21 червня 2017

Агролайфхак: як борються з «чорною ніжкою» на ріпаку в Канаді

В останні роки багато досліджень, які проводило Мінсільгосппрод Канади, підтвердили перехід до більшої кількості вірулентних штамів «чорної ніжки». Генетика, на яку вчені покладалися, щоб впоратися з цим захворюванням, виявилася не така ефективна, як раніше.

Все ж є кілька кроків, які виробники можуть зробити для управління ризиком, пише propozitsiya.com з посиланням на agroxxi.ru.

Кількість інокулянту (чорних фракцій в стерні, які залишилися і які можуть повторно заразити урожай наступного року) є найвищим протягом одного року, коли вирощується ріпак. Спори можуть залишатися життєздатними на стерні ріпаку протягом декількох років, поки стерня не розкладеться.

Якщо згодом вирощують не основну культуру, таку як пшениця або горох, то кількість інокулята знижується. Оскільки культури, не пов'язані з ріпаком, нечутливі до «чорної ніжки», спори не можуть процвітати, і вони зменшують число з кожним роком, поки їм відмовляють у господарі.

План управління «чорною ніжкою» повинен початися восени, відразу після збору врожаю. «Приходьте в поле відразу після збору врожаю, зістригайте рослина ножицями трохи вище кореня і шукайте чорні зміни в серцевині стебла. Це кращий спосіб розпізнати хворобу, так як навесні її буде важче ідентифікувати», - радить менеджер агрономічних служб для CPS Твіла Джонс.

У полях, де спостерігається «чорна ніжка», ріпак можна вирощувати знову до третього, а ще краще, до четвертого року. Цей час дозволяє достатньо зменшити кількість інокулята.

Другий стовп в плані управління - вибір сортів. «Виробники повинні думати про переналаштування своїх сортів каноли і, зокрема, шукати недавно зареєстровані сорти R і MR», - каже Т. Джонс. Існує два типи резистентної генетики для боротьби з «чорною ніжкою» на ріпаку. Кількісна резистентність тільки зменшує вплив хвороби, але не зупинить її взагалі.

Якісна стійкість буде більш цілеспрямованою і ефективною, коли рослина з певним R-геном буде реагувати на специфічний штам «чорної ніжки». «Найкращий і міцний опір обумовлено поєднанням як твердого кількісного опору, так і стратегічного використання ефективної резистентності R-генів», - говорить менеджер досліджень патології каноли Корен Франке.

Часта розвідка в поле допомагає зловити хворобу на ранній стадії. Якщо на листках є ранні симптоми, виробники можуть розглянути застосування фунгіцидів. Агроном може допомогти в ідентифікації хвороби, правильному лікуванні і терміни, пояснює К. Франке.

Рада Канади з каноли повідомляє, що пропіконазол, азоксистробін і піраклостробін зареєстровані для контролю «чорної ніжки». «У них є тільки захисна активність і мало або взагалі немає активності по викоріненню, тому ідеальні фунгіциди слід застосовувати до появи чорних симптомів. Азоксистробін може застосовуватися з двох-шести листочків, а пропіконазол можна наносити з дволистика», - говорить Рада.

Слід пам'ятати, що навіть на високочутливих сортах фунгіциди зазвичай тільки знижують захворюваність на 20%, що часто не приводить до значних врожаїв.

Banner
Banner

Читайте також

Греція допоможе Херсонщині відновлювати сільське господарство
17:00 Сьогодні

Греція допоможе Херсонщині відновлювати сільське господарство

Начальник Херсонської ОВА Олександр Прокудін підписав меморандум про співпрацю між Херсонською ОВА та регіонами Греції через платформу TIASI.

Аграрії проти експортного мита на сою та ріпак: ВАР звернулася до парламенту
16:00 Сьогодні

Аграрії проти експортного мита на сою та ріпак: ВАР звернулася до парламенту

Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР), яка представляє понад 1300 малих і середніх фермерських господарств з усієї України, закликала народних депутатів не допустити введення нових експортних мит на сою

ПІДТРИМАЄМО НАШИХ ЗАХИСНИКІВ!
15:43 Сьогодні

ПІДТРИМАЄМО НАШИХ ЗАХИСНИКІВ!

Як тільки-но розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, головний редактор сайту «Пропозиція» Богдан Малиновський (

Посівна на Житомирщині завершена
15:00 Сьогодні

Посівна на Житомирщині завершена

Попри складні умови воєнного стану, аграрії Житомирщини успішно завершили посівну кампанію ярих сільськогосподарських культур урожаю 2025 року.

Ціни на огірки продовжують падати
14:00 Сьогодні

Ціни на огірки продовжують падати

В Україні швидко дешевшають тепличні огірки. Чергове зниження цін у даному сегменті експерти проекту називають традиційним через збільшення на ринку пропозиції даних овочів із літніх теплиць.

Президента НААН підозрюють у махінаціях з працевлаштуванням
13:00 Сьогодні

Президента НААН підозрюють у махінаціях з працевлаштуванням

Працівники ДБР повідомили про підозру президенту Національної академії аграрних наук України за незаконне використання бюджетних коштів.

Banner

Інтерв'ю

Banner

ТОП новин за тиждень

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів
20 листопада 2020

0,01% річних — ALFA Smart Agro та провідні банки України оновили умови агрокредитів

Чотири провідні банки України — Raiffeisen Bank Aval, ОТП Банк, ПроКредит Банк та Альфа-Банк — пропонують аграріям фінансування на купівлю продуктів ALFA Smart Agro на більш вигідних умовах.
Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля
6 липня 2017

Агробізнес 4.0 і його наслідки для України

Farming 4.0 або Агробізнес 4.0 - нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни
17 лютого 2025

Ціни на зерно в Україні на 17 лютого 2025 року: аналіз та зміни

Станом на 17 лютого 2025 року середньозважені закупівельні ціни на зернові та олійні культури в Україні залишаються відносно стабільними.

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар
14 лютого 2025

Земля в Україні подорожчала: скільки коштує гектар

З липня 2021 року в Україні діє відкритий ринок землі, який дозволяє продавати та купувати земельні паї.

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди
30 травня 2025

Жнива-2025: старт може зміститися через примхи погоди

Жнива озимої пшениці в Україні цього року почнуться з відхиленням від звичних термінів.

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року
10 червня 2025

Україна розвиватиме зрошення сільгоспугідь: ухвалено план до 2050 року

В Україні затверджено "Довгостроковий план розвитку іригаційного комплексу до 2050 року", який має забезпечити збереження родючості земель та підвищення врожайності в умовах зміни клімату та наслід

Banner

Наші партнери