26 червня 2017

Як максимально використати косарки-плющилки на люцерні?

Один з ключових аспектів заготівлі якісних грубих – це скосити та вивести їх з поля якомога швидше. Один з шляхів досягнення цих передумов – збільшення продуктивності косіння. Дискові косарки-плющилки в останній час стали домінуючим агрегатом для скошування з огляду на  заготівлю високоякісних кормів, пише propozitsiya.com з посиланням на poettinger.at.

Серед переваг дискових косарок - вища робоча швидкість, краща якість скошування полеглих масивів і якість скошування тонкостебельних рослин, краще справляються з кротовиннями та мурашниками, легша та простіша заміна ножів.

Отже, формула високою продуктивності – косити широко та швидко. Але звичайно є обмеження як по робочій ширині так і швидкості. Вибір ширини захвату косарки зумовлюється транспортними обмеженнями, розмірами полів, здатністю косарки копіювати поверхню поля. Швидкість скошування лімітується потужністю трактора, рельєфом поля та таким фактором, який інженери називають «критичною швидкість руху». Для косарки критична швидкість руху – це максимальна швидкість, при якій  косарка забезпечує рівномірну висоту скошування, не жене перед собою «хвилю» травостою тим самим залишаючи «гриви» нескошеної трави. На цю швидкість впливає: тип механізму скошування (дисковий чи сегментний), діаметр та швидкість обертання дисків чи амплітуда руху сегментів і т.д. Так, наприклад, критична швидкість скошування для сегментних косарок складає 8-10 км/год., для дискових – 19-23 км/год. Як бачимо, дискові косарки можуть забезпечити набагато більшу продуктивність скошування. Тому правильне їх використання та налаштування є важливою передумовою заготівлі високоякісного сіна та сінажу.

Перед роботою необхідно правильно налаштувати розвантаження косарочної балки. За звичай це відбувається за допомогою пружин. Якщо вони занадто стягнуті (балку доволі легко підняти одною рукою) - косарочна балка на швидкості може підстрибувати та коливатися, тим самим формуючи нерівномірний зріз та валок. Занадто розтягнуті (балка важка) – пошкодження дернини. 

Висота скошування визначається висотою кріплення найнижчого зеленого листочка. Косити нижче – означає насичувати корм важкоперетравними стеблами, косити вище – лишати цінні листочки. Почати налаштування варто з висоти в 10 см. Далі орієнтуватися по стерні, якщо на ній лишається багато зелених листочків – косити треба нижче. Якщо стерня коричнева і зовсім без листочків – збільшити висоту укосу. Зазвичай оптимум міститься в межах від 8 до 12 см. Висота скошування на дискових косарках забезпечується копіювальними лижами. Для злакових вона складає 5-7см (використовуються звичайні лижі), для бобових – 8-12см (лижі високого зрізу). Нахил косарочної балки також впливає на висоту скошування, але його налаштування повинно відбуватися з огляду на умови на кожному полі. Наприклад, якщо травостій, прямостоячий, то  її можна трішки нахилити верх, тим самим зменшивши ризик зіткнення ножів з камінням чи іншими предметами. Якщо, рослини в значній мірі вилягли, то варто нахилити балку до низу, тим самим допомогти ножам дістати та підняти травостій.

Основна задача в налаштуванні плющилки полягає в забезпечення оптимального процесу плющення, тобто пришвидшити час сушіння та синхронізувати підсушування стебел та листя. Основними налаштуваннями вальцевої плющилки є налаштування зазору між вальцями та їх тиску. Зазор між вальцями повинен бути трішки меншим ніж діаметр стебла люцерни. В межах 1,6-2,4 мм, що залежить від сорту люцерни, укосу (наприклад рослини першого укосу тонші) і т.д.

Недостатнє плющення затягує процес сушіння, занадто інтенсивне може привести до втрат листової маси при подальшому ворушінні, валкуванні та підборі. Оптимальне плющення – 90% стебел рослин повинні мати надломи кожні 7-10см, при цьому листя повинно триматися стебла. Якщо більше 5% листової маси мають темні п’яна чи пошкодження – плющення занадто інтенсивне, ризик швидкого пересихання та відпадання листя.

Тиск між вальцями потрібно встановлювати залежно від урожайності. Замало тиску-недостатнє плющення. Забагато – перевитрати палива, оббивання листя.

Якісне скошування – це на 50% якісна косарка і на 50% якісне налаштування машини.

Визначення зазору між вальцями плющилки:

1. Відріжте 3 полоски з харчової фольги шириною 30 та довжиною 45 см.

2. Скрутіть кожну полоску в окрему трубку діаметром близько 1 см.

3. Помістіть трубочки між вальцями плющилки – по центру і по краях, відступивши по 30см від країв.

4. Проверніть вручну вальці плющилки поки трубки повністю не пройдуть через неї.

5. Поміряйте товщину спресованої фольги. Найтонше місце визначає зазор між вальцями плющилки.

Зазор між вальцями повинен бути трішки меншим ніж товщина стебла люцерни.

Banner
Banner

Читайте також

На Чернігівщині вивели перший український сорт їстівного лопуха, але проблема в бюрократії
14:00 Сьогодні

На Чернігівщині вивели перший український сорт їстівного лопуха, але проблема в бюрократії

На дослідній станції «Маяк» у селі Крути на Чернігівщині селекціонери вивели перший вітчизняний сорт овочевого лопуха. Уже цього року його планують подати до державного реєстру сортів.

Що варто знати про сертифікацію ISCC: відповіді на популярні питання від Органік Стандарт
12:00 Сьогодні

Що варто знати про сертифікацію ISCC: відповіді на популярні питання від Органік Стандарт

Компанія «Органік Стандарт» поділилася відповідями на часті запитання від виробників, які хочуть пройти сертифікацію за стандартами ISCC EU або ISCC PLUS.

Чому черешня стає «золотою» ягодою: що потрібно знати виробникам
10:00 Сьогодні

Чому черешня стає «золотою» ягодою: що потрібно знати виробникам

Черешня — не з простих культур, але саме вона сьогодні має одні з найбільших перспектив серед плодових.

НІБУЛОН: сталий розвиток — це також про громади та працівників
18:00 Вчора

НІБУЛОН: сталий розвиток — це також про громади та працівників

Соціальна складова стала важливою частиною першого звіту «НІБУЛОНу» зі сталого розвитку. Компанія впроваджує програми підтримки ветеранів, осіб з інвалідністю та внутрішньо переміщених осіб.

Ціни на зерно в Україні: найбільші зміни — на ринку сої та пшениці
17:00 Вчора

Ціни на зерно в Україні: найбільші зміни — на ринку сої та пшениці

Станом на 19 червня 2025 року закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні демонструють змішані тенденції. Найбільші зміни — на ринку сої та пшениці.

Садівництво в Україні: галузь виживає, але потребує підтримки
16:00 Вчора

Садівництво в Україні: галузь виживає, але потребує підтримки

Українське садівництво переживає непрості часи. Нові сади майже не закладають, старі — поступово зникають. Водночас попит на фрукти і ягоди не падає, тож ціни зростають щороку.

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Kernel у серці інновацій AMAZONE: технічна команда агрохолдингу здійснила візит на заводи у Німеччині
16 червня 2025

Kernel у серці інновацій AMAZONE: технічна команда агрохолдингу здійснила візит на заводи у Німеччині

З 2 по 6 червня 2025 року команда інженерів, IT-фахівців і спеціалістів з точного землеробства компанії Kernel, одного з найбільших агрохолдингів України, здійснила технічний візит на підприємства

Banner

Наші партнери