9 червня 2017

Основні помилки аграріїв, які можуть стати причиною податкових санкцій

Тривалий час сільськогосподарські підприємства платили єдиний податок і користувалися спеціальним режимом  ПДВ, тому були нецікаві фіскалам.

Усе змінилося в 2016 році, коли спецрежим частково скасували, повернули норму про відшкодування ПДВ при експорті зернових і технічних культур, а з 2017-го спецрежим прибрали остаточно, замінивши його механізмом бюджетних дотацій. Тепер податківці почали активні перевірки аграріїв, пише propozitsiya.com з посиланням на agroreview.com.

Проблеми, пов'язані з перевірками ДФС аграрного сектора, умовно можна розділити на дві групи: помилки і порушення, пов'язані з ПДВ та порушення касової дисципліни.

Перше, на що звертають увагу фахівці, - це на складності з урахуванням «розщепленого» в 2016 році ПДВ. З одного боку, податківці самі до кінця не розуміють, як треба правильно розділяти податковий кредит, а з іншого, у зв'язку з податковими новаціями, аграрії встигли наробити помилок, які відразу впадають в очі контролерам.

Зокрема, з липня 2015 року податковий кредит підприємства в будь-якому випадку повинні вказувати в декларації з ПДВ. Навіть якщо компанія не має права на податковий кредит у зв'язку з проведенням операцій, не пов'язаних з господарською діяльністю чи неоподатковуваних податком на додану вартість, то вона все одно повинна нараховувати умовні зобов'язання з цього податку. Не всі підприємства це роблять і не показують у звітності податковий кредит.

Податкова приходить і на всю суму прихованого кредиту нараховує податкові зобов'язання і при цьому не визнає сам податковий кредит.

Крім того, з кінця 2015 року сільгоспвиробники повинні були донараховувати ПДВ при операціях з продажу продукції до певної бази. Згідно ст. 188 Податкового кодексу, ця база повинна була бути не нижче, ніж виробнича собівартість продукції. Майже всі аграрії донараховували ПДВ, але проблема в тому, що ці донарахування вони відображали в своїх «сільськогосподарських» деклараціях, а повинні були - в звичайних формах звітності, за якими відбуваються взаєморозрахунки з бюджетом.

З цим порушенням безпосередньо пов'язаний третій блок проблем - неправильне заповнення 9-го додатка в звітності з ПДВ в 2016-му. Нагадаємо, воно передбачало визначення бази для обчислення розміру податку на додану вартість і його процентного розподілу за різними напрямками від сільськогосподарської і не сільськогосподарської діяльності.

Багато порушень виявляється в частині застосування так званої «звичайної ціни» при продажі сільгосппродукції - середньої ціни товару на ринку.

З'явився новий регламент проведення перевірок та оформлення актів перевірок, що створило чимало труднощів для фермерів. І тепер замість перевірок вигодонабувача, тобто трейдерів, податківці починають питати сільгоспвиробників, чому ті продавали через посередників, а не напряму трейдеру. А також вимагати доказів, що компанія була поінформована про рівень «звичайних цін» на ринку.

У той же час аграрії нерідко занижували вартість продукції, щоб платити менше податків, вважаючи за краще готівкові розрахунки.

Тому практично у всіх аграрних підприємств ДФС легко може знайти порушення касової дисципліни. Найпоширеніший випадок, коли підприємство продає власно вирощену продукцію за готівку.

Але сільгоспвиробники повинні якось списати з балансу продукцію, продану за готівку. Продавати за документами дорого невигідно, ось і продають за заниженою ціною, щоб менше платити податків. Тоді і вилазить «боком» поняття звичайної ціни.

У рамках перевірок виявляють багато інших порушень. Наприклад, несвоєчасне оприбуткування виручки, або неграмотне оформлення прибуткових і видаткових касових ордерів; не ідентифікується кінцевий споживач продукції при продажу зі складу, що робити категорично не можна (штрафи - 100% від неправильно оприбуткованої суми).

Точно також штрафують за порушення по ПДФО. Наприклад, коли йде реалізація продукції в рахунок погашення плати за оренду земельних паїв, то спрацьовує те саме поняття «звичайної ціни». І тут податківці застосовують цей принцип не тільки по частині ПДВ, але і ПДФО. Тобто, коли оплата селянам оренди паю товарами йде за заниженою ціною.

Щоб уникнути неприємностей під час податкових перевірок в цьому році, юристи радять аграріям звернутися до аудиторів і перевірити ще раз свою документацію до того, як наскочать контролери з ДФС.

Завдання на 2018-2019 роки - налагодити бухоблік, вичистити з нього помилки і підтвердити фінансову звітність аудиторськими висновками.

Banner
Banner

Читайте також

Corteva Agriscience представляє українським аграріям інноваційні гібриди озимого ріпаку
17:00 Вчора

Corteva Agriscience представляє українським аграріям інноваційні гібриди озимого ріпаку

У 2025 році міжнародна науково-технологічна сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience продовжує підтримувати українських фермерів, пропонуючи надійне рішення для вирощування озимого ріпаку

В Мінагрополітики презентували посібник з Належної сільськогосподарської практики для фермерів
16:00 Вчора

В Мінагрополітики презентували посібник з Належної сільськогосподарської практики для фермерів

Міністерство аграрної політики та продовольства України спільно з проєктом ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (EU4SmallFarms) провели вебінар

На Вінниччині фермери втратили до 40% полуниці через примхи погоди
15:00 Вчора

На Вінниччині фермери втратили до 40% полуниці через примхи погоди

Цьогоріч сезон полуниці на Вінниччині видався непростим. Через теплу зиму, а потім різке похолодання навесні фермери втратили до 40% врожаю.

Внаслідок сьогоднішньої атаки пошкоджено вагони з зерном
14:00 Вчора

Внаслідок сьогоднішньої атаки пошкоджено вагони з зерном

У ніч проти 17 червня під час масованої повітряної атаки зазнала пошкоджень залізнична інфраструктура в Києві та області.

На Львівщині завершили сівбу ярих культур
13:00 Вчора

На Львівщині завершили сівбу ярих культур

У Львівській області аграрії завершили посівну кампанію ярих культур. Цьогоріч вдалося навіть перевищити заплановані показники — загалом засіяно 532,1 тис. гектарів, що на 9,4 тис.

Українські цукровики встановили рекорд з експорту попри війну
12:00 Вчора

Українські цукровики встановили рекорд з експорту попри війну

У 2024 році українські виробники цукру досягли історичного рекорду — понад 746 тисяч тонн продукції пішло на експорт.

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Ціни на пшеницю падають: США, росія і погода тиснуть на ринок
10 червня 2025

Ціни на пшеницю падають: США, росія і погода тиснуть на ринок

Світові ціни на пшеницю знову знизилися. Причини — гарна погода в США, перегляд прогнозів урожаю на росії і слабкий експорт.

Banner

Наші партнери