Українські виробники борошна та круп стурбовані можливим скороченням експорту до Євросоюзу. Причина – з 6 червня почали діяти нові квоти ЄС, за якими борошно і пшениця потрапили в одну групу з загальним обсягом поставок, розповів директор об’єднання "Борошномели України" Родіон Рибчинський. За його словами, 75% експорту борошна та круп припадає саме на ЄС, і тепер цей напрям може суттєво скоротитися.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на "Інтерфакс-Україна".
«Починаючи з 6 червня у нас є можливість поставити сумарно пшениці та пшеничного борошна на ринок ЄС до кінця року 583,3 тис. тонн. Але так як квота об’єднана, то не впевнений, що ми "втовпимося" в неї», – пояснив він.
Експортери зерна, на його думку, мають більше шансів заповнити квоту, адже легше знаходять покупців.
Асоціація продовжує звертатися до європейських партнерів із проханням або розділити квоти, або зовсім їх скасувати для українського борошна.
Рибчинський нагадав, що до початку повномасштабної війни в Україні працювало 678 підприємств, що займалися переробкою зерна. У 2022 році 192 з них були знищені або опинилися на окупованих територіях. Станом на кінець 2024 року вдалося відновити 88 підприємств.
Експорт борошна та круп з початку війни зменшився вдвічі. Основні причини — зменшення виробництва і складніша логістика. До війни продукцію переважно відправляли морем, тепер – автомобільним і залізничним транспортом, що значно дорожче.
Через небезпеку в Чорному морі повноцінні контейнерні перевезення досі не відновилися. Це вплинуло і на напрямки експорту: 75% борошна та круп іде до Європи, з них 55% – в країни ЄС, 15% – на Близький Схід, 4% – до Африки, 2% – в Азію.
Європейська Комісія вже затвердила нові квоти, які діятимуть з 6 червня 2024 року до кінця 2025-го. Зокрема, на постачання пшениці, борошна і меслину відведено загальну квоту 583,33 тис. тонн у режимі 7 з 12 місяців на рік. Також встановлено обмеження на кукурудзу (379,167 тис. тонн), ячмінь (204,167 тис. тонн), м'ясо птиці, яловичину, яйця, молочні продукти тощо.