Спецможливості
Архів

За­туп­ле­ний ніж, чи «ту­пий» сервіс

05.04.2013
778
За­туп­ле­ний ніж, чи «ту­пий» сервіс фото, ілюстрація

Чи вар­то на 100% довіря­ти сервісній службі свою техніку, а та­кож на­да­ним її пред­став­ни­ка­ми кон­суль­таціям? У даній статті ми роз­повімо вам про те, якої по­мил­ки (на думку господаря) при­пу­с­ти­ли­ся ви­со­кок­валіфіко­вані  спеціа­ліс­ти сервісу під час пе­ре­об­лад­нан­ня уні­вер­саль­ної сівал­ки для техно­логії «ноу-тілл» під висіван­ня ку­ку­руд­зи на за­пла­но­ва­ну гу­с­то­ту. Про­бле­ми із висіван­ням у довірли­во­го гос­по­да­ря по­ча­ли­ся відра­зу після пе­ре­об­лад­нан­ня, але спо­чат­ку во­ни бу­ли при­хо­вані — до­ти, по­ки не по­ча­ли з’яв­ля­ти­ся схо­ди.

Чи вар­то на 100% довіря­ти сервісній службі свою техніку, а та­кож на­да­ним її пред­став­ни­ка­ми кон­суль­таціям? У даній статті ми роз­повімо вам про те, якої по­мил­ки (на думку господаря) при­пу­с­ти­ли­ся ви­со­кок­валіфіко­вані  спеціа­ліс­ти сервісу під час пе­ре­об­лад­нан­ня уні­вер­саль­ної сівал­ки для техно­логії «ноу-тілл» під висіван­ня ку­ку­руд­зи на за­пла­но­ва­ну гу­с­то­ту. Про­бле­ми із висіван­ням у довірли­во­го гос­по­да­ря по­ча­ли­ся відра­зу після пе­ре­об­лад­нан­ня, але спо­чат­ку во­ни бу­ли при­хо­вані — до­ти, по­ки не по­ча­ли з’яв­ля­ти­ся схо­ди.

Г. Жолобецький
g.zholobetskiy@univest-media.com

На сьо­годні «ноу-тілл» є однією із енер­го­ощад­них та пер­спек­тив­них тех­но­логій. Згідно з те­орією що­до впро­ва­д­жен­ня цієї тех­но­логії, то тут, зда­ва­ло­ся б, все ду­же про­сто: за­си­пав у сівал­ку на­сін­ня, ви­с­та­вив потрібну гли­би­ну і… впе­ред! Під час же прак­ти­ки ви­ни­кає ба­га­то за­пи­тань-дрібниць. Зда­ва­ло­ся б, дрібни­ця, про­те во­на мо­же в по­даль­шо­му до­сить ва­го­мо впли­ну­ти на уро­жай. Ось че­рез од­ну та­ку дрібни­цю чер­го­вий фер­мер (зно­ву ж та­ки за об’єктив­ни­ми при­чи­на­ми за­ба­жав не роз­го­ло­шу­ва­ти своє ім’я) мав до­сить про­блемні посіви ку­ку­руд­зи.
Од­не із пе­ре­до­вих гос­по­дарств (зе­мель­ною пло­щею близь­ко 1200 га), що на Київщині (місце­роз­та­шу­ван­ня зміне­но), про­тя­гом 15 років сво­го існу­ван­ня іде в но­гу із ча­сом. Ос­нов­ною рен­та­бель­ною куль­ту­рою тут є ку­ку­руд­за, пло­ща якої ста­но­вить 400 га, ре­ш­та — це зер­нові ко­ло­сові, соя. Раніше тут за­сто­сову­ва­ли і тра­диційну тех­но­логію об­­ро­бітку грун­ту, а та­кож і мінімаль­ну. У 2012 р. ви­ріши­ли пе­ре­хо­ди­ти на «нуль».
   Са­ме гос­по­дар­ст­во, як уже зга­ду­ва­ло­ся раніше, не­ве­лич­ке, і під час ви­бо­ру сівал­ки для «ноу-тілл» керівник мав декілька ви­мог: універ­сальність (при­датність як для куль­тур суцільно­го висіву, так і для про­сап­них, із ши­ро­ким міжряд­дям) та якість сівал­ки. Так, гос­по­да­рю ви­да­ла­ся при­дат­ною сівал­ка аргентинського ви­роб­ництва SW 1770. Оскільки сівал­ку слід бу­ло пе­ре­ос­на­щу­ва­ти (а це не зовсім про­сто та швид­ко), між гос­по­да­рем та фірмою, у якої її ку­­пили, бу­ла до­мо­вленість про її технічне пе­ре­об­лад­нан­ня та на­ла­го­д­жен­ня. Прид­бав­ши од­ну та­ку сівал­ку, відра­зу по­ча­ли висіва­ти у 2011 р. ози­му пше­ни­цю. Спо­чат­ку ро­бо­ти сівал­ка по­ка­за­ла чу­до­вий ре­зуль­тат висіван­ня. У се­зоні 2012 р. по­ста­ло пи­тан­ня висіван­ня яро­го яч­ме­ню, сої та ку­ку­руд­зи як однієї із профільних куль­тур у гос­по­дарстві, пло­ща якої ста­но­ви­ла 400 га. Згідно зі стро­ка­ми, бу­ло вчас­но ви­ко­на­но ро­бо­ти із висіву яро­го яч­ме­ню та сої. Дійшла чер­га і до ос­нов­ної стра­тегічної куль­ту­ри — ку­ку­руд­зи. Спеціа­ліс­та­м сервісної служ­би бу­ло по­став­ле­но за­вдан­ня пе­ре­об­лад­на­ти та на­ла­ш­ту­ва­ти сівал­ку на точ­ний висів ку­ку­руд­зи. Ті мерщій взя­ли­ся до ро­бо­ти. Гос­по­дар за­пи­тав спеціалістів: наскільки глиб­ше має ви­с­тав­ля­ти­ся дис­ко­вий ніж (куль­тер) віднос­но сош­ни­ка? Відповідь «спе­ціалістів» бу­ла твер­дою та впев­не­ною: дис­ко­вий ніж має бу­ти ви­с­тав­ле­ний на та­ку са­му ро­бо­чу гли­би­ну, як і сош­ник! Тоб­то для висіву ку­ку­руд­зи, за їхнім за­ду­мом, він пра­цю­ва­ти­ме на гли­бині 5 см. Із пе­ре­об­лад­на­ною сівал­кою виїха­ли висіва­ти ку­ку­руд­зу.
   По­пе­ред­ни­ком ку­ку­руд­зи бу­ла ози­ма пше­ни­ця, після зби­ран­ня якої ком­бай­ном за­ли­ши­лось нерівномірне роз­поділен­ня по­верх­нею по­ля по­жнив­них ре­ш­ток (со­ло­ми). А точніше, ши­ри­на роз­ки­дан­ня со­ло­ми ком­бай­ном не відповіда­ла ши­рині за­хва­ту жат­ки, внаслідок чо­го со­ло­ма роз­ки­да­ла­ся рівномірним шаром, але не пе­ре­кри­ва­ла всю по­верх­ню по­ля між про­хо­да­ми ком­бай­на (сму­го­ве роз­поділен­ня). Відра­зу після пер­шо­го про­хо­ду сівал­ки на площі з мен­шою кількістю по­жнив­них ре­ш­ток фер­ме­р про­вів візу­аль­ний кон­троль якості висіван­ня ку­ку­руд­зи. Для цьо­го ру­ка­ми роз­гор­нув ви­сіяний ря­док за­вдовжки два ме­т­ри. Пе­ре­ко­нав­шись, що висіван­ня про­во­дить­ся якісно, згідно з вста­нов­ле­ною гли­би­ною та кінце­вою гу­с­то­тою, в най­ко­ротші терміни про­ве­ли висів на площі 400 га.
Ми­ну­ло рівно де­сять днів — термін, ко­ли вже 100%-во ма­ють з’яви­ти­ся друж­ні схо­ди. Виїхав­ши на по­ле, гос­по­дар, чес­но ка­жу­чи, був спан­те­ли­че­ний кар­ти­ною, яку по­ба­чив: схо­ди ку­ку­руд­зи з’яви­ли­ся, але зійшло їх близь­ко 75%. У чо­му ж при­чи­на нерівномірності по­яви сходів? Не­якісне насіння? Бу­ти не мо­же: по­ста­чаль­ник уже пе­ревіре­ний, не один рік співпра­цюємо. Мож­ли­во, не­якісний про­труй­ник, і на полі «по­пра­цю­ва­ли» дро­тя­ни­ки? За­су­кав­ши ру­ка­ви, став­ши на коліна, по­чав роз­гор­та­ти ря­док, у яко­му не зійшло насіння. І що ви­я­ви­ло­ся? Про­труєне насіння ле­жа­ло у «со­­лом’яній по­душці». От­же, при­чи­на нерівномірності по­яви сходів — це по­вна або ча­ст­ко­ва відсутність кон­так­ту са­мої насіни­ни із грун­том. Тож ви­ма­льо­­­­вується та­ка кар­ти­на: у місцях, не вкри­тих рос­лин­ни­ми решт­ка­ми між про­хо­да­ми ком­бай­на після зби­ран­ня ози­мої пше­ниці, схо­ди бу­ли най­роз­ви­неніши­ми — по­вно­цінни­ми. В тих місцях, де по­верх­ня по­ля бу­ла рівномірно вкри­та рос­лин­ни­ми решт­ка­ми, схо­ди ку­ку­руд­зи бу­ли нерівномірні і за­ле­жа­ли від кон­так­ту грун­ту з насінням, а та­кож від на­яв­ності во­ло­ги. Там, де скуп­чен­ня рос­лин­них ре­ш­ток ви­я­ви­ло­ся ве­ли­ким (зав­тов­шки 15 см), насіння не зійшло вза­галі. Відтак гос­по­дар на де­ся­тий день після висіву мав 30% по­вноцінних сходів ку­ку­руд­зи, 45 — сходів, що різни­ли­ся  рос­том та роз­вит­ком, та 25% насіння, яке «про­клю­ну­ло­ся», але не да­ло про­рост­ків, а та­кож насіння, що «за­вис­ло» у со­ло­мі і не зійшло зовсім. Оце вам і… «ноу-тілл»!
Ми­ну­ло кілька днів, і, ма­буть, сам Бог по­ба­чив роз­ча­ру­ван­ня та розпач гос­по­да­ря і по­слав на йо­го по­ля дощ. Так, на 20-й день за­галь­ну кількість сходів бу­ло от­ри­ма­но на рівні 95–97%  кінце­вої гу­с­то­ти, про­те рос­ли­ни візу­аль­но варіюва­ли у рості та роз­вит­ку.
   Про­тя­гом ве­ге­тації бу­ло про­ве­де­но ком­плекс­ний за­хист та удо­б­рен­ня ку­ку­руд­зи. На мо­мент зби­ран­ня уро­жайність ста­но­ви­ла близь­ко 8 т/га, во­логість зер­на ко­ли­ва­ла­ся в ме­жах від 25 до 35%, що, своєю чер­гою, по­тре­бу­ва­ло до­дат­ко­вої ви­т­ра­ти коштів на до­су­шу­ван­ня. Ре­ш­та (3% насіння) на час зби­ран­ня не да­ла сходів уза­галі. За підра­хун­ка­ми гос­по­да­ря, че­рез та­ку тех­но­логічну по­мил­ку бу­ло не­до­от­ри­ма­но 10% уро­жаю.
Звідки ж з’яв­илася проблема неоднорідних сходів та хто насправді у цьому винний? Оцініть відповідь не­за­леж­них ви­со­кок­валіфіко­ва­них спеціалістів «ноу-тілл».

Інтерв'ю
Федір Шумейко, головний інженер ФГ «Агро Хорс»
Коротка дискова борона Heliodor 9 від LEMKEN – найлегша дискова борона в продуктовій лінійці компанії. Діаметром дисків цього агрегату становить 510 мм. Серед особливостей агрегату слід відмітити його маневреність, технологічність та... Подробнее
    Нові «Правила використання повітряного простору України» викликали чимало запитань та нарікань з боку користувачів безпілотників. Ми поспілкувалися із керівником компанії Drone.ua Валерієм Яковенком, щоб дізнатися, які ж наслідки... Подробнее

1
0