25 листопада 2020

Новий тренд: органічне землеробство і бджолозапилення

Органічне землеробство в поєднанні з бджолозапиленням - новий перспективний тренд у сільському господарстві. Не відстають від світових тенденцій і українські аграрії. Компанія "Агроінвест Холдинг" ризикнула і запустила пілотний проект з вирощування органічних сільгоспкультур - ягід, овочів, зернових в селі Старовірівка на Харківщині. Природний смак полуниці, малини, ожини харківських аграріїв став знайомим не тільки українському споживачу, а й закордонним покупцям - продукція успішно експортується в країни Євросоюзу. У компанії переконані, що головна місія сучасного фермерства - забезпечити людей корисними сільгоспродуктами, вирощеними на екологічно чистих полях.

 

Більше бджіл - вище врожай

Мета пілотного проекту, що реалізується за підтримки «Агроінвест Холдингу», - наростити вирощування різних органічних сільгоспкультур: овочів, ягід, зернових. У 2020 році з метою запилення рослин бджолами власник «Агроінвест Холдингу» Олег Кияшко звернувся з пропозицією в сільгосппідприємство «Миколаївське» до пасічника Володимира Пасиченка про створення пасіки на агропідприємстві, яке використовує біотехнології для вирощування органічної сільгосппродукції. Пропозиція отримала позитивний відгук і вже в травні на екополях підприємства літали бджоли, збираючи пилок без шкоди для їхнього життя.

ТОВ "Сила природи" - це пілотний проект агропідприємства "Агроінвест Холдинг", яке регулярно надає агрофірмі фінансову підтримку. Ініціатор і інвестор проекту - власник агропідприємства "Агроінвест Холдинг" Олег Кияшко.

Олег Кияшко розповідає, що до вибору партнера підходили ретельно, адже виробництво органічної продукції - це клопіткий і трудомісткий процес, що вимагає застосування нових біотехнологій. СП «Миколаївське» протягом кількох років успішно застосовує концентроване бджолозапилення на своїх полях, що дає істотний приріст урожайності.

- Для нас було важливо, щоб підприємство, з яким ми будемо працювати по запиленню бджолами, мало і позитивну історію роботи, і досвід успішного впровадження інновацій у бджільництві, - розповідає Олег Кияшко.

Сільгосппідприємство «Миколаївське» забезпечило запилення 21 бджолосімей. 21 вулик з багатокорпусною системою розташовувався в безпосередній близькості від сільгоспугідь «Агроінвест Холдингу».

- Пасіка була біля рослин за 500-700 метрів, тому і вийшов найбільший ефект від запилення. Оптимальний радіус запилення - 1,5 км, але вони можуть запилювати і до 3 км. 700 га - максимальне покриття для бджолозапилення. Бджілки відпрацювали добре. Оскільки були молоді сім'ї, то великої кількості меду не було. Наша мета була в тому, щоб добре запилити ягоду: полуницю, ожину, малину, а також було поле екосоняшнику, якаене оброблялося ніякими шкідливими хімікатами. Взагалі, всі рослини були оброблені органічними засобами, нешкідливими для бджіл, - розповідає пасічник Володимир Пасиченко, який займається бджільництвом вже більше 10 років.

За його словами, було помічено збільшення зав'язі ягід: на ожині, полуниці і малини практично не було пустоцвіту. Це підтверджують і в сільгосппідприємстві «Агроінвест Холдинг».

- По деяких культурах ми відзначили підвищення врожайності до 20%. Ми отримали більше ягід у цьому році, - зазначає інвестор підприємства Олег Кияшко.

 

Висока місія: здоров’я людей та турбота про екологію

Сільгосппідприємство «Миколаївське» було обрано не випадково. Успішно впроваджені інновації в бджільництві стали вирішальним фактором при виборі бізнес-партнера. У СП «Миколаївське» вирощують гібридний соняшник, якому необхідне обов'язкове запилення бджоли, тому, що він сам не запилюється. Але площі під соняшником великі, а пасіку в центрі поля не поставиш. Вихід знайшли українські вчені - розробили технологію павільйонного утримання бджолосімей. Зараз ця технологія використовується в Канаді та інших країнах. В Україні «Миколаївське» - одне з перших агропідприємств, що впровадили цю технологію в бджільництві. У цьому році на полях СП «Миколаївське» стояло 6 павільйонів, загальна кількість - 288 сімей.

- Павільйони я виготовляв особисто сам. Розмір 4,5 довжина, ширина 2,2, висота - 2,5. З вигляду це великий контейнер. Ми створили 6 павільйонів, плануємо додати ще 2, разом буде 8 павільйонів на 400 бджолосімей, - розповідає Володимир Пасиченко.

Ефективність і потенціал технології високо оцінили в «Агроінвест Холдингу». Олег Кияшко розповідає, що головна перевага такого підходу в бджільництві - це мобільність:

Павільйони пересувні. Не залучаючи великої кількості робочої праці, за ніч можна перевезти на потрібне поле 4 павільйони, а це 200 бджолосімей. Мобільність і легкість в обслуговуванні. Ця технологія також прискорює викачування меду.

2020-й рік для пілотного проекту був експериментальним. І сьогодні в агропідприємстві стверджують - експеримент удався.

- Перше - збільшення врожайності органічних ягід. Друге - отримання екологічно чистого меду. Третє - збір екопилку. Біотехнології в сільському господарстві дозволять зберегти і розвивати бджільництво, - зазначає Олег Кияшко.

І ділиться планами - продовжити пілотний проект з органічного землеробства, безпечного для бджіл, корисних комах, птахів і дає людині здорове і тривале життя.

- "Агроінвест Холдинг" успішно реалізував на Харківщині унікальний екопроект з органічного землеробства ". Мета пілотного проекту з органічного землеробства - створити екосистему здорового ґрунту, на якому без шкоди для екології вирощені здорові сільгоспкультури, для здорового життя людини, - розповідає інвестор Олег Кияшко.

Пілотний проект "Агроінвест Холдингу" несе по-справжньому високу місію. Адже це не тільки виробництво органічних продуктів, вирощених на полях без застосування пестицидів і інших шкідливих хімікатів, а й турбота про навколишнє середовище, в тому числі і бджіл.

Величезної шкоди пестициди завдають бджолам, вимирання яких визнано світовою проблемою. Масовий вихід робочих бджіл з вуликів - це феномен, який був вперше описаний в 2006 році і в даний час офіційно підтверджений ООН. За даними Всесвітнього фонду захисту бджіл, кількість колоній в Європі скорочується протягом останніх 20 років. У США масштаби лиха ще значніші: щозими в країні вимирає до 40% бджолосімей. В Україні також прогресує вимирання бджіл. Згідно з даними ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини», в Україні за останні 5-6 років в 60% випадків комахи страждають від паразитарних організмів (наприклад, кліщі та ін.), в 20% - виявляються бактеріальні хвороби розплоду, 17% - вірусні захворювання. Незаразна патологія, до якої відноситься отруєння пестицидами, становила 10% в 2016-2017 рр. і 30% - в 2019-2020 рр. Вчені та бджолярі сходяться в тому, що причин декілька: високотоксичні пестициди, кліщі варроа, вірусні інфекції, зміна клімату. Найбільшу загрозу представляють останні покоління пестицидів в поєднанні з технологією інкрустації насіння. Пестициди або безпосередньо отруюють льотних бджіл, що приносять пилок у вулики і заражають молодих комах, або послаблюють їх. І те, і інше закінчується загибеллю комах.

Рішення проблеми смертності бджіл, на думку міжнародних експертів, - в дотриманні екологічних стандартів. У «Агроінвест Холдингу» підтримують заборону на широке використання пестицидів, шкідливих хімікатів і виступають за і поширення екологічного землеробства. Слоган компанії - "Здоровий грунт! Здорові рослини! Здорова людина!". І це не просто слова. Пілотний проект, який успішно реалізований "Агроінвест Холдингом", доводить на практиці, що можна добитися успіху в органічному землеробстві.

Banner
Banner

Читайте також

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Kernel у серці інновацій AMAZONE: технічна команда агрохолдингу здійснила візит на заводи у Німеччині
16 червня 2025

Kernel у серці інновацій AMAZONE: технічна команда агрохолдингу здійснила візит на заводи у Німеччині

З 2 по 6 червня 2025 року команда інженерів, IT-фахівців і спеціалістів з точного землеробства компанії Kernel, одного з найбільших агрохолдингів України, здійснила технічний візит на підприємства

Banner

Наші партнери