2 травня 2017

Європейські тренди в селекції плодових та уподобання європейських садівників

Європейський ринок яблук такий самий перенасичений, як і український. Відтак європейський виробник може виділитися та убезпечитися хіба що якимось ексклюзивом: або особливо смачними й красивими водночас плодами клубних сортів, або органічним яблуком, або гіпоалергенним. Про це propozitsiya.com розповів технічний директор ТОВ «Розетта Агро» та оператор проекту «Розетта сад» Валерій Ляшинський.

За його словами, клубні сорти в Європі продають не всім охочим, а тільки господарствам, що є членами відповідних клубів, тому й ціна на такі яблука суттєво вища, ніж на звичайні. Органічне садівництво можливе тільки при використанні імунних сортів, що мають особливо високу стійкість до певних хвороб. Гіпоалергенне яблуко – це теж спеціальні сорти, але вже інші – ті, які не містять певних білків. «Гіполаргенність – це не маркетинговий хід. Яблука сорту Сантана, наприклад, спокійно споживає моя дружина, у якої на звичайні яблука алергія», - говорить В. Ляшинський.

Колоновидні яблуні, що викликали чималий ажіотаж в Україні, в країнах ЄС, за інформацією фахівця, мають обмежене поширення. Головна їх особливість – не обов`язковість обрізки. Відтак колоновидні яблуні поширені зазвичай як технічна культура (завдяки придатності для механізованого збирання, що дозволяє навіть при вирощуванні на переробку непогано заробляти. – Ред.), або в хобі-сегменті, тобто серед садівників-любителів.

Королевою грушевих садів і в Європі, і в світі є Конференція завдяки можливості використання айви як підщепи та тривалому терміну зберігання. Однак навіть у Європі ринок зовсім не обмежується цим сортом. Як розповів В. Ляшинський, досить популярними є сорти груш Абат Фетель, Дойєн дю Коміс та Ксенія (під цією назвою на європейському ринку поширюється сорт молдавської селекції Ноябрьська. – Ред.). До речі, Ксенія здобула популярність у європейських садівників завдяки великим плодам (зустрічаються груші вагою до 800 г!) і хорошій лежкості при зберіганні в РГС.

Що стосується вишні, то Україні європейські селекціонери пропонують передусім сорти з сухим відривом ягоди, тобто придатні для механізованого збирання. «Смак у них непоганий, хоча й виводилися вони для переробки», – запевняє В. Ляшинський.

Основна особливість черешні європейської селекції – заточеність під інтенсивні технології: карликові дерева та ягоди з високими споживчими характеристиками - щільність, лежкість, транспортабельність, хороші смакові якості.

Як розповів В. Ляшинський, найбільш потребує Європа або ранніх, або пізніх сортів черешень. І насамперед темного кольору, відповідно до уподобань європейських споживачів. Відтак європейська селекція черешень спрямована на якомога раніше достигання, темне забарвлення, щільність ягоди та її лежкість. Зауважте, старі європейські сорти черешень раннього терміну дозрівання мають м’яку ягоду, швидко псуються і мають зазвичай світле забарвлення.

Проект «Розетта сад» - демонстраційна ділянка, створена за підтримки Міністерства економічних справ Нідерландів поблизу Києва в селі Небелиця Макарівського району. Тут висаджено зразки низки сортів європейської плодових культур, а також лохини та спаржі. Садивний матеріал надали три голландські розсадники, аби випробувати європейські сорти в умовах України.

 

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

 

Banner
Banner

Читайте також

Греція допоможе Херсонщині відновлювати сільське господарство
17:00 Сьогодні

Греція допоможе Херсонщині відновлювати сільське господарство

Начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін підписав меморандум про співпрацю між Херсонською ОВА та регіонами Греції через платформу TIASI.

Аграрії проти експортного мита на сою та ріпак: ВАР звернулася до парламенту
16:00 Сьогодні

Аграрії проти експортного мита на сою та ріпак: ВАР звернулася до парламенту

Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР), яка представляє понад 1300 малих і середніх фермерських господарств з усієї України, закликала народних депутатів не допустити введення нових експортних мит на сою

ПІДТРИМАЄМО НАШИХ ЗАХИСНИКІВ!
15:43 Сьогодні

ПІДТРИМАЄМО НАШИХ ЗАХИСНИКІВ!

Як тільки-но розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, головний редактор сайту «Пропозиція» Богдан Малиновський (

Посівна на Житомирщині завершена
15:00 Сьогодні

Посівна на Житомирщині завершена

Попри складні умови воєнного стану, аграрії Житомирщини успішно завершили посівну кампанію ярих сільськогосподарських культур урожаю 2025 року.

Ціни на огірки продовжують падати
14:00 Сьогодні

Ціни на огірки продовжують падати

В Україні швидко дешевшають тепличні огірки. Чергове зниження цін у даному сегменті експерти проекту називають традиційним через збільшення на ринку пропозиції даних овочів із літніх теплиць.

Президента НААН підозрюють у махінаціях з працевлаштуванням
13:00 Сьогодні

Президента НААН підозрюють у махінаціях з працевлаштуванням

Працівники ДБР повідомили про підозру президенту Національної академії аграрних наук України за незаконне використання бюджетних коштів.

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року
10 червня 2025

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року

В Україні затверджено "Довгостроковий план розвитку іригаційного комплексу до 2050 року", який має забезпечити збереження родючості земель та підвищення врожайності в умовах зміни клімату та наслід

Banner

Наші партнери