Стабільність водопостачання річок Центральної Азії в майбутньому може опинитися під загрозою через кліматичні зміни. Про це заявив Дмитро Петрін, керівник водно-енергетичної програми Центральної Азії Всесвітнього банку (CAWEP), під час експертної сесії в Алмати, пише propozitsiya.com.
За словами Петріна, середньорічний стік води в регіоні становить 110 кубічних кілометрів. Протягом наступних 20–30 років він залишатиметься відносно стабільним завдяки активному таненню льодовиків. Але з часом, коли льодовики зникнуть, основним джерелом стоку стануть опади — дощі та сніг. А от кількість і частота опадів змінюються з року в рік і важко піддаються прогнозуванню.
«Зараз дефіциту води немає. Розрахунки показують, що він виникне до 2030 року, якщо не вживати жодних заходів», — зазначив Дмитро Петрін.
Найбільше від нестачі води може постраждати сільське господарство. У країнах Центральної Азії (крім Казахстану) воно на 80% залежить від зрошення. Сільське господарство забезпечує регіону близько 30% ВВП і 40% зайнятості населення.
Потенціал для економії води є. Сьогодні втрати в системах зрошення становлять від 40 до 60%. Через це втрачається не лише вода, а й погіршується якість ґрунтів — зростає їх засолення, що знижує врожайність культур.
У Казахстані зрошувані площі наразі становлять приблизно 1,5 млн гектарів. У країні є довгострокові плани збільшити їх до 3,5 млн гектарів.
Програма CAWEP — це спільна ініціатива Всесвітнього банку, Європейського Союзу, Швейцарії та Великої Британії. Вона спрямована на покращення управління водними та енергетичними ресурсами в регіоні.