Український агросектор тісно пов’язаний з ЄС, але європейці перебільшують його вплив – УКАБ
80% собівартості українського зерна та м’ясної продукції — це витрати на засоби виробництва, які постачаються з Євросоюзу. Про це розповів генеральний директор УКАБ Олег Хоменко під час дискусії “Український бізнес у нових умовах”, що пройшла в межах конференції “Торгові війни: мистецтво захисту”.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на допис на facebook сторінці Ukrainian Agribusiness Club.
За його словами, агросектор України вже глибоко інтегрований з європейським ринком. Щороку Україна експортує до ЄС агропродукції на 12,7 мільярдів євро. Водночас імпорт з Європи становить 3,5 мільярда євро, переважно це продукти з доданою вартістю. Ще близько 7 мільярдів євро припадає на товари виробничого призначення — добрива, техніка, обладнання тощо.
Водночас вплив українського експорту на європейський ринок не такий значний, як про нього говорять. Частка української продукції в загальному споживанні ЄС не перевищує 10%. Наприклад:
- пшениця — 6%,
- цукор — 3%,
- м’ясо птиці — 2%,
- яйця — 1%.
У реальних цифрах це означає, що на одного європейця припадає до двох українських яєць на рік, менше 20 курячих нагетсів і до 30 чашок чаю чи кави з ложкою українського цукру.
За словами Олега Хоменка, протести фермерів у ЄС не стільки пов’язані з українським імпортом, скільки з внутрішньою політикою та намаганням отримати кращі умови від Євросоюзу. Наприклад, французькі фермери виступали проти українського цукру, хоча основний імпорт цього продукту до Франції надходить із Бразилії, де багато виробництв належать французьким компаніям.
Ще одна тема, яку використовують європейські фермери — дотації. Вони бояться, що з вступом України до ЄС їм зменшать підтримку. Але, як зазначив Хоменко, український агросектор і без дотацій розвивався понад 20 років, зберігаючи конкурентоспроможність.
«Для розвіювання міфів та налагодження діалогу українському агробізнесу та державі необхідно стійко та систематично доносити до європейських колег думку, що спільна діяльність агросекторів України і ЄС може створити потужну синергію для забезпечення світового попиту на продовольство та розбудову тіснішої співпраці з країнами Глобального Півдня», — підсумував він.