23 червня 2017

На Херсонщині очікують недоналив зерна. Недобір врожаю складе 20%

Нинішній рік хлібним навряд чи видасться. Якщо торік, за даними Мінагропроду житниця Європи зібрала рекордний у своїй історії урожай зернових - 66 млн т, то нині хоч би 60 т намолотити.

Ситуація із ранніми зерновими неоднозначна, як і неоднозначний цей рік: поля вкривала льодова кірка, посіви подекуди у воді стояли, рано відновилася вегетація. Про наслідки погодніх "примх" на Херсонщині розповів заввідділом агротехнологій Інституту зрошуваного землеробства Сергій Заєць, пише propozitsiya.com з посиланням на silskivisti.kiev.ua.

"Температурний режим у березні був таким, яким мав бути у травні: плюсові температури перевалювали за 20 градусів. У квітні - навпаки: холод, сніги, морози… У травні - приморозки. Це, звичайно, позначилося на стані озимих культур. В області, починаючи із середини травня, - ґрунтова посуха, до якої додалася ще й повітряна. На зрошуваних полях на Херсонщині продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту 65 мм, то на богарі лише 23. На богарних землях з’явилися глибокі тріщини", - розповідає фахівець.

Він повідомив, що в області є масиви, де продуктивної вологи залишилося тільки 10 мм.

"А що це значить? Якщо за добу на посівах витрачається 5 мм, то можете уявити, що може статися з нинішнім урожаєм. У більшості районів Херсонщини продуктивна волога у метровому шарі ґрунту взагалі відсутня. Тобто відбувається не дозрівання зернових культур, а всихання. І всихання не лише листя і стебел, а й зерна. Інтенсивна викачка вологи з ґрунту спостерігається навіть на парових площах. Висновок тут один: відбудеться недоналив зерна. За нашими розрахунками, недобір врожаю буде у межах 20%. Якщо ми бачили поля, на яких урожай потенційно становить 50 ц, то втрати сягнуть 10% на кожному гектарі", - прогнозує науковець.

Як зазначила директор Асканійської дослідної станції НААНУ Наталя Гальченко, зона опустелювання просувається далі - на північ України. Якщо у 2008 році погодно-кліматичні умови на Вінниччині, наприклад, відрізнялися від Херсонських, то нині вони наближаються до них, зокрема значно зменшилася кількість опадів, такий же температурний режим влітку. Тому не зважати на цю обставину вже не можна.

Чи є вихід? Є, і не один, вважають фахівці. Для одержання гарантованих врожаїв (для України це багаторічна вода в ступі) необхідно розширювати вирощування хлібів на зрошенні, а також - створювати сорти, пристосовані до умов глобального потепління.

Так, у дослідному господарстві "Асканійське" (Херсонська область) нині вирощуються і проходять випробування більше ста сортів пшениці і ячменю. Усім бажаючим тут можуть запропонувати насіння озимих пшениць Асканійська, Жайвір, Гурт, Зорепад, Ліра, Вихованка одеська, Журавка одеська, Хист, Небокрай, Епоха одеська, два сорти озимих ячменів - Академічний і Достойний, яру пшеницю Спадщина.

В Україні, за оцінкою Укргідрометеоцентру, станом на 10 червня посуха охопила близько 40% полів озимини. Найбільші постраждалі через бездощів’я площі зафіксовані в Херсонській, Запорізькій, Черкаській, Полтавській, Миколаївській областях.

Banner
Banner

Читайте також

Греція допоможе Херсонщині відновлювати сільське господарство
17:00 Сьогодні

Греція допоможе Херсонщині відновлювати сільське господарство

Начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін підписав меморандум про співпрацю між Херсонською ОВА та регіонами Греції через платформу TIASI.

Аграрії проти експортного мита на сою та ріпак: ВАР звернулася до парламенту
16:00 Сьогодні

Аграрії проти експортного мита на сою та ріпак: ВАР звернулася до парламенту

Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР), яка представляє понад 1300 малих і середніх фермерських господарств з усієї України, закликала народних депутатів не допустити введення нових експортних мит на сою

ПІДТРИМАЄМО НАШИХ ЗАХИСНИКІВ!
15:43 Сьогодні

ПІДТРИМАЄМО НАШИХ ЗАХИСНИКІВ!

Як тільки-но розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, головний редактор сайту «Пропозиція» Богдан Малиновський (

Посівна на Житомирщині завершена
15:00 Сьогодні

Посівна на Житомирщині завершена

Попри складні умови воєнного стану, аграрії Житомирщини успішно завершили посівну кампанію ярих сільськогосподарських культур урожаю 2025 року.

Ціни на огірки продовжують падати
14:00 Сьогодні

Ціни на огірки продовжують падати

В Україні швидко дешевшають тепличні огірки. Чергове зниження цін у даному сегменті експерти проекту називають традиційним через збільшення на ринку пропозиції даних овочів із літніх теплиць.

Президента НААН підозрюють у махінаціях з працевлаштуванням
13:00 Сьогодні

Президента НААН підозрюють у махінаціях з працевлаштуванням

Працівники ДБР повідомили про підозру президенту Національної академії аграрних наук України за незаконне використання бюджетних коштів.

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року
10 червня 2025

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року

В Україні затверджено "Довгостроковий план розвитку іригаційного комплексу до 2050 року", який має забезпечити збереження родючості земель та підвищення врожайності в умовах зміни клімату та наслід

Banner

Наші партнери