Спецможливості
Статті

Зональний обігрів поросят

11.06.2012
3127
Зональний  обігрів поросят фото, ілюстрація

Для усіх тварин, особливо у молодому віці, вагомою передумовою виживання є відповідна температура навколишнього середовища. Свині - одні з найвибагливіших. У поросят погано розвинута система терморегуляції, через що одразу ж після народження їх слід розміщувати поряд із джерелом тепла. 

Для усіх тварин, особливо у молодому віці, вагомою передумовою виживання є відповідна температура навколишнього середовища. Свині - одні з найвибагливіших. У поросят погано розвинута система терморегуляції, через що одразу ж після народження їх слід розміщувати поряд із джерелом тепла.

М. Ярошко,
дипломований ветлікар,
менеджер із зв'язків з громадськістю,
Німецький аграрний центр в Україні

Новонароджені поросята мають дуже обмежені енергетичні резерви, яких не вистачає на самостійне стабільне підтримання температури тіла на необхідному рівні, відповідно, створення оптимальної температури у гнізді в перші дні життя поросят - основна умова успіху отримання та збереження молодняку. Важливим питанням, яке постає перед виробниками свинини, є прийняття рішення про обігрівання або цілого приміщення, де утримують тварин, або лише окремих зон у ньому, там де саме потреба у високій температурі для відповідної вікової групи свиней найвища.
У багатьох експертів є різні думки з цього приводу, але що залишається незмінним, - це розуміння значної різниці між температурними режимами, які потрібні поросятам та дорослим свиням, а також необхідність економити енергоресурси, які останнім часом все дорожчають і стають вагомою статтею витрат за складання собівартості отриманої продукції.

Запобігання втратам поросят
у перші дні життя
У перші дні життя основні втрати поросят відбуваються з двох причин: через загибель нежиттєздатних та через задавлювання поросят свиноматкою. Важливим технологічним прийомом зменшення відходу поросят є створення для них локальної зони обігрівання і дотримання таким чином різних температурних режимів для свиноматки та молодняку.
Вимоги до температури у свиноматок та поросят дуже різні: якщо для поросят температурний оптимум після народження близько 30...36°С, то для свиноматки це 16...18°С. За недотримання вимог щодо температури для свиноматок вони стають дратівливими і не можуть довго відпочивати у спокої. Свиноматки починають більше рухатися, частіше змінюють позу під час лежання. Відповідно, що активніше свиноматка рухається, то вищою стає ймовірність задавлювання нею маленьких поросят. До того ж, за створення для поросят зони локального обігрівання вони відпочивають уже не поряд зі свиноматкою, гріючись від неї, а у гнізді, що забезпечує їм більшу безпеку.
Найраціональнішим типом станка для утримання свиноматки з поросятами є станок з устаткуванням, яке може трансформуватися. Відповідно до потреб, можна утворювати гніздо для поросят із зональним обігріванням. Усе приміщення підігрівати до найбільш бажаної температури для поросят не варто і через високу ціну на енергоресурси, і через різні вимоги до температурних режимів для дорослих свиноматок та поросят. Зазвичай для локального обігрівання застосовують інфрачервоні лампи, газові гармати, обігрівні килимки, радіаторні батареї та інше обладнання, як, наприклад, доволі нові на ринку - обігрівальні навіси. При цьому у кожного устаткування є свої переваги та недоліки.
Застосовуючи зональне обігрівання відкритими джерелами тепла, бажано, щоб в перші 2-3 дні обігрів проводився з обох боків від свиноматки. Це, з одного боку, і створює складнощі для неї: діє завищена температура з обох боків, але, в іншому разі, якщо обігрівання буде подаватися тільки з одної сторони від неї, то свиноматка, як правило, вкладається до джерела тепла спиною, а не вименем. Відповідно, під час годівлі за такої експозиції поросята будуть перебувати поза зоною локального надходження тепла та охолоджуватимуться.
Інфрачервоні лампи - найпопулярнішій метод обігрівання
Одним з найпоширеніших і відносно дешевих способів зонального обігріву поросят є використання обігрівальних (інфрачервоних) ламп. Вони є доволі дешевими (ціна в Європі - на рівні 15 євро за штуку), але їхня потреба у енергії - 250-175 Вт. Лампи можуть додатково обладнуватися перемикачами потужності на 50 чи 100%. Але за використання для обігрівання їхнє теплове випромінювання розподіляється на гніздо та поросят, які там перебувають, нерівномірно. Часто під самою лампою, особливо якщо вона розташована занадто низько, температура дуже висока навіть для поросят, і вони вимушені тікати звідти, щоб не підсмажитися. Коли лампа піднята високо, відповідно, ефект підігрівання буде недостатнім.
Основними перевагами застосування для обігрівання ламп є швидке утворення у них тепла та їхня висока мобільність. Однак часто можна помітити, як поросята збиваються у кучу для того, щоб наблизитися до центра випромінювання під лампою. За таких умов найкращі теплі місця, як правило, дістаються найсильнішим та найбільшим поросятам, а найслабші і найменші, які найбільше потребують тепла, залишаються по краях гнізда та мерзнуть. Відповідно, лампове тепло є точковим та порівняно неприємним для поросят. Окрім цього, за використання ламп підігрівання є небезпека загоряння, і у приміщенні може бути наявним запах горіння. Також через значні тепловтрати та розсіювання тепла лампи справляють певне теплове навантаження і на свиноматку, особливо коли гніздо розташоване дуже близько від неї.
Лампи для зонального підігрівання доволі часто виходять з ладу, тож вони потребують регулярних перевірок та через неможливість регулювання їхньої роботи - більшої уваги персоналу та затрат праці для перевішування лампи вище чи нижче залежно від потреб відповідної вікової групи поросят. Лампи є доволі крихкими і за невідповідного зберігання можуть битися чи псуватися, їх важко та складно мити, не кажучи вже про дезінфекцію. До того ж, за непрофесійного під'єднання лампи з'являється небезпека перегризання її проводу поросятами чи свиноматкою, що пов'язано із значною небезпекою як для тварин, так і для людей.

Підлога з підігріванням - «як у найкращих домах»!
Для локального обігрівання поросят також успішно використовують килимки та нагрівальні плити. Вони можуть мати електричний чи водний теплоносій. Нагрівальна плита являє собою надійний виріб з термостабільного матеріалу, всередині якого розташований нагрівальний кабель у оболонці з підвищеною стійкістю до перегріву. В теплому килимку під ізольованою поверхнею також може циркулювати тепла вода. За використання нагрівальних плит передбачено програмування температури за допомогою терморегулятора.
Нагрівальні плити є екологічно чистими, безпечними для здоров'я, доволі зносостійкими та відносно економічними. Як показує практика, даний тип устаткування для локального обігрівання поросят перспективніший, оскільки створює сприятливіші умови мікроклімату. Поверхня плит та килимків суха, над нею спостерігається значна циркуляція повітря. Вагомою перевагою килимків та нагрівальних плит є той факт, що температура поверхнею плит розподіляється рівномірно, відповідно, поросята не скупчуються в одному місці.
З іншого ж боку, за помилково виставленої температури перебування на такому покритті для поросят може бути вкрай неприємним, тож, окрім автоматизованого контролю температури, слід застосовувати контроль з боку персоналу. Також слід зауважити, що під час використання килимків обігрівається лише одна третина поросяти - та, що безпосередньо контактує з килимком, а дві третини тварини віддає теплову енергію назовні. До того ж, килимки, як правило, розташовані дуже близько до свиноматки, що теж сприяє підвищенню теплового навантаження на неї. Варто зауважити, що строк експлуатації такого обігрівального обладнання довший порівняно із використанням лампи, при цьому небезпека загоряння, якщо обладнання не експлуатується відповідним чином, дуже низька. Для килимків та плит для обігрівання також характерні певні тепловтрати, хоча чистити та мити їх доволі легко.

Обігрівання повітря
Говорячи про газові гармати (повітряний обігрівач) та інші джерела обігрівання з використанням практично «прямого жару», слід підкреслити їхню велику небезпеку загоряння та відносно вищі енерговитрати. До того ж, вони значно змінюють мікроклімат приміщення. Газові гармати сушать повітря, залишають запах горілого і мають великі тепловтрати. Часто свиноматкам також не вдається уникнути теплового навантаження. Забезпечити цілеспрямоване регульоване обігрівання гнізда з використанням гармат доволі важко.
Чистити та дезінфікувати дане обладнання важко, особливо зважаючи на його окремі, доволі чутливі до розчинів, елементи. Деякі виробники значно спрощують конструкції таких виробів, що забезпечує легший доступ до внутрішньої частини приладу, мінімізує технічне обслуговування та полегшує чищення. Для максимальної продуктивності продукти згоряння можуть змішуватися з відпрацьованим повітрям, що забезпечує кращу тепловіддачу. Технологія, яку застосовують у деяких обігрівачах, дає змогу оптимізувати чистоту згоряння настільки, що вміст вуглекислого газу у повітряному струмі становить усього 0,3%. Мультигазова горілка може забезпечувати роботу обігрівача як на метані, так і на пропані чи бутані. Надійність теплових гармат забезпечується системою загоряння за допомогою подвійного керамічного електрода, що також поліпшує їхню міцність та подовжує строк експлуатації.

Останнє слово -
за сучасними технологіями
Однією з перспективних енергоощадних технологій обігрівання поросят на дорощуванні є застосування обігрівальних навісів з тепловим випромінюванням, які можуть працювати як на гарячій воді, так і на джерелі електроструму. Вагомою перевагою таких ізольованих навісів є можливість утримувати температуру у приміщенні на кілька градусів нижче, аніж звичайно, обігріваючи при цьому тільки відповідну зону для перебування поросят. У результаті досягається значне зниження загальних виробничих витрат на енергоресурси (енерговитрати обладнання - близько 80 Вт). Паралельно із цим досягається покращання якості повітря у приміщенні завдяки зниженню загальної температури, що зменшує утворення шкідливих газів у гнойових каналах.
Використання обігрівальних навісів забезпечує рівномірне обігрівання гнізда і усіх поросят у ньому. При цьому теплове випромінювання рівномірне і приємне для тварин. Агрегати добре ізольовані, що убезпечує від загоряння, зумовлює відсутність запаху горіння та значних змін мікроклімату.
Важливою особливістю даного обладнання є його ізоляція від іншого приміщення з уможливленням вільного пересування поросят до та з місця обігрівання. Самі поросята, коли їм це потрібно, можуть розташовуватися під обігрівальними навісами таким чином, щоб мордочки були спрямовані назовні задля доступу до свіжого прохолоднішого повітря.
Таким чином, обігрівальні навіси мають дуже низьку тепловтрату та виключають можливе додаткове температурне навантаження на свиноматку. В результаті тварини краще себе почувають, мають добрий апетит і молочність, спокійно відпочивають, не створюють небезпеки для поросят.
Новітнє покоління устаткування для обігрівання з навісами уможливлює автоматичне регулювання роботи за заданої кривої зміни температурного режиму. Відповідно, господарю потрібно тільки ввімкнути прилад, який уже далі із зростанням поросят поступово пристосовуватиметься до їхніх температурних вимог, зменшуючи, відповідно, і використання енергії. Навіси довговічні, до того ж, завдяки гладенькій та гігієнічній поверхні, вони легко миються. Звичайно, порівняно з іншим обладнанням, навіси для обігрівання коштують доволі багато (близько 300 євро), проте з огляду на вагому економію енергії та добрі результати їхнього тривалого використання прилади дають змогу успішно економити, попри попередньо високі одноразові інвестиції, витрачені на їхнє придбання.

Де криються проблеми з обігрівом?
Самі тварини можуть бути добрим індикатором мікроклімату у приміщені. За їхнім розташуванням доволі легко можна визначити, як вони себе почувають. Коли поросята збиті у кучу - їм прохолодно, коли вони лежать по-одному на всій площі - їм дуже жарко, коли вони лежать навколо гнізда, але не в ньому - їм жарко у гнізді. За таких проявів поведінки свиней регулювання мікроклімату у приміщенні необхідне. Коли поросята розміщуються у гнізді лежачи на животі - температура для них прийнятна, коли ж вони лежать поряд одне з одним на боці - температурний режим для них ідеально придатний. У двох останніх варіантах поведінки потреби у проведені регулювання мікроклімату немає.

Звичайно, під час добору відповідного устаткування кожне господарство керується власними фінансовими можливостями, але не варто лякатися можливо вищих витрат на купівлю, не беручи до уваги значних можливостей економії та інших переваг, які пов'язані із застосуванням того чи іншого обладнання. Слід пам'ятати, що поряд із витратами на корми, трати на енергію вирощування - одні з найважливіших складових формування собівартості. Їхнє значення в подальшому ще більше зростатиме, відповідно, майбутнє буде за енергоощадними технологіями. Але навіть якщо нині господарство не має коштів на дороге обладнання, відмовлятися від обігрівання поросят не слід, бо зекономивши на цьому, можна втратити набагато більше - майбутніх високопродуктивних тварин.

Інтерв'ю
Федір Шумейко, головний інженер ФГ «Агро Хорс»
Коротка дискова борона Heliodor 9 від LEMKEN – найлегша дискова борона в продуктовій лінійці компанії. Діаметром дисків цього агрегату становить 510 мм. Серед особливостей агрегату слід відмітити його маневреність, технологічність та... Подробнее
Олександр Ярещенко, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН
Ягідництво називають однією із найперспективніших галузей АПК. Саме сюди і початкуючі, і досвідчені аграрії  вкладають великі суми грошей. Про те,  за якими критеріями слід обирати культури

1
0