Спецможливості
Новини

Як захистити бджіл від масової загибелі

13.12.2021
828
 Як захистити бджіл від масової загибелі фото, ілюстрація

Масова загибель бджіл у всьому світі в останні роки набуває все більших масштабів, а триваюча тенденція загрожує екологічною катастрофою і незворотними наслідками для біосфери. Чим це викликано та як це може відгукнутися в майбутньому? 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на rbc.ua.

Моделюючи сценарій — що буде, якщо раптом зникнуть бджоли — варто готуватися до найгіршого підсумку і для людей, попереджає біолог інноваційного українського дистанційного освітнього проекту Віталій Скрипник.

За його словами, після повного мору бджіл слідуватиме вимирання значної кількості видів квіткових рослин, яких вони запилювали...
Тут варто зауважити, що панівною групою рослин на планеті є квіткові, велика частина з них запилюється різними комахами, не тільки бджолами — тут і метелики, і жуки, птахи, міль та інші крилаті. Але бджоли є запилювачами дуже великої кількості рослин.
Наука схильна пояснювати бджолиний мор сукупністю таких факторів, як:

  • пестициди,
  • інфекції (зокрема, нозематоз — небезпечна хвороба маток, трутнів і дорослих бджіл) і паразити (кліщ варроа),
  • зміни клімату...

А ще промисловці закликають не скидати з рахунків значний вплив самої людини на природу.

Витісняє бджіл і скорочення площі лугів і земель з дикою рослинністю, тобто природним рослинним покривом.

«Бджоли є одним з мільйонів біологічних видів цієї планети, і вони мають адаптуватись до нових умов, або зникнути», — говорить Скрипник.

Проблема в тому, що в одомашнених бджіл адаптивні можливості знижені, як і у всіх одомашнених видів, тому зміна клімату на них так сильно і впливає.

У нашій країні особливо актуальним залишається питання загибелі бджіл через використання пестицидів і агрохімікатів під час їх льоту, розповіла експерт з АПК, стратегічний радник комітету з аграрних питань Української асоціації бізнесу і торгівлі Яна Казьміна. Так, масове отруєння бджіл на пасіках зазвичай спостерігається у весняно-літній період, на який припадає найбільша кількість обробок пестицидами та агрохімікатами посівів сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб, бур'янів.

Щоб врегулювати це питання, був підготовлений законопроєкт про внесення змін до закону України «Про пестициди і агрохімікати» щодо вдосконалення вимог до маркування пестицидів і агрохімікатів (№ 5237), який вже схвалили екологічний і аграрний комітети, і підтриманий бізнесом. Документ зареєстрували в березні... і він все ще очікує свого розгляду у Верховній Раді.

Що пропонує проєкт закону:

  • встановлення вимог до обов'язкового нанесення інформації про екологічну небезпечність пестицидів і агрохімікатів для нецільових об'єктів, у тому числі бджіл, на етикетку (маркування) кожної товарної одиниці пестициду або агрохімікату;
  • встановлення вимоги щодо обов'язковості здійснення оцінки екологічної небезпечності пестицидів і агрохімікатів для нецільових об’єктів у тому числі бджіл під час державної реєстрації.

Ініціатори нововведень переконані, що такі зміни сприятимуть: мінімізації ризиків негативного впливу пестицидів та агрохімікатів на нецільові об'єкти, у тому числі бджіл; підвищенню обізнаності фермерів про порядок безпечного застосування пестицидів та агрохімікатів.

«На сьогодні безпечне використання пестицидів і агрохімікатів є дуже актуальним питанням, оскільки від нього залежить здоров'я і життя людей, тварин, а також стан навколишнього середовища», — наголошує Казьміна.

Інтерв'ю
Андрій Кожухар, генеральний директор компанії «Самміт-Агро Юкрейн»
Аграрне життя нашої країни, як і будь-яке життя, дуже насичене та наповнене різними подіями. Цей рік виявився драматичним, але в той же час військові події стали каталізатором потужних бізнес-процесів, відкрили надздібності аграрних... Подробнее
Аномальна погода цієї весни для підприємств, що спеціалізуються на виробництві плодово-ягідної продукції, стала катастрофою. Сталася вона в ніч із 10 на 11 травня. Крім морозів, стабільна низька

1
0