За перші 12 днів травня обсяги експорту агропродукції з України автомобільним транспортом скоротилися на 12% у порівнянні з тим же періодом квітня і становили 117 тисяч тонн. Зниження зафіксовано майже на всіх прикордонних напрямках.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на допис в telegram каналі SPIKE BROKERS.
Найбільше падіння відбулося на словацькому та угорському кордонах – на 24,5% і 22,2% відповідно. Через Словаччину вивезли 5,9 тис. тонн, через Угорщину – 14,3 тис. тонн. Через Польщу та Румунію експорт також зменшився: на 12,5% і 12,4% відповідно, до 48,5 тис. тонн і 28,4 тис. тонн.
Водночас на молдовському напрямку зафіксовано зростання – плюс 5,4%, до 20 тис. тонн.
Основу автомобільного експорту склали соняшникова олія (13,5 тис. тонн) і цукор (11,5 тис. тонн). Вартість перевезень автошляхами як всередині України, так і за європейськими напрямками протягом тижня не змінилася.
На залізниці ситуація залишається стабільною. Тарифи не змінюються, а попит і пропозиція транспортних потужностей наразі збалансовані. За словами операторів, така ситуація може бути наслідком вирівнювання логістичних процесів та рівномірного завантаження залізничних вузлів.
Втім, блокування автомобільного пункту пропуску Дорогуськ–Ягодин польськими протестувальниками може вплинути й на залізничну логістику. Якщо ситуація триватиме, частину вантажів доведеться перенаправляти на залізницю, що створить додаткове навантаження та, ймовірно, призведе до точкового підвищення тарифів.
Очікується, що в найближчі тижні ситуація залишиться стабільною, поки не почнеться новий сезон або не з’являться інші зовнішні чинники.
Водна логістика наразі перебуває у стані застою. Ринок перевезень морем млявий – багато вільного флоту, а попит низький. Це тисне на ставки, які не зростають, незважаючи на зростання витрат, зокрема через дорожче паливо для суден у Середземному морі, згідно з новими вимогами MARPOL.
Нових угод укладається мало, ситуація на ринку навряд чи зміниться до початку нового аграрного сезону. Вартість перевезень з портів Дунаю та Великої Одеси наразі також залишається без змін.