Спецможливості
Статті

in vitro — технологія сучасного агробізнесу

01.03.2011
2585
in vitro — технологія сучасного агробізнесу фото, ілюстрація

Успіх агробізнесу, так як і успіх в інших галузях народного господарства, визначається використанням сучасних технологій.

Успіх агробізнесу, так як і успіх в інших галузях народного господарства, визначається використанням сучасних технологій.

Новітні технології дають можливість поліпшити якість продукції та знизити її собівартість. Сучасні технології базуються на останніх досягненнях наукової думки. Добре розвинуті технології - це основний товар у сучасних ринкових умовах. Мікроклональне розмноження рослин in vitro - високоефективна технологія розмноження рослин для сучасного агробізнесу. Використання такої технології дає змогу отримувати посадковий матеріал високої якості, чистий від внутрішніх хвороб (бактеріальний рак, віруси, бактерії, мікоплазменні хвороби тощо). Розмноженням займаються цілорічно. Технологія складається, умовно кажучи, з чотирьох тісно пов'язаних етапів.
Перший - введення в культуру in vitro, рис. 1.
Другий - мікроклональне розмноження, рис. 2.1; 2.2; 2.3; 2.4; 2,5.
Третій етап - адаптація рослин до зовнішнього середовища.
 На цьому етапі рослини-регенеранти пересаджують із агар-агару в органо-мінеральні субстрати. Процес триває два-три тижні залежно від виду рослин.
Четвертий етап - дорощування адаптованих рослин способом гідропоніки до відповідних кондицій, рис. 3.1; 3,2; 3.3.
Важливим елементом технології є детекція рослин на внутрішні хвороби (бактеріальний рак, віруси, бактерії). Високоефективними технологіями з виявлення захворювань є ДНК-технології (ПЛР). У разі виявлення збудника хвороби слід здійснити операцію з оздоровлення експлантів від захворювань. Без такої операції не можна вважати виконаною першу ланку технології - введення в культуру in vitro. Під час розмноження основних сільськогосподарських культур (виноград, підщепи плодових, суниця, хміль, квіти, декоративні культури) за рік одержують понад 10 млн мікроклонів. Гарантом такої кількості є, по-перше, оптимізоване живильне середовище на різних фенофазах вегетації. По-друге,  - сучасні методи молекулярно-генетичної діагностики та оздоровлення рослин від внутрішніх хвороб (бактеріози, віруси тощо). Найкраще для розмноження використовувати нові, цінні, сорти рослин.
¢ Нині важко собі уявити передову фірму з вирощування квітів, яка не мала б лабораторії мікроклонального розмноження. Голландська фірма Vitro Plus під час розмноження рослин in vitro використовує як автоматизовані лінії з виготовлення та розливання живильного середовища, так і робототехніку для пересаджування мікроклонів. Багато сучасних європейських фірм співпрацює з селекціонерами. Це дає можливість швидко виводити нові цінні сорти на ринок. Висока якість продукції, низька її собівартість змушують тих, хто займається традиційно розмноженням рослин, переходити на нову технологію розмноження in vitro. Вона відома понад 50 років. У її розвитку можна виокремити п'ять рівнів. Добре відома крива Фостера. На графіку вона має вигляд S-подібної кривої ("кобра"). Нижня точка кривої показує на початок її розвитку, а верхня - на найвищу точку розвитку цієї технології. Після завершення розвитку технологію замінюють новою, прогресивнішою, вищого рівня. Донедавна технологія розмноження рослин in vitro мала вузьке коло застосування через свою недосконалість. Це були, в основному, перший, другий, а в кращому разі, третій рівень розвитку. Слід зазначити, що використання традиційних базових середовищ MS, їхня модифікація (в кращому разі) дає змогу піднятися до третього рівня розвитку технології in vitro. Але й третій рівень не дає можливості розкрити до кінця морфогенний потенціал рослин. А звідси й починаються всі проблеми, які стримують масове використання технології in vitro. Експланти гарно ростуть і розвиваються тільки на добре збалансованому живильному середовищі. Адаптація мікроклонів до зовнішнього середовища теж напряму залежить від збалансованого живильного середовища. Традиційне живильне середовище MS одержали емпіричним способом. Зрозуміло, що тоді воно не могло повною мірою відповідати вимогам рослин. Відповідне збалансоване живильне середовище, синергізм та антагонізм іонів, їхню регуляцію ніхто в ту пору не розглядав, до того ж, багато хто й тепер не сприймає таких підходів. Але практика засвідчує: рослини можна масово розмножувати способом in vitro. Це добре відомо провідним науковцям світу. Н. Катаєвій свого часу вдалося ввести широкомасштабне розмноження гербери in vitro тільки після модифікації живильних середовищ. Саме так працюють провідні фірми світу. Розв'язати ці проблеми допомагають лише нові підходи до виготовлення живильних середовищ. Це нова теорія й практика виготовлення таких середовищ. Як засвідчує практичний досвід, правильно підготоване живильне середовище знімає всі проблеми, що гальмують розвиток технологій in vitro.

Маркетинг
¢ Маркетинговий аналіз показує коридор собівартості цін, визначає оптимальний коефіцієнт розмноження рослин, до певної міри викриває технологічні помилки. Тобто нам треба проаналізувати конкретний рівень розвитку технології в економічному полі. Вивчити сильні та слабкі сторони. Визначити, що саме впливатиме на конкурентоспроможність та рентабельність технології in vitro. Нинішній рівень розвитку нової технології, а саме: четвертий і п'ятий рівень її розвитку - дають змогу здійснювати широкомасштабне розмноження рослини. Традиційне розмноження рослин плодових, квітів, винограду замінено новими технологіями розмноження рослин in vitro. Ми успішно здійснили мікрощеплення винограду в in vitro підщепи на прищепу. Тепер треба тільки механізувати цей процес.
¢ Основою новітньої технології є сучасні наукові розробки (знання, ноу хау). Решта складових технологій (обладнання, матеріали) доступні, їх вільно продають на ринку. Рентабельність технології підвищується зі збільшенням кількості розмножувального матеріалу, починаючи з 0,5 млн мікроклонів. Маючи 100-500 тис. рослин, теж вигідно працювати. Якщо розмножувального матеріалу буде понад 0,5 млн, проект окупиться за один рік, ще й прибуток непоганий буде.
Перевага сучасної технології in vitro, порівняно з традиційними способами розмноження, в тому, що контрольованість чинників, які впливають на сам процес розмноження, є максимальною. Тут не потрібно мати великі маточники (а саме на них виникає ймовірність вторинного зараження хворобами), величезні тепличні комплекси, машинно-тракторний парк, робочу силу. Для вирощування 2 млн мікроклонів треба 20-25 людей. Це дає можливість гарантовано розмножати здорові рослини із відповідними біометричними характеристиками. Встановлено, що собівартість адаптованої рослини-регенеранта, готової для дальшого її дорощування, не може перевищувати 0,9 дол. Саме нова технологія забезпечує такі економічні показники, не знижуючи якості вирощеної продукції. Швидке розмноження, висока якість і низька собівартість продукції є складовими високорентабельного розмноження рослин in vitro. Одержати таку високу якість продукції за традиційних способів вирощування практично неможливо. Закладати нові плантації хворими саджанцями економічно недоцільно. Саме вони знижують продуктивність та якість продукції насаджень, що призводить до великих економічних збитків. Наші новітні технології розмноження рослин in vitro нічим не поступаються перед зарубіжними, а за деякими показниками перевищують їх.
¢ Усе геніальне - просте. Це стосується й агробізнесу. Саме нові досягнення наукової думки суттєво спрощують технологію розмноження рослин in vitro, виводять її на новий рівень розвитку. Тільки нові підходи до розвитку технологій in vitro дають підставу говорити про широкомасштабне й економічно вигідне її застосування. Швидке розмноження в культурі in vitro будь-яких вегетативно розмножувальних рослин сучасними методами - це важливий етап розвитку агробізнесу. Технологія, доведена до вдосконалення, стає простою у використанні, є головним і найдорожчим товаром на ринку. Як відомо, на ринку діє одна боротьба - боротьба технологій.
В агробізнесі, як і в будь-якому іншому, треба розумно використовувати високорозвинені новітні технології. Саме такою є технологія вегетативного розмноження рослин in vitro.

Микола Пристанський,
винахідник та науковець

Інтерв'ю
Що робити, якщо на територію вашого господарства вломилися окупанти й після звільнення у вас лишаються тільки зруйновані будівлі та спалена техніка? Навіть вислуховувати про це розповіді психологічно нелегко… Однак наші співрозмовники,... Подробнее
Минулої осені сайт «Пропозиція» побував у гостях у кооператорів Дніпровської області. Чималу допомогу в становленні кооперативів, а згодом – кооперативних об’єднань, надала Кооперативна академія, що працює в м. Дніпро. Її очолює Софія... Подробнее

1
0