективно працювати в умовах сьогодення і мати такий собі «запас міцності на майбутнє».

Багатоопераційні посівні комплекси виконують низку технологічних операцій за один прохід, тобто без розриву в часі. Від передпосівного обробітку ґрунту до висіву й закриття вологи штригельною борінкою проходить менш ніж п’ять секунд, що запобігає втраті вологи й завдяки цьому вдається отримувати рівномірні й дружні сходи практично за будь-яких погодних умов. 

Крім того, проведення багатьох технологічних операцій за один прохід оптимізує використання машинно-тракторного парку господарства. А завдяки значному зменшенню кількості проїздів техніки полем ґрунт, відповідно, зазнає меншого ущільнення, а також зменшуються витрати на оплату праці оператора. 

Вітчизняний ринок пропонує широкий асортимент відповідних агрегатів, і кожен із них має свої особливості.

OMEGA від компанії BEDNAR, яка на вітчизняному ринку представлена агрегатами із шириною захвату 4, 6, 8 та 9 м — це універсальний посівний комплекс із можливістю проведення попереднього вирівнювання поля, передпосівного обробітку ґрунту, сівби з одночасним внесенням мінеральних добрив трьома різними способами (або ж, у разі потреби, можна сіяти без добрив), внесення мікрогранульованих добрив або суцільного чи рядкового висіву сидеральних культур як за класичного обробітку ґрунту (оранка), так і мінімального, прикочування посіву. 

  • Точність у виконанні всіх технологічних операцій — одна з головних переваг універсального посівного комплексу OMEGA. В цьому переконалися не один десяток вітчизняних фермерів, які мають в експлуатації відповідні посівні комплекси. 
    ФГ «Б.М.В.» (Львівщина) є власником одного з перших посівних комплексів OMEGA, які було поставлено в Україну. З моменту першого проходу сівалки полями господарства минуло шість років, але й цього року вона продовжує вправно працювати, засіваючи гектар за гектаром.
  • Свого часу OMEGA від компанії BEDNAR стала рятівним кругом для господарства і дала змогу твердо стати на ноги. «Це була дуже волога та дощова осінь, сівба озимих затримувалась, а сіяти треба було. В рамках демо-туру компанії «ЛАН», офіційного дилера BEDNAR в Україні, ми мали змогу на своїх полях оцінити можливості цього посівного комплексу. Після першого проходу стало зрозумілим, що посівну кампанію врятовано. Адже попри погодні умови сівалка працювала. Так, були нюанси, доводилося раз у годину-дві зупинятися і механічно очищувати окремі елементи агрегату, але вона сіяла», — згадує Василь Кирилів, головний агроном господарства.

Слід відмітити, що рельєф полів, які обробляє ФГ «Б.М.В.», доволі складний. І, навіть за відносно сприятливих погодних умов, вологість ґрунту на пагорбах та долинках у межах одного поля та навіть одного проходу сівалки може кардинально відрізнятися. Але для OMEGA це не проблема. Вона відмінно працює як по сухому, так і по вологому ґрунту. За словами головного агронома це й стало головним критерієм вибору сівалки. Далі, в процесі експлуатації, вона почала лише «розкриватися» і показувати свої як позитивні сторони, так і проблемні нюанси конструкції (куди ж без них). 

В господарстві дотримуються традиційного обробітку ґрунту з використанням плугів. Останніми роками почали активно використовувати глибоке рихлення. Адже кліматичні зміни дають про себе знати. «Якщо оцінювати річну кількість опадів, то для нас їх більш ніж достатньо, але впродовж сезону вони випадають нерівномірно і, враховуючи специфіку наших опідзолених чорноземів, не так то і просто господарювати на цих землях», — говорить головний агроном.

Загалом ФГ «Б.М.В.» обробляє близько 2 тис. га. Поля досить невеликі та територіально розкидані. Між крайніми точками полів господарства — понад 25 км.

Ключовими культурами є озима пшениця, ріпак, ячмінь, соняшник та соя. 

«З появою в господарстві цього посівного комплексу ми навіть спробували висіяти суцільним способом соняшник. Врожайність посівів становила близько 25 ц/га. Це доволі непоганий результат, навіть у порівнянні з просапною сівалкою. Найголовніше, що ця сівалка дотримувалась норми висіву не гірше, ніж сівалка точного висіву. «Розкладка» була більш-менш рівномірною, були пропуски та двійники, але для соняшнику це не критично. І враховуючи, що сівалка неточного висіву, я вважаю, що для економії ресурсів та інвестицій у техніку, це гідний варіант для висівання соняшнику», — говорить головний агроном.

Посіви ячменю із міжряддям 12,5 см, хоча сівалка може працювати через сошник і висівати озимий ріпак, сою тощо із міжряддям 25 см

Крім того, попередня сівалка господарства не мала можливості внесення добрив та проведення передпосівного обробітку. А, як стверджує головний агроном, проведення декількох операцій за один прохід — це неабияка економія на паливі, ресурсі техніки та залученні персоналу. Також цей посівний комплекс дав змогу підвищити рівень землеробства господарства. Після роботи цього комплексу всі поля вирівняні. А це досить важливо, адже останніми роками в «Б.М.В» розширили площі під соєю, яка під час збирання потребує низького зрізу задля зменшення втрат зерна. 

«Раніше поля перед сівбою сої нам потрібно було обробити компактором як мінімум два рази. Озимі зернові сіяли також після двох обробітків дискатором. Наразі ж, якщо посів відбувається навесні, то ми лише один раз закриваємо вологу і сіємо, а за осіннього посіву й якісної дисковки ми взагалі сіємо без додаткових обробітків», — говорить Василь Кирилів. 

Посіви озимої пшениці, здійснені посівним OMEGA OO 6000 FL , завжди вирівняні та сильні

Серед ключових переваг сівалки головний агроном відмічає чітке дотримання норми та якість закладання насіння в ґрунт. Були нюанси із висіванням ячменю, особливого ярого, який має остюки. Але це не проблема сівалки. За якісної підготовки насіння з висівом — жодних проблем. За зміни технології підготовки насіння проблему було вирішено.

Про залізо…

«Це один із перших посівних комплексів в Україні. Відповідно ми зіткнулися із її «дитячими» хворобами, а точніше сказати — нюансами в експлуатації. Насамперед хочу сказати про підшипники транспортних коліс. Більше ніж сезон вони не відходили. Можливо це наша вина, адже поля нашого господарства доволі невеликі, їхній середній розмір близько 15–20 га. Відповідно, доводиться чимало переїжджати з поля на поле. І не завжди вдається на одному з полів повністю висіяти все насіння чи добрива, тому ми змушені переїздити із напівзавантаженими бункерами між полями. Можливо, якщо не їздити із напівзавантаженою сівалкою такого і не станеться, але в наших умовах без цього аж ніяк. Я думаю це і є основною причиною виходу із ладу цих підшипників. Проте виробнику слід звернути на це увагу.

Посівні комплекси останніх років мають більш потужні маточини транспортних та прикочувальних коліс. Ба більше, їх розташовано в шаховому порядку, що полегшує доступ до їхнього обслуговування», — говорить Олег Нетлюх, головний інженер господарства. Обирали посівний комплекс серед провідних європейських виробників. І зупинилися саме на BEDNAR, їхня OMEGA підкорила простотою, всюдихідністю та універсальністю. «Сівалка нам була потрібна, як-то кажуть, на «вчора». Ми побачили її в роботі в себе на полях, що досить важливо. Можливо, для виробника та дилерів — це додаткові затрати, але це найкращий спосіб донести до агровиробника переваги свого продукту», — говорить головний інженер. 

Економіка з появою нового агрегату також покращилася. Адже скоротилися витрати на проведення передпосівного обробітку ґрунту, внесення мінеральних добрив, обслуговування техніки та й залучення персоналу в цілому. 
Агрегатується шестиметровий посівний комплекс із трактором CLAAS Axion 950 з максимальною потужністю двигуна 420 к. с. «За наших умов — це ідеальна потужність трактора для нашого посівного комплексу. Адже ми маємо дуже горбисті поля й на схилах 335 к. с. (потужність попереднього трактора) не вистачало. Просто не було запасу потужності», — наголошує головний інженер. — За світловий день посівний комплекс легко «робить» 50–60 га. Хоча за налагодженої схеми завантаження, великих полів та мінімальних переїздів продуктивність у півтора раза більша. Витрата палива за агрегатування із CLAAS Axion 950 становить 7–7,5 л/га. Досить забагато як для сівби, але слід врахувати, що за один прохід ми здійснюємо передпосівний обробіток, внесення мінеральних добив, сівбу та прикочування.

Враховуючи рельєф полів, які обробляє ФГ «Б.М.В.» CLAAS Axion 950 із максимальною потужністю двигуна 420 к. с. — ідеальний трактор для агрегатування з OMEGA OO 6000 FL

Посівний комплекс BEDNAR OMEGA  — це проста, універсальна та продуктивна машина. За швидкості сівби 14–15 км/год вона досить добре витримує норму висіву як насіння, так і мінеральних добрив. Ба більше, система сама рекомендує швидкість залежно від можливостей висівних котушок», — зазначає головний інженер. 

Можливість внесення мінеральних добрив за трьома різними схемами також є ключовою перевагою посівного комплексу OMEGA. «Як правило, ми вносимо мінеральні добрива окремо від насіння, що сприяє кращій їх доступності корінню молодих рослин», — говорить головний інженер.

Норма висіву та контроль

Щодо налаштування та встановлення норми висіву як насіння, так і мінеральних добрив, то тут жодних проблем. Технічні можливості сівалки дають змогу висівати насіння та добрив з нормою від 0,6 до 650 кг/га. Норма виставляється досить просто: зважуємо насіння/добрива після «прокрутки», на cенсорний дисплей комп’ютера вносимо отримане значення і бажану норму висіву — й поїхали сіяти. Часто бігати до кабіни не потрібно. Біля висівних апаратів є відповідні кнопки для ввімкнення чи вимкнення цих пристроїв. 
Також сівалку оснащено системою контролю висіву насіння та мінеральних добрив, що дуже допомагає під час сівби. «Просіви на полях відсутні. Всі сошники пронумеровані і інформація по кожному з них виводиться на монітор. Оператору слід лише не ловити ґав і в разі потреби реагувати на нештатні ситуації», — говорить Олег Нетлюх. 
Незважаючи на широкі можливості агрегату щодо підготовки ґрунту та сівби, регулювання кожного із блоку посівного комплексу є доволі простим. Наприклад, глибина висіву виставляється за допомогою гідроциліндрів та спеціальних кліпс. Вони різної товщини, що дає змогу чітко регулювати глибину сівби. Завдяки паралелограмному механізму сошники відмінно копіюють поверхню поля незалежно від його рельєфу, що сприяє отриманню дружних та рівномірних сходів. 

Завдяки паралелограмному механізму кріплення сошників, дотримання глибини сівби відбувається із точністю до міліметру

«Говорити про технічні можливості цього агрегату можна довго, адже вони справді величезні. Сівалка відмінно справляється з підготовкою ґрунту та сівбою насіння більшості поширених в Україні агрокультур. Крім того, вона має досить великий запас міцності робочих органів. Наприклад, за шість років експлуатації на цій сівалці — повністю оригінальні диски ґрунтообробного блоку та майже всі висівні сошники (чотири замінили, бо вони постраждали в нерівному бою з камінням). Також за шість років було змінено декілька насіннєпроводів, які просто протерлися.

Посівний комплекс OMEGA в господарстві «Б.М.В.» вправно відпрацював шість років. Сьогодні в господарстві думають про оновлення посівного комплексу. «Технології йдуть вперед. Це стосується як підходів до сівби, так і обробітку ґрунту. Нові посівні комплекси BEDNAR позбавлені «дитячих» хвороб і мають значно кращі можливості як щодо обробітку ґрунту, так і висівання насіння та мінеральних добрив. Працюємо. Спостерігаємо. Обираємо найкращі, оптимальні рішення для роботи», — підсумовує головний агроном.


А. Сухина
a.sukhina@univest-media.com

Banner
Banner

Читайте також

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року
10 червня 2025

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року

В Україні затверджено "Довгостроковий план розвитку іригаційного комплексу до 2050 року", який має забезпечити збереження родючості земель та підвищення врожайності в умовах зміни клімату та наслід

Banner

Наші партнери