Спецможливості
Новини

Росія скористалась війною, щоб захопити ринки збуту української агропродукції

16.05.2023
819
Росія скористалась війною, щоб захопити ринки збуту української агропродукції фото, ілюстрація

За останній рік традиційні ринки для українського експорту агропродукції змінилися. В списку десяти найбільших ринків збуту вітчизняного зерна шість країн – європейські, хоча за рік до великої війни їх було вдвічі менше.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на epravda.

Поки ринки Євросоюзу заполоняло українське зерно, більш віддалені країни – Китай, Єгипет і Туреччина – заміняли недоотриману продукцію російською. Разом з викраденням вирощеного українськими фермерами зерна на окупованих територіях росіяни «крадуть» і традиційних покупців зерна та олії з України.

Після запуску роботи зернового коридору Україні вдалося повернути частину ринків. Це відчула й рф, яка тепер всіляко намагається саботувати роботу «коридору» і зриває експортне відновлення України. Напередодні постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки ООН заявив, що росія шантажує світ зривом чорноморської зернової угоди і вдає, ніби програє від її дії, а насправді експорт зерна з рф зріс удвоє.

«Огидно, що росія все ще вдає, ніби вона програє в цій угоді. Я навіть не нагадуватиму Раді Безпеки про аморальність таких скарг з боку держави-агресора, яка була й залишається єдиною загрозою для поставок продовольства на Чорному морі», – наголосив він.

Україна втрачає Єгипет

У 2021 році Китай та Єгипет були двома найбільшими ринками для українського збіжжя. Удвох вони забезпечували третину експорту зерна з України. Проте морська блокада і велика війна змінили структуру наповнення ринків цих країн. У березні 2022 року з України замість традиційних 6 млн т збіжжя на зовнішні ринки потрапили тільки 300 тис т.

Нестачу почала заповнювати росія. Поки зерновий коридор не запрацював повноцінно, рф зайняла близько 90% обсягів експорту зерна в Китай, які раніше постачала Україна.

Складніша історія з Єгиптом. У 2022 році російські експортери перехоплювали українські контракти навіть після розблокування морських портів. Наразі немає даних за 2023 рік, але можна припустити, що ситуація погіршилася через саботаж росією зернової угоди. Через зрив перевірок суден російськими інспекторами в Стамбулі з початку року утворилися черги, повне проходження яких подекуди триває місяць.

Це призвело до невизначеності для замовників українського зерна та експортерів. Їх турбує, чи дійде вантаж вчасно і чи буде виконаний контракт, адже продовження роботи зернового коридору щокварталу опиняється під питанням.

Не лише зерно

Не краща ситуація склалася на найбільших експортних ринках для української олії.

Після початку великої війни частка російської олії, що постачалася в Індію, стрімко зросла. Якщо раніше Україна та рф ділили між собою близько 20% та 80% контрактів відповідно, то після 24 лютого 2022 року країна-агресор отримала майже 100% угод.

Після початку роботи морських портів Україна повернула частину ринку, але в грудні відбувся черговий сплеск російського експорту олії в Індію.

З Китаєм ситуація схожа на ту, що склалася з експортом зерна. Якщо до великої війни Україна та рф ділили цей ринок між собою порівну, то на тлі морської блокади агресор у червні-серпні мав змогу захопити майже всю українську частку.

Інтерв'ю
Карлос Альберто Сесарі
В Україні за останні півтора десятки років чимало господарств пробувало впроваджувати нульовий або мінімальний обробіток грунту. І більшість, зіштовхнувшись із проблемою зниження врожайності, поверталися до традиційної технології.... Подробнее
14 квітня 2022 року корпорація FMC заявила про своє рішення припинити діяльність та бізнес в росії. І стала першою великою транснаціональною компанією — виробником засобів захисту рослин, яка повністю вийшла з російського ринку. А от свій... Подробнее

1
0