23 травня 2017

Агролайфхак: "Древлянська" система для органічного землеробства

Система ведення землеробства "Древлянська" була розроблена наприкінці 90-х минулого століття у виробництві на Житомирщині, аби підняти урожайність на дуже бідних грунтах. Її автор, нині завідувач відділом органічного виробництва агропромислової групи компаній "Арніка" Володимир Іванюк, розповів про особливості та переваги системи, пише propozitsiya.com з посиланням на SuperAgronom.com.

"Коли в деяких господарствах не стало коштів на придбання добрив і хімікатів, урожаїв вони практично не отримували. І шляхом експериментів, підбору культур, сівозміни, обробітків було розроблено цю систему", - розповідає він.

Суть системи полягає в тому, що вона є біологічною, тобто без добрив, без хімії. А врожайність досягається передусім шляхом підбору різноманітних культур, часто нетрадиційних чи взагалі заборонених.

"Я дійшов висновку, що для отримання сталих хороших врожаїв потрібно насичувати сівозміну бобовими, прагнути до того, щоб їх у сівозміні було 50%. Тому що бобові - це єдині рослини, які фіксують азот із повітря", - зазначив автор.

Мінеральні добрива навіть в органічному виробництві не заборонені, заборонені хімічно збагачені. А мінерали каїніт, сильвініт, фосфоритне борошно дозволені. Азотних природних добрив уже на землі немає, чилійська селітра вже давно закінчилась, і фактично азот можна поповнювати тільки з повітря.

В. Іванюк звертає увагу, що кожна наступна не бобова культура повинна сіятися після бобових, причому, важливо урізноманітнювати спектр бобових культур.

"Тоді, як я тільки починав працювати за своєю системою, культура пелюшка в Україні належала до заборонених, хоча в Росії та Білорусі її успішно сіяли. Ми добилися, щоб її визнали. На Поліссі ані горох, ані соя не ростуть зовсім або ростуть погано, тому я використовував зернобобові - віку яру чи пелюшку", - згадує він.

Коли в Україні розпочалося органічне виробництво, систему "Древлянська" використовували на Поліссі: сіяли вику яру, пелюшку, люпин. Ці культури дають змогу боротися з бур’янами, вони гарні попередники для всіх культур.

Згодом автор дійшов висновку, що "Древлянська" система призначена не лише для регіонів із достатнім зволоженням, а придатна для будь-яких регіонів, зокрема й із посушливими умовами. "Принцип залишається сталим: в системі повинні вирощуватися до 50% бобових, але для кожної зони вони будуть іншими, пристосованими до ґрунтово-кліматичних умов. Якщо на Поліссі може вирощуватися вика, пелюшка, люпин, то на Полтавщині це буде горох, соя, сочевиця, а Херсон отримає маш, нут, камут (мало відомі у нас культури, які успішно вирощують на півдні)", - розповідає В. Іванюк.

Серед позитивних змін використання системи, зокремай те, що грунти, яким характерне оглеєння, завдяки бобовим та активності ґрунтових мікроорганізмів, зробилися легкі та пухкі. Корисні бактерії виділяють продукти своєї життєдіяльності, які вбивають шкідливі мікроорганізми.

"Коли ми будемо мати високу біологічну активність ґрунту, у нас не будуть там заводитися шкідливі організми. Але бобова культура не повинна бути в сівозміні одна. Їх потрібно змінювати, щоб уникнути захворюваності", - зазначає експерт.

Інакше кажучи, система землеробства "Древлянська" має дві основи: насичення бобовими (50% в структурі посівних площ) та їхня різноманітність, бажано 3-4 види, що більше - то краще. Вони дають технологічні розриви, сіються і збираються в різні строки, ціна коливається і ризики зменшуються.

Зараз система працює в органічних господарствах зони Полісся і не тільки, а саме Волинської, Житомирської, Чернігівської областей. В інших регіонах - наприклад, Одеській, Херсонській областях – вона вже буде зовсім інакшою, залежно від кліматичних умов, ґрунтів, коштів та маркетингу.

Banner
Banner

Читайте також

Греція допоможе Херсонщині відновлювати сільське господарство
17:00 Сьогодні

Греція допоможе Херсонщині відновлювати сільське господарство

Начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін підписав меморандум про співпрацю між Херсонською ОВА та регіонами Греції через платформу TIASI.

Аграрії проти експортного мита на сою та ріпак: ВАР звернулася до парламенту
16:00 Сьогодні

Аграрії проти експортного мита на сою та ріпак: ВАР звернулася до парламенту

Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР), яка представляє понад 1300 малих і середніх фермерських господарств з усієї України, закликала народних депутатів не допустити введення нових експортних мит на сою

ПІДТРИМАЄМО НАШИХ ЗАХИСНИКІВ!
15:43 Сьогодні

ПІДТРИМАЄМО НАШИХ ЗАХИСНИКІВ!

Як тільки-но розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, головний редактор сайту «Пропозиція» Богдан Малиновський (

Посівна на Житомирщині завершена
15:00 Сьогодні

Посівна на Житомирщині завершена

Попри складні умови воєнного стану, аграрії Житомирщини успішно завершили посівну кампанію ярих сільськогосподарських культур урожаю 2025 року.

Ціни на огірки продовжують падати
14:00 Сьогодні

Ціни на огірки продовжують падати

В Україні швидко дешевшають тепличні огірки. Чергове зниження цін у даному сегменті експерти проекту називають традиційним через збільшення на ринку пропозиції даних овочів із літніх теплиць.

Президента НААН підозрюють у махінаціях з працевлаштуванням
13:00 Сьогодні

Президента НААН підозрюють у махінаціях з працевлаштуванням

Працівники ДБР повідомили про підозру президенту Національної академії аграрних наук України за незаконне використання бюджетних коштів.

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року
10 червня 2025

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року

В Україні затверджено "Довгостроковий план розвитку іригаційного комплексу до 2050 року", який має забезпечити збереження родючості земель та підвищення врожайності в умовах зміни клімату та наслід

Banner

Наші партнери