Спецможливості
Архів

«За­ас­фаль­то­ва­не» по­ле

04.06.2014
964
«За­ас­фаль­то­ва­не» по­ле фото, ілюстрація

 Як­що ви вва­жаєте, що по­ле не мож­на «за­ас­фаль­ту­ва­ти», то дар­ма так ду­маєте. Не потрібно се­бе пе­ре­оціню­ва­ти як спеціаліста-зем­ле­ро­ба. Од­но­му фер­ме­рові на Пол­тав­щині (який гос­по­да­рює близь­ко 10 років) вда­ло­ся це зро­би­ти, і причо­му шар «ас­фаль­ту» на полі сяг­нув тов­щи­ни по­вноцінної міської тра­си — 6–7 см.

 Як­що ви вва­жаєте, що по­ле не мож­на «за­ас­фаль­ту­ва­ти», то дар­ма так ду­маєте. Не потрібно се­бе пе­ре­оціню­ва­ти як спеціаліста-зем­ле­ро­ба. Од­но­му фер­ме­рові на Пол­тав­щині (який гос­по­да­рює близь­ко 10 років) вда­ло­ся це зро­би­ти, і причо­му шар «ас­фаль­ту» на полі сяг­нув тов­щи­ни по­вноцінної міської тра­си — 6–7 см.

Г. Жолобецький
g.zholobetskiy@univest-media.com

Сільське гос­по­дар­ст­во є однією із тих га­лу­зей, де не­очіку­вані «сюр­при­зи» та всілякі «па­тен­ти» мож­на відкри­ва­ти щорічно, по­при влас­ний ба­га­тий досвід гос­по­да­рю­ван­ня. До­по­ма­гає у цьо­му аг­ро­ви­роб­ни­кам про­фесійна зацікав­леність та по­шук но­вих, до­с­ко­наліших, тех­но­логічних рішень.
Так, ре­дакції жур­на­лу «Про­по­зиція» на од­но­му із семінарів по кар­топ­ляр­ст­ву по­ща­с­ти­ло по­знай­о­ми­ти­ся із фер­ме­ром, яко­му, на­впа­ки, не зовсім по­ща­с­ти­ло торік із ви­ро­щу­ван­ням кар­топлі. Ділив­ся гос­по­дар вла­сним «на­би­тим» досвідом не­о­хо­че, ад­же йо­го, як і кож­но­го, мож­на зро­зуміти — хва­ли­ти­ся приємно до­сяг­нен­ня­ми, а по­раз­ки не ду­же-то спо­ну­ка­ють до відвер­тих роз­мов...               
«Про­по­зиція»: Як Вас «за­тяг­ну­ло» у гос­по­да­рю­ван­ня на землі?       
    Фер­мер:
Жар­то­ма чи всерй­оз, знай­омі ви­со­ко­по­са­довці у 2004 р. за­про­по­ну­ва­ли мені очо­ли­ти од­не збан­крутіле гос­по­дар­ст­во. По­го­див­шись, взяв­ся за йо­го ре­абілітацію.    
Землі об­роб­ляємо близь­ко 1000 га. У на­шо­му гос­по­дарстві пра­цює моя ро­ди­на (я, дру­жи­на та син) та три ме­ханіза­то­ри. Маємо два ком­бай­ни New Holland, два трак­то­ри New Holland, вся грун­то­об­роб­на техніка — ви­роб­ництва Case. Як­що у більшості гос­по­дарств ро­бо­та в се­зон ки­пить щод­ня зран­ку до ве­чо­ра, то у нас суб­о-та, неділя — вихідні дні, і при цьо­му ро­бо­та ро­бить­ся вчас­но.
На мо­мент очо­лю­ван­ня гос­по­дар­ст­ва мені відвер­то жалілись — мов­ляв, «прий­шов 37-й рік». Я на той час приїхав із Німеч­чи­ни, де пе­ре­бу­вав у діловій поїздці. По­ба­чив­ши там­тешнє гос­по­да­рю­ван­ня і німець­кий «орд­нунг» (по­ря­док), і у се­бе впро­ва­див жор­ст­ку німець­ку дис­ципліну.        
Прой­ш­ло не­ба­га­то ча­су, і сьо­годні мої працівни­ки щи­ро дя­ку­ють мені за та­ку дис­ципліну. Я осо­би­с­то підра­ху­вав, що у ме­не в гос­по­дарстві ме­ханіза­тор у се­ред­нь­о­му за­роб­ляє
250 грн/день. І це у селі. До то­го ж умо­ви праці у ньо­го кращі, ніж у де­ко­го у ве­ли­ких містах — си­ди та на­ти­с­куй собі на кноп­ки. Ро­бо­та на такій техніці — за­до­во­лен­ня. Знаєте, ко­жен керівник будь-яко­го підприємства не по­ви­нен бре­ха­ти своїм працівни­кам, а має ве­с­ти з ни­ми відвер­ту роз­мо­ву і вчас­но пла­ти­ти зар­плат­ню. Ще вам ска­жу щи­ро: кра­що­го бізне­су на не­ве­ли­ких пло­щах (до 1,5 тис. га) — годі й ба­жа­ти. Ще хо­чу за­ува­жи­ти, що на сьо­годні я ве­ду гос­по­да­рю­ван­ня без за­лу­чен­ня кре­дитів.

«Про­по­зиція»: У чо­му «род­зин­ка» Ва­шо­го аг­робізне­су, які куль­ту­ри ви­ро­щуєте?
       
    Фер­мер: 
На сьо­годні весь аг­робізнес уже «пе­ре­жо­ва­ний». Люд­ст­во ба­чить пер­спек­ти­ву у та­ких куль­ту­рах, як ку­ку­руд­за, соя, со­няш­ник, ози­мий ріпак та зер­нові ко­ло­сові. На цих куль­ту­рах, як­що якась із них бу­де домінант­ною на ва­шо­му полі, а ціна — ви­со­кою, порівня­но із торішнім се­зо­ном, мож­на за­ро­би­ти не­по­га­но. Ось, на­при­клад, соя торік ко­ш­ту­ва­ла близь­ко 3 тис./т, а в цьо­му році аг­ро­трей­де­ри про­по­ну­ють уже за 6 ти­с. Ку­ку­руд­за бу­ла по 1200, на­разі — 2 тис. грн. Тож цьо­го се­зо­ну ми ви­ро­щуємо, як і до цьо­го, ку­ку­руд­зу, сою, со­няш­ник та зер­нові ко­ло­сові.
А «род­зин­кою» мож­на на­зва­ти ви­ро­щу­ван­ня у на­шо­му гос­по­дарстві овочів та кар­топлі. Так, ос­тан­ню ми ви­ро­щуємо на площі 26 га. Що­до цієї куль­ту­ри до­сить вда­ло на­ла­го­ди­ли збут, то­му рен­та­бельність її — по­над 100%. Та­кож на площі у 4 га ви­ро­щуємо то­ма­ти, ци­бу­лю та ка­пу­с­ту. На­разі рин­ко­ва ціна на ово­чеві куль­ту­ри та­кож підня­лась, то­му, ду­маю, вар­то ча­ст­ко­во роз­ши­рю­ва­ти пло­щу під ни­ми до 8 га. Я ро­зумію, що по­ку­пець на рин­ку ра­хує кож­ну копійку і завжди скар­жить­ся, що все так до­ро­го. Так, 2012 р., ко­ли ци­бу­ля ко­ш­ту­ва­ла на рин­ку 1,2 грн/кг (на той час ціна ре­алізації бу­ла на рівні собівар­тості), то ніхто із по­купців не по­дя­ку­вав аг­ро­ви­роб­ни­кам за її низь­ку вартість, а як у 13-му ціна на неї підско­чи­ла до 5 грн — по­купці ма­со­во по­ча­ли скар­жи­ти­ся на ви­со­ку ціну. Тоб­то осо­би­с­то я вва­жаю, що ви­со­ка ціна ре­алізації будь-якої про­дукції завжди сти­му­лює її ви­роб­ництво. Тут пра­цює про­стий і логічний прин­цип: хто пер­ший ви­ро­с­тив—про­дав, той більше за всіх і має.

«Про­по­зиція»: А за якою тех­но­логією ви­ро­щуєте — ма­буть, «ноу-тілл»?

   Фермер:
Ви ро­зумієте, до прак­тич­но­го впро­ва­д­жен­ня «ноу-тіллу» ми ще не «дозріли», спо­чат­ку потрібно до­б­ре вив­чи­ти те­орію, про­студіюва­ти праці декількох на­уковців. Що­до цієї тех­но­логії ак­тив­но кон­так­тую зі своїми дру­зя­ми. Зо­к­ре­ма, в Кри­му, у Саксь­ко­му рай­оні, є фер­мер, який уже по­над 10 років об­роб­ляє свої по­ля за тех­но­логією «ноу-тілл», — Ми­хай­ло Дра­ган­чук. Вва­жаю (і не тільки я) йо­го об­да­ро­ва­ним фер­ме­ром-«но­утільщи­ком».
У не­да­лекій пер­спек­тиві все ж та­ки і я хо­чу пе­рей­ти на цю тех­но­логію, а по­ки що за­ма­ло маю те­о­ре­тич­них знань, то­му всі куль­ту­ри ми ви­ро­щуємо за мінімаль­ною тех­но­логією. Звісно, окрім кар­топлі, під цю куль­ту­ру про­во­ди­мо зяб­ле­ву оран­ку, а на­весні за оп­ти­маль­них строків го­туємо грунт для її ви­са­д­жу­ван­ня. Що­прав­да, торік де­що пе­ре­ста­ра­ли­ся із вес­ня­ною підго­тов­кою під її по­сад­ку.

«Про­по­зиція»: Що зна­чить «пе­ре­ста­ра­ли­ся»?

   Фер­мер:
Усім відо­мо, що кар­топ­ля — ду­же повітро­люб­на куль­ту­ра, то­му най­кра­ще рос­те у зоні Полісся, де є легкі супіщані та піщані грун­ти. У на­шо­му гос­по­дарстві — чор­но­зе­ми ти­пові. Порівня­но із піща­ни­ми та супіща­ни­ми грун­та­ми, до­ступ повітря до ко­ре­не­вої си­с­те­ми кар­топлі на та­ких грун­тах має за­без­пе­чу­ва­ти якісний пе­ред­по­сад­ко­вий об­робіток, а та­кож міжрядні об­робітки про­тя­гом ве­ге­тації.
Торік, мож­на ска­за­ти, ми ду­же «пе­ре­ста­ра­ли­ся» із пе­ред­по­сад­ко­вим об­робітком у на­ма­ганні за­без­пе­чи­ти кар­топлі якісний до­ступ повітря до її підзем­них ор­ганів. Після тра­диційної зяб­ле­вої оран­ки на­весні, за­зви­чай пе­ред ви­са­д­жу­ван­ням бульб, ми про­во­ди­мо гли­бо­ку куль­ти­вацію. Та не ми­ну­ло­го ро­ку…            
Один знай­о­мий аг­ро­ном із прак­тич­но­го досвіду інших своїх ко­лег по­ре­ко­мен­ду­вав мені пе­ред ви­сад­кою кар­топлі об­ро­би­ти грунт вер­ти­каль­ною фре­зою. Справді, хто зай­мається про­фесійним ви­ро­щу­ван­ням кар­топлі, пе­ред її ви­са­д­жу­ван­ням об­роб­ля­ють грунт та­ким зна­ряд­дям. Оскільки у ме­не в гос­по­дарстві йо­го не­має, то віднай­шов фре­зу у то­ва­ри­ша, але — го­ри­зон­таль­ну, для трак­то­ра МТЗ-82. Вирішив, що ніякої різниці за якістю підго­тов­ки грун­ту не бу­де.
Хо­ча про­дук­тивність її за­ма­ла, та все ж та­ки за дві до­би ду­же якісно підго­ту­вав грунт до ви­сад­ки кар­топлі. Фре­за зро­би­ла свою спра­ву якісно: струк­ту­ра грун­ту на полі бу­ла у пи­ло­подібно­му стані. А як стаєш на по­ле но­гою — мов по хма­рах ідеш: ступ­ня вгру­за­ла в зем­лю ви­ще кісто­чок. Са­ма кар­ти­на ме­не ра­ду­ва­ла: і ви­са­д­жу­ван­ня бу­де якіснішим у та­кий пух­кий грунт, і куль­турі бу­де вдо­с­таль повітря.
Ви­са­див я кар­топ­лю (пе­ред тим об­ро­бив Пре­сти­жем) та став че­ка­ти сходів. Оскільки я надаю пе­ре­ва­гу пізнім сор­там (во­ни кра­ще зберіга­ють­ся), схо­ди по­ча­ли­ся з’яв­ля­ти­ся на по­верхні грун­ту на третій тиж­день. «Оце б до­щи­ку не за­ва­ди­ло!» — по­ду­мав я. Тут ме­не, ма­буть, най­вищі си­ли по­чу­ли — вночі прой­шов ли­вень. Скільки міліметрів опадів тоді ви­па­ло — не знаю, але по­сад­кові гре­бені бу­ли на­по­ло­ви­ну роз­миті. Зран­ку по­верх­ня кар­топ­ля­но­го по­ля, порівня­но із ділян­ка­ми, що бу­ли по­руч, ви­гля­да­ла спле­с­ка­ною до­щем, як то ка­жуть, по са­ме ніку­ди. День-два підтрях­не, мірку­вав, щоб мож­на бу­ло технікою вий­ти на по­ле, та по роз­ми­тих гре­бе­нях і між ни­ми «за­пу­щу» лег­ку зуб­ча­с­ту бо­ро­ну, щоб зни­щи­ти грун­то­ву кірку.
Цей аг­ро­технічний про­цес відтерміну­вав­ся на п’ять днів, бо потрібно бу­ло терміно­во ви­ко­ну­ва­ти по­льові ро­бо­ти що­до інших куль­тур, а за цей час кірка на кар­топлі ста­ва­ла все міцнішою. І ко­ли на­решті дійшла чер­га до її руй­ну­ван­ня, на­че­пив бо­ро­ни до трак­то­ра та по­дав­ся на кар­топ­ля­не по­ле. Заїхав на по­ле, опу­с­тив бо­ро­ни на зем­лю — по­чав бо­ро­ну­ва­ти. Проїхав­ши близь­ко півсотні метрів, виліз по­ди­ви­ти­ся на ефект від бо­ро­ну­ван­ня.
Бо­же пра­вий!.. Нуль очіку­ва­но­го ре­зуль­та­ту! Бо­ро­ни ков­за­ли по­верх­нею по­ля не­мов по ас­фаль­ту, не по­да­ю­чи жод­них оз­нак руй­ну­ван­ня кірки. Навіть слід трак­то­ра на по­верхні грун­ту був ледь помітним — та­ка бу­ла йо­го щільність. Тут, крім до­са­ди, ме­не взя­ла про­фесійна цікавість, як мож­на зруй­ну­ва­ти та­ку кірку. Я мерщій ки­нув­ся по «мон­ти­ров­ку» та по­чав нею дов­ба­ти грунт, аби дізна­ти­ся, яка во­на зав­тов­шки.
Пра­цю­вав, мов шах­тар у за­бої. Ко­ли про­дов­бав до по­яви м’яко­го грун­ту, то був тро­хи шо­ко­ва­ний: тов­щи­на кірки ся­га­ла 6–7 см! Тут я з прикрістю зро­зумів, що те­пер маю спра­ву із… «за­ас­фаль­то­ва­ним» по­лем. Мені потрібно бу­ло вжи­ва­ти опе­ра­тив­них за­ходів, ад­же ко­ре­невій си­с­темі кар­топлі, як і всім рос­ли­нам, потрібне повітря — од­ним більшою мірою, іншим — мен­шою. Бо ко­ли ко­ре­не­ва си­с­те­ма рос­лин по­чи­нає рос­ти в ана­ероб­них умо­вах, звісно, що, окрім неї, в грунті є й інші рос­линні решт­ки, у про­цесі роз­кла­дан­ня яких під впли­вом бак­терій ут­во­рю­ють­ся вуг­ле­кис­лий газ, ме­тан, сірко­во­день та інші ток­сичні для куль­ту­ри ре­чо­ви­ни. За та­ких умов, без до­сту­пу повітря, роз­по­чи­нається про­цес гнит­тя і са­мої куль­ту­ри.
Вибір техніки для про­по­лю­ван­ня кар­топлі в ме­не один — куль­ти­ва­тор із ла­па­ми-підгор­та­ча­ми. Аг­ре­га­ту­вав йо­го із трак­то­ром та провів міжрядні об­робітки. Та­ким чи­ном і зруй­ну­вав кірку. Але б ба­чи­ли ви, на що бу­ло схо­же це по­ле! Кар­ти­на на­га­ду­ва­ла пе­ре­ора­ний за­ас­фаль­то­ва­ний май­дан­чик, на яко­му по­ла­ма­ний ас­фальт ле­жить бри­ла­ми чи кор­жа­ми — мож­на на­зи­ва­ти це як зав­год­но.
Упер­ше за ро­ки гос­по­да­рю­ван­ня я навіть і гад­ки не мав, що мо­же ут­во­ри­ти­ся та­ка кірка, з якою потім не знаєш, що й ро­би­ти.

«Про­по­зиція»: А які сор­ти кар­топлі ви­са­д­жуєте та якою бу­ла її вро­жайність на фоні та­ко­го об­робітку — яв­но, що не най­кра­щою?
   
   Фер­мер:
В ос­нов­но­му, я ви­са­д­жую вітчиз­няні сор­ти кар­топлі. Із пізніх сортів — Ольвію, Ви­тязь, із се­ред­нь­о­ранніх — Фан­тазію, Світа­нок київський. Що­до уро­жай­ності: торік от­ри­мав 28 т/га — це при­близ­но се­редній по­каз­ник за ро­ки ви­ро­щу­ван­ня кар­топлі. Вро­жайність, мож­ли­во, де­що й зни­зи­лась, але це бу­ло не­помітно порівня­но із се­реднім її зна­чен­ням.
       
«Про­по­зиція»: Як Ви те­пер ста­ви­те­ся до та­ко­го зна­ряд­дя, як го­ри­зон­таль­на фре­за, і які вис­нов­ки з цієї си­ту­ації зро­би­ли?

   Фер­мер:
Моя осо­би­с­та дум­ка сто­сов­но го­ри­зон­таль­ної фре­зи: я б її за­бо­ро­нив до ви­ко­ри­с­тан­ня повністю, а на тих, хто її за­сто­со­ву­вав, — як мінімум на­кла­дав би ве­ликі штра­фи. Це од­не із най­не­без­печніших зна­рядь, яке повністю руй­нує струк­ту­ру грун­ту, після чо­го він ду­же піддається ви­ник­нен­ню різних видів ерозії. До то­го ж на рин­ку грун­то­об­роб­ної техніки вдо­с­таль та­кої, що мо­же ефек­тив­но заміни­ти го­ри­зон­таль­ну фре­зу.
А вис­новків тут мож­на зро­би­ти ба­га­то. Най­го­ловніше — потрібно об­грун­то­ва­но підхо­ди­ти до ви­ко­нан­ня кож­но­го тех­но­логічно­го про­це­су, потім і про­блем бу­де мен­ше. Як я зго­дом уже дізнав­ся, фре­зу та­ко­го ти­пу мож­на за­сто­со­ву­ва­ти як один із варіантів грун­то­об­роб­них зна­рядь на лег­ких піща­них та супіща­них грун­тах, а за умов ви­па­дан­ня ве­ли­кої кількості опадів на важ­ких чор­но­зе­мах, суг­лин­ках її ка­те­го­рич­но не ре­ко­мен­дується за­сто­со­ву­ва­ти, бо мо­же ви­ник­ну­ти про­бле­ма, подібна до моєї.
Тож гос­по­да­рюй­те так, щоб по­ле завжди бу­до схо­жим на по­ле, а ас­фальт був ли­ше там, де він і має бу­ти!

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
Активні військові дії на території України перевернули з ніг на голову життя мільйонів українців. Але не слід забувати, що в стані гібридної війни Україна перебуває із 2014 року і страхіття окупації до 2022 року пережила значна частина... Подробнее

1
0