Квітневі заморозки на Кіровоградщині завдали шкоди посівам озимих пшениці, ячменю та ріпаку. Як повідомила керівниця департаменту агропромислового розвитку області Валерія Фурманова, з понад 450 тисяч гектарів постраждали 35 тисяч. Температура на поверхні ґрунту наприкінці квітня опускалась до мінус дев’яти градусів, пише propozitsiya.com.
За її словами, втрати врожаю озимих культур можуть сягнути від 15 до 30%. Пшениця постраждала найменше — пошкоджено лише 1–2% площ, і вона ще може дати непоганий урожай. Найбільше постраждав ячмінь — очікується зниження врожайності на 15–20%.
Агроном Василь Хоменко з господарства в селі Могутнє розповів, що на їхніх полях повністю постраждав озимий ячмінь на площі 150 гектарів.
«Якщо подивитись колосок у розрізі, то верхня частина його не сформована. Які будуть втрати — не знаємо», — каже агроном.
Пшениця, за словами Хоменка, заморозки пережила краще. З 600 гектарів пошкоджено третину. Проте рослини частково відновлюються.
«Колос у центральному пагоні загинув, але рослина запускає захисні механізми — скидає центральний пагін і розвиває бокові. Буває, що в стресових умовах пшениця навіть дає кращий урожай», — пояснює агроном.
Завідувач відділу рослинництва Інституту сільського господарства Назар Умрихін каже, що найбільше постраждали ріпак і ячмінь. У ріпаку тріскались стебла, і частину посівів аграрії вже пересіяли або планують пересівати ярими культурами. У ячменю приморозило листя і центральні пагони, з яких мав формуватись урожай.
«Якщо пошкоджено навіть колосок, який вже формувався, то врожай може не з’явитися зовсім. У кращому випадку — втрати будуть понад 30%», — каже Умрихін.
Він також зазначив, що менше постраждали ті поля, де культури були посіяні в оптимальні строки, по кращих попередниках і з достатнім мінеральним живленням. Навпаки, пізні посіви на слабких агрофонах зазнали більших втрат.
За даними агрометеорологині Валентини Лазарєвої, 13 та 14 травня в області знову прогнозуються заморозки — на поверхні ґрунту до мінус трьох градусів.