У травні 2025 року середній рівень світових цін на продукти харчування знизився. За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), Індекс цін на продовольство склав 127,7 пунктів, що на 0,8% менше, ніж у квітні. Падіння цін на зернові, рослинні олії та цукор переважило незначне зростання цін на молочну продукцію та м'ясо.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на FAO.
Зернові дешевшають завдяки врожаям в Південній Америці та США
У травні ціни на зернові знизились на 1,8% у порівнянні з квітнем. Найбільше впали ціни на кукурудзу через активне збирання врожаю в Аргентині та Бразилії. Також тиснули на ціни прогнози рекордного врожаю кукурудзи у США. Падали і ціни на сорго та ячмінь.
Ціни на пшеницю знизились помірно. Причини — слабкий попит на світовому ринку та покращення погодних умов у північній півкулі. До кінця травня дощі в Європі, Чорноморському регіоні та США зменшили ризики посухи.
А от рис подорожчав на 1,4%. Це пояснюється високим попитом на ароматні сорти та зміцненням національних валют в окремих країнах-експортерах.
Олії дешевшають другий місяць поспіль
Індекс цін на рослинні олії впав на 3,7%. Найбільше подешевшала пальмова олія завдяки сезонному зростанню виробництва в Південно-Східній Азії. Також знизились ціни на соєву, ріпакову та соняшникову олії.
На ринок соєвої олії тиснули великі запаси в Південній Америці та слабкий попит на біопаливо в США. Ріпакова олія дешевшала на тлі очікувань гарного врожаю в ЄС. Соняшникова олія — через зниження попиту та конкуренції за ціною.
Молочні продукти дорожчають через попит у Азії
У травні молочні продукти подорожчали на 0,8%. Найбільше виросли ціни на вершкове масло — через високий попит у Азії та на Близькому Сході та скорочення виробництва в Австралії.
Ціни на сир зростають уже другий місяць поспіль. Причина — активні закупівлі в Східній і Південно-Східній Азії та нестача сировини в Європі через несприятливу погоду та хвороби тварин.
Повножирне сухе молоко також подорожчало на 4% через високий попит з боку Китаю. Натомість ціни на знежирене сухе молоко майже не змінились.
М’ясо дорожчає, крім курятини
Ціни на м’ясо зросли на 1,3%. Дорожчали яловичина, баранина та свинина. За даними ФАО, яловичина досягла історичного максимуму через високий попит і нестачу продукції на експорт у провідних країнах.
Ціни на баранину зросли завдяки закупівлям з боку Китаю, Близького Сходу та Європи. Свинина подорожчала через відновлення статусу Німеччини як країни, вільної від ящура, що відкрило їй експортні ринки.
А от курятина подешевшала. Причина — надлишок продукції в Бразилії після того, як через випадки пташиного грипу низка країн заборонила імпорт м’яса з цієї країни.
Цукор дешевшає третій місяць поспіль
У травні цукор подешевшав на 2,6%. Це вже третє місячне зниження поспіль. Як зазначають у ФАО, ринок реагує на слабкий попит та побоювання щодо впливу економічної нестабільності на харчову промисловість.
До падіння цін також спричинили прогнози зростання виробництва цукру в Індії та Таїланді у сезоні 2025/26. Сприятлива погода та ранній початок сезону дощів у цих країнах підвищили очікування щодо майбутніх урожаїв.