Аналітики оцінили наслідки весняних заморозків для врожаю черешні та вишні у країнах Східної Європи та Туреччині. Погодні умови квітня 2025 року стали справжнім випробуванням для садівників, адже втрати врожаю виявилися значними у більшості країн регіону. Ситуація загострюється ще й тим, що площі під цими культурами в ЄС продовжують скорочуватись, а нові сади закладають рідко.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.
«Ризики вирощування черешні зростають, і багато господарств викорчовують старі сади без заміни їх новими», – пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО.
Україна
В Україні третя хвиля весняних заморозків наприкінці квітня знищила від 45 до 55% врожаю черешні, переважно у південних регіонах. У центральних регіонах втрати ще більші, хоча площі менші. Вишні втратили 35–50%, особливо в північних областях. Вона переважно йде на заморозку та переробку, тож можна очікувати зростання цін, особливо з огляду на подорожчання малини влітку.
Через втрату традиційних регіонів вирощування черешні після окупації частини півдня України, країна переважно імпортує ці фрукти. Цього року ціни на черешню, ймовірно, зростуть ще більше.
Польща
У Польщі заморозки наприкінці квітня та на початку травня знищили до 80% врожаю в деяких регіонах. Загальні втрати вишні оцінюють у 50–55%, а черешні – ще більше. Хоча Польща не є великим експортером свіжої черешні, все активніше розвивається експорт замороженої продукції.
Туреччина
У Туреччині, найбільшому експортері черешні в регіоні, температура в садах опускалася до -15°C з 10 по 12 квітня. Це знизило врожай на 50–70%. Найбільше постраждали райони Саліхлі, Іспарта та Афьонкарахісар. Місцеві експерти прогнозують, що ціни на черешню під час сезону зростуть у середньому на 75%, що вплине і на вартість цієї ягоди в Україні.
Угорщина
В Угорщині цьогорічні втрати в садівництві називають найгіршими за десятки років. Заморозки знищили до 90% урожаю черешні та інших кісточкових культур, особливо на сході країни. Через це угорські переробники вже шукають постачальників замороженої вишні в Узбекистані.
Румунія
У Румунії з 6 по 11 квітня в садах було до -8°C. У результаті втрати врожаю вишні та черешні становлять 70–80%. Найбільше постраждали регіони Димбовиця, Брашов та Вилча. Румунія вже готується до імпорту черешні, навіть у розпал збору місцевого врожаю.
Молдова
За словами Юлії Тимошенко, керівниці проєкту «Тіферет», перша й друга хвилі заморозків завдали основної шкоди садам у Молдові. «У тих господарствах, де вдалося провести обробку, частину врожаю зберегли», – каже вона. Загальні втрати – 30–40%, але в окремих регіонах, зокрема на півночі, знищено майже 100% врожаю.
Чи може Узбекистан стати альтернативою Туреччині
Черешня з Узбекистану цього року частково з’явиться на ринку Східної Європи, однак обсяги будуть невеликі. Є кілька причин:
- довга і складна логістика через війну в Україні;
- високі ціни на черешню в Росії, яка стане пріоритетним ринком для узбецьких постачальників;
- не зовсім вдалий сезон – пік збору в Узбекистані закінчується раніше, ніж починається попит у Східній Європі.
Тож споживачам доведеться змиритися з тим, що черешня у 2025 році буде розкішшю. Ціна буде високою, а вибір – обмеженим.