Спецможливості
Статті

Профілактика розладів ШКТ у телят

11.04.2012
3017
Профілактика розладів ШКТ у телят фото, ілюстрація

За даними багатьох досліджень, основне місце (майже 60%) в структурі патологій новонароджених телят посідають шлунково-кишкові захворювання. 

За даними багатьох досліджень, основне місце (майже 60%) в структурі патологій новонароджених телят посідають шлунково-кишкові захворювання.

Л. Подобєд, д-р с.-г. наук, професор,
голов. наук. співробітник,
Інститут тваринництва НААНУ

Часто відсоток шлунково-кишкових розладів сягає 80-90%, причому фіксують їх від перших днів життя. Всі вони, незалежно від етіології процесу, характеризуються різкою й практично повною втратою травної функції, гострою діареєю і, як її наслідок, розвитком вираженої дегідратації та наростаючою інтоксикацією.

Непроста профілактика
Профілактика діарейних захворювань молодняку специфічними імунними препаратами складна й часто високозатратна, а через брак спеціальних навичок не дає бажаних результатів. Наявні на ринку вакцини й гіперімунні сироватки, виготовлені на біопідприємствах, досить обмежені в асортименті. Вони не охоплюють навіть основних інфекційних захворювань телят, що часто мають місце в інтенсивному скотарстві. Можна стверджувати, що на сьогодні є понад десяток небезпечних хвороб телят, проти яких наразі немає специфічних засобів профілактики й лікування.
Останніми роками в систему профілактичних заходів попередження хвороб шлунково-кишкового тракту телят дедалі частіше додають різні пробіотичні препарати, що містять стійкі домінуючі штами. В основному, це молочнокислі мікроорганізми. Вони паралізують розвиток чужої мікрофлори, яка потрапляє з кормом або водою до травного тракту. Зазвичай такі препарати комбінують із двох-трьох штамів молочнокислих і біфідобактерій.

Тільки позитивна дія на організм
Заселена в організм пробіотична флора обмежує розмноження й витісняє патогенні бактерії з кишківника тварини. При цьому сама вона не справляє негативної й побічних дій на організм теляти, а швидко й ефективно формує специфічний кишковий біоценоз і встановлює надійний біологічний бар'єр впровадженню й розвитку патогенної мікрофлори, небезпека надходження якої до організму є постійною, а також вона істотно обмежує перехід умовно-патогенної мікрофлори в активну фазу, що загрожує здоров'ю телят.
Сучасні лабораторії ветеринарної медицини пропонують безліч варіантів пробіотичних препаратів. Серед препаратів українського виробництва добре відомі «Моноспорин ПК5» та «Бацелл», синбіотик «Праймікс-Біонорм-К», ефект від якого можна істотно підсилити, якщо скомбінувати з оригінальним сорбентом «Праймікс-Альфасорб». Також для досягнення бажаного ефекту можна використовувати пробіотики закордонних виробників:  «Субтіліс» (російського виробництва), «БіоПлюс 2Б», GLOBUVIT®-K, PROBICOL®-K (виробництва Німеччини).
Ефективність пробіотиків визначається на практиці
Щоб визначити ефективність використання пробіотиків у технології вирощування телят, було проведено науково-господарський дослід у ТОВ «Авангард-Д» Овідіопольского району Одеської області. Для досліджень було відібрано й сформовано дві групи телят української червоної молочної породи по 20 голів у кожній.
Телята контрольної групи одержували основний раціон годівлі. Для дослідної групи з першого по сьомий день досліду до основного раціону додавали кормову добавку «Праймікс-Біонорм-К» (з розрахунку 0,01 г/кг живої маси на добу) і сорбент-активатор травлення «Праймікс-Альфасорб» (20 г/гол. на добу). З сьомого по тридцятий день - лише «Праймікс-Альфасорб».
Під час проведення досліду для тварин контрольної та дослідної груп антибіотикотерапію не застосовували.
Мета випробування:
   оцінити екстер'єр, клінічний стан і роботу шлунково-кишкового тракту тварин;
   вивчити динаміку живої маси телят за дослідний період (один місяць життя);
   встановити абсолютний і середньодобовий прирости живої маси за періодами досліду й за весь час дослідження.

Легше звикання
до грубих кормів
Результати досліджень свідчать, що застосування пробіотичних та стимулюючих травлення препаратів у дослідній групі посприяло істотному пришвидшенню розвитку дослідних телят і поліпшенню їхніх екстер'єрних показників на фоні контролю. Навіть візуально стало помітно, що місячний молодняк дослідної групи має вищу, якщо порівнювати з контролем, рухову й кормову активність.
Піддослідні телята вирізнялися швидким звиканням до споживання немолочних кормів, добре вираженим блиском волосяного покриву. У дослідного молодняку за період експерименту не зафіксували жодного випадку розладів травлення. Екскременти дослідних телят були однорідні й постійно твердої консистенції, тоді як у контрольних тварин було зафіксовано істотне послаблення травлення з виділенням рідких екскрементів.
Дослід засвідчив: до кінця спостережень телята дослідної групи мали більшу, ніж їхні однолітки, живу масу на 4,05 кг, або на 4,06 % (Р>0,01). Водночас показники абсолютного та середньодобового приростів у дослідній групі теж були вищими. У контролі середньодобовий приріст становив 710, а в дослідній групі 856 г, або на 12,67% більше (Р>0,05).
Прирости підвищуються
Комплексне застосування препаратів позитивно вплинуло на стан здоров'я тварин. За час проведення експерименту в дослідній групі не було розладів травлення, що дало змогу скоротити витрати на застосування антибіотиків і медикаментозне втручання. В контрольній групі в телят фіксували діарею, симптоми якої зникали не раніше, ніж на сьомий-восьмий день захворювання.
Комплексні пробіотичні й сорбуючі добавки захищають шлунково-кишковий тракт телят від активування в ньому негативної діяльності патогенної та умовно-патогенної мікрофлори. Завдяки яскраво вираженим фізіологічним ефектам таких добавок, виникає позитивна динаміка показників абсолютних приростів телят й середньодобових приростів їхньої маси в межах 20,94 та 12,67%, відповідно.

Інтерв'ю
Зараз іде палке обговорення законопроекту про обіг сільськогосподарських земель. Сьогодні з цього приводу збереться комітет ВР з питань аграрної та земельної політики. Напередодні ми поспілкувалися з секретарем комітету Іваном Чайківським... Подробнее
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0