10 липня 2017

Держпродслужба інформує про фітосанітарний стан рослин

У Держпродспоживслужбі повідомили про фітосанітаний стан сільськогосподарських культур станом на 7 липня.

У Степу та Лісостепу триває літ лучного метелика інтенсивністю 1-5 екз. на 10 кроків. Гусениці першого покоління за чисельністю 0,2-3 екз. на м2 пошкодили 1-5% рослин кукурудзи, соняшнику, багаторічних трав. Повсюди на неугіддях, луках, узбіччях доріг триває розвиток личинок саранових стадних та нестадних видів, які перебувають у II-V поколіннях. Личинки за чисельності 0,3-5, макс. 9 екз. на м2 (нестадні види, Запорізька, Полтавська області) пошкодили 2-5% рослин. Скрізь в агроценозах триває літ метеликів підгризаючих (озима, оклична) та листогризучих (гамма, С-чорне, капустяна, люцернова, бавовникова, ін.) совок, гусеницями яких пошкоджено 1-6% сої, цукрових буряків, кукурудзи та овочів, пише propozitsiya.com.

Зернові

У посівах дозріваючих озимих та ярих зернових колосових культур лісостепових та поліських областей триває шкідлива діяльність личинок старших віків та молодих клопів шкідливої черепашки. У Степу в незібраних посівах хлібів клопи доживлюються (окрилилось 5-20%). Колоскам зернових культур (1-5%) також завдають шкоди хлібні жуки та жужелиця (0,2-2 екз. на кв.м), в дозріваючих посівах зернових культур у Лісостепу та Поліссі живляться злакова попелиця, пшеничний трипс, інші фітофаги, якими заселено 2-28, осередково до 55% рослин (Харківська обл.). З огрубінням зерна попелиці перелітають на злакові бур’яни.

Агрокліматичні умови звітного періоду сприяли подальшому розвитку та поширенню у посівах зернових колосових культур на колосі. Зокрема, альтернаріозом уражено 0,1-1% колосся, фузаріозом - 0,2-5% (Дніпропетровська, Закарпатська, Львівська, Хмельницька обл.), осередково оливковою плісенню - 4-7, макс. 20% колосків у Київській області, борошнистою росою до 5% у Хмельницькій області, гельмінтоспоріозом - 1-3% колоса ячменю в Закарпатській та Харківській областях. Найбільшого поширення на колосі набув септоріоз, яким повсюди охоплено 0,1-7, макс. 12 у Київській та 25% колоса у Хмельницькій областях. Осередково у Дніпропетровській, Івано-Франківській, Одеській, інших областях у посівах озимого та ярого ячменів та присадибному секторі виявлено летючу сажку (0,5-1%). В західних областях на 0,5-1% рослин має місце білоколосість. На ярому ячмені розвиваються гельмінтоспоріоз, бура, сітчаста, інші плямистості.

Кукурудза

У посівах кукурудзи продовжують розвиватися хлібні блішки, попелиці, п’явиці, павутинний кліщ, якими пошкоджено 1-17, макс. 25% рослин (попелиці, Львівська область). Повсюди триває літ стеблового (кукурудзяного) метелика, відкладання яєць та відродження гусениць, якими у Степу та Лісостепу заселено 1-3, макс. 6% рослин кукурудзи. У посівах кукурудзи Львівської, Полтавської, Черкаської областей на 1-6% рослин виявлено гельмінтоспоріоз, осередково у Київській та Полтавській областях - пухирчасту сажку.

Горох

Достигаючі боби гороху пошкоджують личинки горохового зерноїда, галиці, гусениці плодожерки, попелиця, набувають поширення антракноз, аскохітоз, осередково пероноспороз, іржа, кореневі гнилі. Відростаючі багаторічні трави заселяють клопи, совки, бульбочкові довгоносики, попелиці. Рослини хворіють на буру плямистість.

Соя

Повсюди у посівах сої на 1-7, макс. 22% (Запорізька область) рослин розвиваються та шкодять попелиці, трипси, павутинний кліщ. 1-4, макс. 12% рослин пошкоджено акацієвою вогнівкою, листогризучими совками. У посівах культури аскохітозом, пероноспорозом, септоріозом, церкоспорозом, іржею уражено 2-15, макс. 25% рослин. У господарствах Івано-Франківської області церкоспорозом осередково охоплено 10-19% рослин. У Київській області бактеріальним опіком уражено до 5% рослин. У Полтавській області зморшкуватою мозаїкою охоплено 1% рослин.

Соняшник

Скрізь у посівах соняшнику розвивається та пошкоджує геліхризова попелиця, якою заселено 3-15, в крайових смугах полів до 40% рослин (Запорізька область), тютюновим трипсом заселено 8-22% рослин (Луганська, Херсонська області), павутинним кліщем до 2% рослин. (Київська область). Осередково гусениці лучного метелика, листогризучих совок, соняшникової вогнівки пошкодили 1-6% рослин (Запорізька, Луганська, Херсонська області). У посівах розвиваються та шкодять соняшникові вусач, шипоноска (Донецька, Луганська області). У разі заселення попелицею понад 20% рослин за чисельності 40-50 екз. та за відсутності ентомофагів до цвітіння культури проводять обробки рекомендованими препаратами.

З хвороб мають поширення аскохітоз, фомоз, пероноспороз, осередково альтернаріоз, іржа, септоріоз, якими охоплено 2-12, макс. 20% (фомоз, Миколаївська облас.) рослин. У Черкаській області до 2% кошиків уражено сірою гниллю. У південних областях відмічали всихання нижнього ярусу листя соняшника.

Буряк

У посівах цукрових буряків продовжується розвиток бурякової листкової попелиці, де нею заселено 2-18% рослин. Подекуди чисельність фітофага корегується погодними умовами та діяльністю корисних ентомофагів. Також у посівах культури шкодять бурякові щитоноски, мінуюча муха, совки (озима, гамма), якими заселено та пошкоджено 2-8% рослин. У Черкаській області на церкоспороз та фомоз хворіє 2-6% рослин. У Тернопільській області різка зміна сухого та вологого періодів сприяли появі сухої плямистості (альтернаріозу) на рослинах культури. На столових та кормових буряках церкоспорозом та фомозом уражено до 8% рослин. Розвиток фітопатогенів контролюють через профілактичні обробки дозволеними препаратами відповідного спектру дії.

Овочі

Скрізь у плантаціях картоплі, томатів і баклажанів розвивається та шкодить літнє покоління колорадський жук. Повсюди фітофторозом та альтернаріозом уражено 4-20, макс. 35% рослин картоплі та томатів (Миколаївська область). Подекуди на томатах виявлено розвиток чорної бактеріальної плямистості. Капусту найбільше пошкоджують капустяна совка, білани, міль, попелиць, хрестоцвітні блішки, які виявлені повсюдно на 5-25% рослин.

У більшості областей Степу, Лісостепу рослини огірків потерпають від баштанної попелиці, тютюнового трипса, в західних та центральних на рослинах розвиваються антракноз та пероноспороз. На присадибних ділянках 20-40% рослин цибулі уражені пероноспорозом.

Садові культури

У садах плоди зерняткових та кісточкових порід пошкоджують гусениці яблуневої плодожерки (1-14, макс. 26% плодів), сливової плодожерки (7-13%), вишневої мухи (1-6, макс. 26%). У південних областях Степу триває літ яблуневої плодожерки ІІ-го покоління. Плодові насадження хворіють на паршу, борошнисту росу, плодову гниль, кокомікоз, клястероспоріоз. У виноградниках шкодять кліщі (павутинні, зудень), триває літ гронової листокрутки другого покоління, розвиваються мілдью, оїдіум, осередково чорна гниль у Закарпатській області. Захист насаджень проводять за рекомендаціями дозволеними препаратами.

Banner
Banner

Читайте також

Більше врожаю без додаткових витрат: допоможуть бджоли і цифрові сервіси
15:00 Вчора

Більше врожаю без додаткових витрат: допоможуть бджоли і цифрові сервіси

Запилення сільгоспкультур — це не просто природний процес, а реальний шанс для фермерів зібрати більше врожаю без додаткових витрат на техніку чи добрива. Достатньо лише залучити більше бджіл.

Їстівне покриття для огірків може замінити пластикову плівку
11:00 Вчора

Їстівне покриття для огірків може замінити пластикову плівку

Американська компанія Akorn Technology запропонувала новий спосіб зберігати свіжими огірки без використання одноразової пластикової плівки.

Ягідний бум у Молдові: місцеве виробництво зросло вдесятеро за останні роки
14 червня 2025

Ягідний бум у Молдові: місцеве виробництво зросло вдесятеро за останні роки

Після 2015 року вирощування ягід у Молдові стало однією з найбільш перспективних галузей сільського господарства.

Вчені створили унікальну бібліотеку для томатів, яка дозволяє редагувати відразу кілька генів
14 червня 2025

Вчені створили унікальну бібліотеку для томатів, яка дозволяє редагувати відразу кілька генів

Дослідники з Ізраїлю та Китаю розробили велику CRISPR-бібліотеку для томатів, яка дозволяє редагувати одразу кілька схожих генів у межах одного експерименту.

АГРОТРЕЙД вносить страховий гербіцид на посівах сої
14 червня 2025

АГРОТРЕЙД вносить страховий гербіцид на посівах сої

На полях Групи АГРОТРЕЙД триває внесення страхового гербіциду на посівах сої — важливий етап агросезону, який забезпечує здорову вегетацію культури.

Ринок зернових і олійних: попит слабкий, фермери стримують продажі
14 червня 2025

Ринок зернових і олійних: попит слабкий, фермери стримують продажі

На українському аграрному ринку зберігається спокій: попит на зерно й олійні культури залишається обмеженим, а фермери не поспішають продавати врожай нового сезону.

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

На аукціонах з оренди держземлі за тиждень вторгували майже 15 млн гривень
9 червня 2025

На аукціонах з оренди держземлі за тиждень вторгували майже 15 млн гривень

За підсумками аукціонів, що проходили з 2 по 6 червня у системі Prozorro.Продажі, держава отримає 14,8 млн гривень від суборенди сільськогосподарських земель.

Banner

Наші партнери