10 червня 2025

Стабільна робота обприскувача впродовж сезону

Як би ми того не бажали, «вікно» для якісного та ефективного внесення пестицидів доволі коротке, тому безвідмовна робота обприскувачів має вирішальне значення для виконання завдань в оптимальні терміни. Адже на відміну від іншої техніки, наприклад, трактора чи комбайна, більшість господарств мають лише один обприскувач. Тож, якщо він вийде з ладу, й поломка буде серйозною, замінити його просто нічим.
Сказати, який вузол обприскувача є найбільш відповідальним, доволі складно. Адже, як і більшість техніки, всі системи повинні працювати в унісон, як один злагоджений механізм. Проте, спробуємо все ж таки виділити окремі системи та вузли, яким слід приділяти особливу увагу. Адже в сезон їхнє обслуговування може бути доволі матеріально та часовитратним. 

Проводячи аналогію з тракторами чи комбайнами, більшість аграрії впевнені, що найбільш вартісний механізм обприскувача — це насос. Але це не зовсім вірно. Сучасні обприскувачі оснащено насосами з великим запасом надійності. За належного обслуговування вони практично вічні. 
Більше головного болю під час роботи — через витратомір, який є одним із найвідповідальніших вузлів обприскувача. Саме від його стабільної роботи залежить якість і точність внесення препаратів. Тому підготовка обприскувача до сезону першочергово має розпочинатися саме з оцінки стану витратоміра. Адже неточність його роботи призводить до перевитрат пестицидів. Також у разі неправильної його роботи неможливо точно визначити залишок робочого розчину в баку обприскувача, що врешті-решт призведе до збільшення концентрації препаратів у робочому розчині. Тому, навіть якщо ви точно вимірюєте необхідну кількість препаратів під час приготування робочого розчину, а залишок оцінюєте «на око», ви власними руками завдаєте додаткового стресу для рослин, зменшуючи таким чином її потенційну врожайність та, відповідно, ваші доходи. 

Рама, штанга, шини 

Насамперед слід провести огляд усіх металевих частин обприскувача. Слід дбайливо оглянути штангу, особливо приділити увагу місцям її складання та кріплення. За наявності тріщин чи інших пошкоджень слід виконати зварний ремонт там, де це необхідно.
Виконавчі механізми також піддають ретельному огляду. Обов’язково слід перевірити гідросистему складання та розкладання штанги, роботу амортизаторів підняття паралелограма штанги та пружини, адже вони безпосередньо відповідають за стабільність ходу штанги під час роботи. 

Шланги та рукава високого тиску 

За потреби слід замінити шланги всмоктувальної та нагнітальної ліній і «перепакувати» всі з’єднання. Особливу увагу приділяємо шлангам у місцях кріплення. Це досить важливо адже, як правило, саме тут відбувається доволі інтенсивне їхнє спрацювання. Слід перевірити кожен сантиметр таких шлангів. У разі виявлення навіть невеличкого сліду, необхідно провести заміну, бо їхню поведінку під тиском важко передбачити. 

Резервуари та арматура

Більшість обприскувачів оснащено поліетиленовими баками. І це зрозуміло — вони недорогі та відносно витривалі. Але, не говорячи навіть про механічні пошкодження, вони втрачають свою міцність навіть під впливом тривалого сонячного світла. Простий тест із водорозчинним маркером може допомогти оцінити, чи потребують вони заміни.

Насос

Першочергово слід оцінити його зовнішні стан. Жодних підтікань оливи та робочої рідини не повинно бути! У мембранно-поршневих насосах потрібно оцінити якість оливи за потраплянням робочої рідини в систему мащення насоса. Якщо олива змінила свій колір або рівень її збільшився, то це свідчить про несправність однієї з мембран насоса. Також слід перевірити клапани мембран. Першою ознакою несправного клапана є пульсація шлангів під час роботи. Про несправність насоса також свідчать стрибки показників витратоміра.

Форсунки та розпилювачі

Це витратні елементи, які, залежно від наробітку, потрібно змінювати. Перевірку стану форсунок виконують шляхом вимірювання кількості вилитої рідини за одиницю часу, порівнюючи це з роботою нової форсунки. 

Очищення за зміни препарату

Всі вузли та частини обприскувача завжди мають бути чистими, особливо за роботи із гербіцидами. Розпилювачі слід очищати якнайшвидше після використання, щоб запобігти утворенню засохлих залишків продуктів-прилипачів. Ніколи не залишайте розпилювач на ніч без очищення.
Під час обприскування важлива не лише просто наявність робочого розчину на цільовій поверхні, а й його кількість. Тому перед виходом у поле переконайтеся, що форсунки не забиті. Адже їхнє засмічення не лише змінює швидкість потоку, а й може змінити структуру розпилення. Та, як би там не було, ніколи не використовуйте шпильку, ніж або будь-який інший гострий металевий предмет для очищення розпилювачів. Замість цього змочіть насадки в теплій воді та видаліть сміття щіткою з м’якою щетиною.
Щороку також слід змінювати гумові ущільнення на кожній форсунці, щоб вони не «капали» після вимкнення.

Ні «зебрам» на полі

Нерівномірність внесення, що проявляється у наявності смуг на полі, може виникнути через різні кути розпилу форсунок, недотримання висоти штанги та засмічення форсунок. А ці смуги — це необроблені ділянки, недостатній контроль хвороб і шкідників і, звісно, економічні втрати.
Щоб досягти належного перекриття та дотримання норми внесення, штанги мають бути на належній висоті для дотримання точного перекриття кожної з форсунок. Звичайні пласкоструменеві форсунки потребують 30–50 % перекриття однієї відносно іншої. Тому окрім дотримання висоти штанги також слід обирати відповідні розпилювачі.

Збільшуємо продуктивність

Наразі обприскувач — найнавантаженіша сільськогосподарська машина з точки зору оброблених за сезон гектарів. Через мінливі погодні умови у найгарічіші періоди його роботи він повинен мати неабияку продуктивність. Тому сьогодні аби обробляти вчасно більше гектарів, багато хто переходить на менші норми внесення. Цей метод не завжди виправданий, особливо за роботи у вітряну погоду та за температури більше 20 °С. За першого варіанту ми отримуємо шалене знесення препарату на сусідні поля, а за другого наш препарат і, відповідно, витрачені на нього кошти, попросту випаровуються, не потрапивши на цільову поверхню. Звісно, є багато прикладів роботи зі зменшеними нормами виливу робочого розчину на гектар, але не маючи практичного досвіду експериментувати не варто. Потрібно обов’язково врахувати рекомендації виробників пестицидів щодо використання. 

Рекомендації на всі випадки життя 

Запасіться деталями, які вам можуть знадобитися, наприклад, додатковими форсунками, їхніми корпусами та хомутами для шлангів. Також може бути корисним зібрати невеликий сет із інструментів — як-от плоскогубці, гайковерти, дріт і стяжки.

А. Сухина,  a.sukhina@univest-media.com
 

Banner
Banner

Читайте також

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року
10 червня 2025

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року

В Україні затверджено "Довгостроковий план розвитку іригаційного комплексу до 2050 року", який має забезпечити збереження родючості земель та підвищення врожайності в умовах зміни клімату та наслід

Banner

Наші партнери