Спецможливості
Статті

Супутниковий моніторинг підвищує врожайність сільськогосподарських культур

13.06.2023
857
Супутниковий моніторинг підвищує врожайність сільськогосподарських культур фото, ілюстрація

Ще 20 років тому українська аграрна спільнота не могла б і подумати, що моніторити посіви сільськогосподарських культур можна не лише фізично, а й віртуально.

Сьогодні аграрний світ настільки прорвався вперед, що й уявити складно. Обстежувати поля, отримувати необхідну для планування агрозаходів інформацію можна за допомогою дронів, супутників, метеостанцій тощо, при цьому не потрібно виїжджати на посіви, а стежити за культурами дистанційно, чи не з будь-якої точки світу. Тож, як підвищити врожайність культур за допомогою супутникового моніторингу і чому саме цей спосіб — один із економічно найвигідніших, розповіли менеджери з розвитку бізнесу компанії EOS Data Analytics Дмитро Свириденко та Віталій Вишняк під час онлайн вебінару, організатором якого виступив Агро інноваційний клуб AGGEEK.

Дмитро Свириденко, менеджер з розвитку бізнесу EOS Data Analytics

Про EOS Data Analytics

Дмитро Свириденко, менеджер з розвитку бізнесу EOS Data Analytics

EOS Data Analytics — це глобальний провайдер аналітики даних, який представлений у більше, ніж 195 країнах. На сьогодні ми маємо більше 81 тис. користувачів і ведемо діяльність, як із державними, так і з комерційними та науковими організаціями. Компанія застосовує технології дистанційного зондування Землі. Це дає змогу більше ніж у 20 галузях (основні з них: сільське господарство, лісове господарство, гірничодобувна, нафтова промисловість) проводити моніторинг. Сьогодні ми використовуємо супутники Sentinel-2, Landsat-8, а також радарні оптичні дані. Ми плануємо до кінця 2025 року запустити своє власне EOS «сузір’я» (певна кількість супутників, які будуть націлено працювати на агросектор та надаватимуть ексклюзивні знімки), що дасть нам змогу пропонувати унікальні рішення для агросектору. Це буде точне рішення, яке зможе суттєво допомагати дрібним та середнім агропідприємствам.

Обстежувати поля можна за допомогою дронів, супутників, метеостанцій тощо, при цьому не потрібно виїжджати на посіви

Технології супутникового моніторингу. Які переваги це рішення дає фермерам?

Дмитро Свириденко, менеджер з розвитку бізнесу EOS Data Analytics

Супутниковий моніторинг дає можливість фермерам вирішувати задачі точного землеробства. Сьогодні є багато варіантів, як це можна робити, але все залежить від бюджету. Наразі найекономічніше рішення — це саме супутниковий моніторинг. За допомогою нього можна обстежити проблемну зону на полі, після чого фермер, наприклад, прийме рішення чи запускати туди дрони, чи за допомогою додатків Scauting підтягнути інформацію про ділянку і т.д. Тобто, це один із елементів точного землеробства, який дає змогу швидкого реагування на зовнішні та внутрішні фактори мінливості поля, і на основі супутникових знімків, які аналізуються різними алгоритмами та системами, визначати стан культури на полях (на основі одного чи декількох індексів вегетації або їхньої сукупності). Сьогодні всі знають індекс вегетації NDVІ, на його основі побудовано роботу більшості управлінських систем для агрономів чи керівників. Але є набагато корисніші індекси, які на різних етапах вегетації сільськогосподарської культури будуть надавати доцільнішу інформацію.

Для відстеження ситуації на полі, проблемних зон тощо, ресурсів у супутникового моніторингу достатньо

Чи розуміють агровиробники вже зараз про переваги супутникового моніторингу?

Дмитро Свириденко, менеджер з розвитку бізнесу EOS Data Analytics

Десятки років тому ніхто не міг подумати, що супутниковий моніторинг посівів може бути корисним. Останні 10 років це стало реальним і більшість аграріїв користуються таким моніторингом. Надалі наявний сервіс буде лише покращуватися.

Основні проблеми, які може вирішити технологія супутникового моніторингу вже зараз — це, перш за все, економія часу, ресурсів, підвищення продуктивності. Також сервіс дає змогу накопичувати історії вегетацій минулих сезонів для подальшого їхнього вивчення, аналізу чи порівняння.

Чи може технологія супутникового моніторингу замінити дрони, наприклад?

Перевага знімків отриманих за допомого дронів у тому, що вони мають вищу роздільну здатність. Але варто знати, що ці знімки є досить об’ємними і потребують спеціалізованого обладнання для зберігання та опрацювання. А це все достатньо великі інвестиції у дороговартісне обладнання. Також для того, аби зробити знімки великих ділянок, наприклад, поля площею 100 га., дрон слід запустити разів із десять.

Точне землеробство — це реагування на зовнішні та внутрішні фактори мінливості на полі

Користуючись послугами компаній супутникового моніторингу вся інформація про поля розміщується в спеціальному акаунті, який створюють за укладання договору співпраці. Що стосується роздільної здатності, то є різниця між супутниковим моніторингом та дронами, але щоб побачити ситуацію на полі, проблемні зони, де висока вегетація, де низька, то супутниковий моніторинг справляється, його ресурсу достатньо. Крім того, дрони не завжди можна запустити, якщо панує непогода (дощі, сильний вітер), а ще, враховуючи воєнний стан, запуск дронів наразі обмежений.

Які сервіси для аграріїв пропонує EOS Data Analytics?

У нас є три продукти, один з них — Land Viewer (інструмент для роботи із супутниковими даними). Він дає можливість оперативно шукати, обробляти цінну інформацію із супутникових знімків для вирішення реальних задач. Платформа вирішує загальні питання, не лише пов’язані з агросектором, а й із навколишнім середовищем, тобто, це комплексне рішення. Клієнт може обрати, як безкоштовну, так і платну версію і відповідно до неї користуватися тими чи іншими перевагами. Чим корисна ця платформа?

Тим, що клієнт може обрати зону, яка його цікавить, в певному регіоні, отримати доступ до конкретних супутників високої роздільної здатності і до опцій, якими можна користуватися. Якщо клієнт хоче він може купити додатково лінки ще вищої роздільної здатності.

Другий продукт — це Crop Monitoring, він заточений на конкретне поле від підготовки ґрунту до висіву і аж до збирання врожаю. Можна побачити перші сходи, де рослини краще розвиваються, де гірше, де спостерігається дефіцит вологи та інше. У цьому продукті включено в план знімки із високою, як для супутників, роздільною здатністю (до 10 м). Додатково ще є можливість (послуга planet) отримувати фото з періодом знімків на кожен день із ще вищою роздільною здатністю (до 3 м). Ця додаткова опція коштує певну суму, але вона себе виправдовує і на невеликих полях буде дуже корисною.

Третій продукт — це Forest Monitoring, що більш націлений на обстеження лісових насаджень, коли потрібно подивитися де проводилися вирубки, де виникали пожежі, де є небезпека, що може загорітися ліс і т.д.

У нас є ще одне рішення, власний відділ RND займається кастовими задачами клієнтів. Наприклад, якщо користувач хоче класифікувати культури по всій Україні — це можна зробити за останні 2–3 роки в розрізі областей, районів. Також можна визначити конкретні межі того чи іншого поля, означити культури, кількість гектарів, можна визначати продуктивність, яка буде на даному полі тощо. Для користуванням цим сервісом клієнт надсилає свої технічні завдання, розповідає що йому потрібно і наш інноваційний центр пропонує опції, з яких клієнт обирає необхідну саме йому.

Віталій Вишняк, менеджер з розвитку бізнесу EOS Data Analytics

Віталій Вишняк, менеджер з розвитку бізнесу EOS Data Analytics

Платформа EOS Crop Monitoring дає можливість обстежувати посіви з будь-якої точки світу в режимі 24/7. Платформа побудована таким чином, щоб фермеру було зручно обстежувати свої поля та моніторити стан посівів за основними індексами вегетації (NDVI, NDRE, MSAVI, RECI). Також платформа має додатковий індекс вологості NDMI, карту висот, карту ухилів та природний колір. Окрім цього є така корисна функція як історичні дані погоди, починаючи з 2006 року можна порівнювати. Також є змога переглянути прогноз погоди на найближчі 14 днів по кожному заданому полю.

За допомогою платформи є можливість визначити вологість ґрунту на полі, як у поверхневому шарі, так і в глибинному (до 70 см). Можна порівняти дані минулих років з поточним і проаналізувати наскільки змінюється вологість ґрунту.

Що стосується того, як ми надаємо користування сервісами для українських фермерів, то, зареєструвавшись на сайті EOS Data Analytics, фермер може обрати, залежно від площі оброблювальних земель, прийнятний для нього тарифний план. Для моніторингу до 1 тис. га є тарифний план «базовий» з фіксо­ваною ціною, яка становить 12 530 грн/рік — це річна підписка користування платформою. Якщо ж від 1000 до 5 тис. га — діє ціна з розрахунку на 1 га моніторингу. Вказавши кількість гектарів у формі на нашому сайті, можна прорахувати вартість сервісу. Якщо ж фермер обробляє понад 5 тис. га, для нього діють індивідуальні умови. Для ознайомлення з платформою діє пробна безкоштовна версія, можна приєднатися і скористатися нею протягом одного місяця.

Фермер може обрати той тарифний план, який підходить саме йому, в залежності від площі оброблювальних земель

Оцінка стану посівної

Того року ми ввели новий кастовий проєкт, в рамках якого проводимо ранню чи більш пізню класифікацію посівів. Рання класифікація посівів виходить з аналізу даних посівної кампанії в Україні. У 2022 році враховуючи, що приблизно третина сільськогосподарських площ країни не засіяна, що суттєво вплине на світовий продовольчий ринок. Наша компанія щороку з 2016-го проводить класифікацію с.-г. культур за регіонами на рівні країни, використовуючи власне розроблену модель. Вона заснована на штучному інтелекті та нейронній мережі. Рання класифікація посівів дає можливість ідентифікувати тип культури на ранніх стадіях розвитку. Рекомендується її проводити наприкінці червня, тривалість проєкту — три тижні для кожного регіону. Результати класифікації культур, починаючи з 2016 року, доступні на супутниковій платформі EOS Crop Monitoring. За цей час ми досягли точності класифікації понад 90 %. Моніторинг розвитку сільгоспкультур на ранніх стадіях дає можливість виробникам своєчасно розпізнавати та усувати фактори, які загрожують посівам, запобігати втраті врожаю. Постачальники агропродукції відстежуючи вегетацію сільгоспкультур можуть експериментувати з ефективністю різноманітних продуктів, в той же час агробанки отримують надійні дані для оцінки ризиків, щоб переконатися, що кредити будуть погашені.

Ми комунікуємо також зі страховими компаніями і банківськими установами, у нас є рішення — це індексне страхування, яке використовується страховими компаніями за оцінки врожаю і його страхування. Даними з нашої платформи можуть користуватися банки, щоб розуміти чи видавати, чи не видавати тому чи іншому господарству кредити. В Україні з цього питання ми поки що не маємо партнерів, але українські банки (кредитори аграріїв) зацікавлені в нашому продукті, можливо цього року ми налагодимо співпрацю.

У підсумку…

Впроваджуючи точне землеробство, варто розуміти, що це не буде легко, потрібна певна адаптація. Зазвичай, за 1–2 роки можна стати впевненим користувачем платформи. Звісно, супутниковий моніторинг не замінить розумного агронома, але даний сервіс допоможе фермеру швидше визначити проблеми і дасть можливість якнайкраще впоратися з ними.

В. Полевик,  v.polevik@univest-media.com

Інтерв'ю
КАБП
Завдяки проведенню реформ, Україна сьогодні має найбільший за останній час інвестиційний потенціал. До найважливіших міжнародних партнерів України належить Канада.
Переклад колонки Анни Бабіч, експертки з комунікацій та сталого розвитку в сільському господарстві, для видання European Seed Понад 35 років тому, коли британський професор та історик Роберт Конквест опублікував книгу «Жнива скорботи:... Подробнее

1
0