Спецможливості
Агробізнес

20 років потому

02.09.2011
1083
20 років потому фото, ілюстрація

У серпні Україна відсвяткувала двадцяту річницю незалежності. Наскільки успішно розвивалася наша економіка в цілому й агросектор зокрема, якщо порівнювати з іншими країнами екс-СРСР? Які зміни сталися в рослинництві, як змінилися поголів'я й продуктивність тваринництва? Відповіді на запитання ви знайдете в цьому й подальших номерах "Пропозиції". Починаємо... з глобального.

У серпні Україна відсвяткувала двадцяту річницю незалежності. Наскільки успішно розвивалася наша економіка в цілому й агросектор зокрема, якщо порівнювати з іншими країнами екс-СРСР? Які зміни сталися в рослинництві, як змінилися поголів'я й продуктивність тваринництва? Відповіді на запитання ви знайдете в цьому й подальших номерах "Пропозиції". Починаємо... з глобального.

За три роки до розвалу Союзу тернопільчанина Івана Миколайовича позбавили посади голови місцевого колгоспу через запровадження держрозрахунку. Так вирішив Гусятинський райком КПРС. Але часи змінилися. В 1992 році, після того як було узаконено оренду землі, колишній керівник колгоспу зі знаковою назвою "Перемога" разом зі своєю дружиною Клавдією створив власне господарство. "Друкую на машинці устав - треба було вказати назву господарства. Тоді й кажу чоловіку: буде "Мрія", адже ти завжди про це мріяв", - згадує Клавдія Федорівна. Ви вже здогадалися? Мовиться про засновників одного з найбільших на сьогодні українських агрохолдингів.

Невтішні досягнення
Мабуть, не дивно, що найбільших успіхів, з погляду зростання ВВП, досягли Прибалтійські республіки (реформували економіку, входять у Євросоюз) і багата нафтою й газом Росія. У цих країнах - найвищі зарплати. В Прибалтиці зростає тривалість життя населення, а цим може похвалитися далеко не кожна країна СНД. Ми, наприклад, не можемо: в нас цей показник знижується. З тривалістю життя чоловіків ситуація гірша тільки в Туркменії.
Якщо говорити про сільське господарство, то Україна, Росія й Казахстан (за останні 20 років) істотно наростили експорт пшениці та ячменю. Раніше Росія й Україна зерно цих культур імпортували в чималих обсягах, особливо Росія. Україна й Молдова можуть похвалитися експортом кукурудзи. З імпорту на експорт ячменю перейшли Туркменія й Узбекистан. Від імпорту фуражного зерна відмовився Киргизстан.
Щоправда, не завжди такі успіхи свідчать про нарощування виробництва зерна. Найчастіше це пов'язано зі зменшенням поголів'я - звідси й менші потреби в кормах.
Примітно, що практично всі республіки на момент розвалу СРСР виробляли надлишки м'яса. Тепер, у найкращому разі, м'ясо не експортують, а в гіршому - завозять.
На жаль, не всі аграрії змогли здолати тягар пострадянської розрухи, і зовсім небагатьом удалося "вирости" в успішний агрохолдинг. Не всі керівники мали ділову хватку, розумілися на основних законах економіки: не планової - ринкової. Не за ці якості призначали директорами колективних господарств.

Виживати або Перемагати
Спливали роки, одна влада змінювала іншу. Обіцянки, програми... Але з мертвої точки якщо щось і зрушувалося, то з великими потугами. До того ж, не тільки в нас - у багатьох братніх республіках.
Не всім аграріям пострадянського простору повезло з урядом, готовим до реформ, або з привабливими ресурсами для значної підтримки АПК. Хтось так і не дочекався допомоги від держави і відійшов від справ, поступившись місцем сильнішим або тим, у кого гаманець тугіший. Хтось на таку допомогу й зовсім не розраховував. Іван Гута, приміром, разом зі своєю командою управлінців завзято вивчав основи менеджменту, готувався до виходу на міжнародні ринки капіталу. Дуже показовий приклад. За даними агрохолдингу "Мрія", в 2008 році виробництво тонни картоплі компанії обходилося в $44,3, тоді як у середньому по Україні затрати сягали $200. Отже, можемо вирощувати бульбу не тільки в приватному секторі! "Не площа ланів вирішальна, а ефективність господарювання", - процитував Івана Гуту "Щотижневик 2000" в 2005 році. Тоді "Мрія" "контролювала" 10 тис. га. З  того часу багато чого змінилося. Компанія провела приватне розміщення акцій на Франкфуртській біржі. Її земельний банк нині становить 240 тис. гектарів.
Щоправда, агробізнесменам - Івану Миколайовичу та Клавдії Федорівні, - як і багатьом іншим у нашій країні, приготовлено нове випробування: земельною реформою. Тож матимемо привід обговорити її ефективність ще через 20 років.

Марина Моісеєва
m.moiseieva@univest-media.com

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
Володимир Шульмейстер. Народився в Миколаєві. Закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут ім. адмірала С. О. Макарова за спеціальністю «турбінобудування», інженер-механік. Захистив докторську дисертацію з матеріалознавства. З 24 грудня 2014 року по 30 грудня 2015 року обіймав посаду першого заступника міністра інфраструктури України
Український інститут майбутнього - незалежний аналітичний центр, який прогнозує зміни і моделює різноманітні сценарії розвитку подій в Україні, пропонує альтернативні рішення. Основні напрямки

1
0