За перші 19 днів травня експорт агропродукції автомобільним транспортом з України зріс на 2,1% у порівнянні з аналогічним періодом квітня. Загалом вивезено 191,4 тис. тонн продукції. Майже на всіх прикордонних напрямках зафіксовано зростання обсягів.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на допис в telegram каналі SPIKE BROKERS.
Найпомітніше зростання відбулося на кордоні з Молдовою – на 11,4%, до 33,7 тис. тонн. Через румунський перехід вивезено 46,9 тис. тонн (+2,4%), а через словацький – 10,2 тис. тонн (+1,4%). Польський напрямок залишився майже без змін – 77,6 тис. тонн. Зниження відбулося лише на угорському напрямку – на 3,8%, до 22,9 тис. тонн.
Найбільше автомобільним транспортом експортували цукру – 22,3 тис. тонн і соняшникової олії – 21,1 тис. тонн.
Ціни на внутрішні перевезення автотранспортом трохи зросли – на 1–2 долари за тонну. Натомість тарифи на європейські маршрути знизилися на 5–8 євро за тонну, залежно від напрямку.
Щодо залізничної логістики, тарифи на перевезення зерна поки залишаються без змін. Це дозволяє перевізникам заздалегідь формувати графіки та планувати завантаження вагонів на червень. Проте нещодавнє рішення "Укрзалізниці" підвищити ставки на контейнерні перевезення вантажів вагою понад 26 тонн викликало занепокоєння серед іноземних інвесторів.
Польська компанія Laude Smart Intermodal, яка інвестувала близько 300 мільйонів євро в українську логістику, у зверненні до Міністерства економіки попередила про можливі негативні наслідки такого кроку. У компанії вважають, що це може змусити вантажовласників перейти з залізниці на автотранспорт, що своєю чергою призведе до погіршення стану доріг, збільшення викидів і втрати економічного сенсу для інвесторів.
У водній логістиці ситуація стабільна. Ставки на морські перевезення з портів Великої Одеси та Дунаю за тиждень не змінилися. З порту Чорноморськ у напрямку Іспанії перевезення суднами типу "хендісайз" коштують 18–20 доларів за тонну, до Італії – 16–17 доларів. З Ізмаїла до Італії морські перевезення коастерами обходяться у 29–30 доларів за тонну.
Попит на перевезення залишається невисоким, а надлишок вільного флоту поки не дає підстав для зміни цін.