20 травня 2025

Як захистити посіви та зменшити поширення на полях гірчака повзучого

Гірчак повзучий (лат. Acroptilon repens L.) — це багаторічна трав’яниста рослина з родини Айстрових, яка є однією з найнебезпечніших інвазивних бур’янів. В Україні цей вид належить до регульованих карантинних рослин і зустрічається переважно в степових регіонах.

Гірчак повзучий — карантинний бур’ян, відноситься до списку А2 «Карантинні організми обмежено поширені в Україні». Найбільш злісний бур’ян серед коренепаросткових. Деякі науковці припускають, що після проростання на відкритих територіях гірчак конкурує з іншими рослинами і агресивно поширюється, часто утворюючи щільні одновидові насадження, які можуть зберігатися протягом тривалого періоду. За деяким даними засмічення території гірчаком може тривати більше 75 років завдяки його розгалуженому корінню. 
 

Швидко поширюється та утворює щільні зарості

Гірчак повзучий поширюється на відкриті, орні землі та пригнічує ріст сусідніх рослин. Коріння рослини здатне проростати на 12 м² і досягати глибини до 7 м. Рослина виростає заввишки 45-90 см, має прямостоячі стебла з великою кількістю гілок. Прикореневі листки утворюють розетку і мають 5-10 см в довжину та 1-2,5 см в ширину. Листя нижнього стебла від довгастих до лінійно-ланцетних. Верхні листки довгасті, зубчасті і поступово зменшуються біля верхівки стебла. 
На півдні України гірчак повзучий починає зацвітати наприкінці червня — на початку липня. Насіння достигає переважно в серпні. Окремі суцвіття мають висоту до 15–17 мм, у дозрілому вигляді мають жовтуватий солом’яний колір. Насіння дрібне, овальне, з невеликим повздовжнім виступом. Окремі рослини можуть давати до 2000 насінин. Життєздатність насіння зберігається до двох-трьох років у ґрунті.  Рослина розмножується насінням і додатковими відростками на горизонтально розміщених коренях. Насіннєві головки гірчаку, як правило, залишаються закритими до зрілості, рослина має відносно важке насіння, тому поширення вітром є малоймовірним методом розповсюдження насіння на великі відстані. Оскільки гірчак виробляє відносно мало насіння і не має ефективних механізмів для розповсюдження насіння, локальне зараження території відбувається в основному за рахунок розгалуження бічних коренів.


Небезпечний для тварин та засмічує зерно

Рекомендації щодо управління поширенням рослини

Механічний контроль

Зрізання, косіння, дискування: ці методи видаляють надземну біомасу рослини, а якщо застосовувати прийоми багаторазово протягом вегетаційного періоду, це призведе до зменшення кількості рослин. Тривала дія цього процесу призводить до виснаження кореневої системи та її поступового відмирання. Для боротьби з гірчаком повзучим на сильно засмічених землях ефективним є застосування чорного пару в поєднанні з культурами, які висіваються суцільно, такими як жито, овес, ячмінь, кукурудза або люцерна. Ці культури з успіхом пригнічують бур’ян завдяки своїй розвиненій зеленій масі. Важливою частиною догляду за парами є регулярне проведення культивацій для знищення одиничних сходів гірчака. Навіть невелика затримка у виконанні цієї операції може значно знизити ефективність боротьби з бур’яном. Якщо зрізати під час цвітіння, це позбавить рослину утворення нового насіння. 
Проте варто зауважити, що розгалужена коренева система гірчака дозволяє рослині накопичувати енергію та відростати після багатьох повторних заходів з обмеження росту.

Хімічний контроль

Досягти швидкого і значного пригнічення гірчака повзучого можна тільки при поєднанні агротехнічних методів з використанням гербіцидів, що відповідають вимогам «Переліку дозволених пестицидів та агрохімікатів в Україні. Гербіциди, які дозволені до використання у боротьбі з гірчаком повзучим, слід вносити за допомогою точкового розпилювача, щоб запобігти пошкодженню інших культур. Обприскування пізньої осені на стадії бутонізації дозволить досягти найкращого контролю бур’янів. Препарати, які зарекомендували себе у боротьбі з гірчаком повзучим: піклорам, дикамба, клопіралід, гліфосат та їхні комбінації.

Юлія Наружна, j.naruzhna@univest-media.com
 

Banner
Banner

Читайте також

ВПЛИВ АЗОТНИХ ДОБРИВ НА ВРОЖАЙНІСТЬ ТА ЯКІСТЬ ЗЕРНА ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ
19 травня 2025

ВПЛИВ АЗОТНИХ ДОБРИВ НА ВРОЖАЙНІСТЬ ТА ЯКІСТЬ ЗЕРНА ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ

Незважаючи на значну кількість досліджень з азотними добривами, питання щодо оптимальних доз, способів і строків їхнього внесення з урахуванням попередника є актуальними, що пов’язано зі зн

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

На аукціонах з оренди держземлі за тиждень вторгували майже 15 млн гривень
9 червня 2025

На аукціонах з оренди держземлі за тиждень вторгували майже 15 млн гривень

За підсумками аукціонів, що проходили з 2 по 6 червня у системі Prozorro.Продажі, держава отримає 14,8 млн гривень від суборенди сільськогосподарських земель.

Banner

Наші партнери