Спецможливості
Статті

Вітчизняний ринок живої худоби: аналізуємо ціни

14.06.2013
4998
Вітчизняний ринок живої худоби: аналізуємо ціни фото, ілюстрація

Поточна ситуація на ринку тваринницької продукції залишається невизначеною та хаотичною, що відображається на рівні цін.

Поточна ситуація на ринку тваринницької продукції залишається невизначеною та хаотичною, що відображається на рівні цін.

І. Свиноус, д-р екон. наук, професор,
Білоцерківський НАУ

Основні групи в асортименті торгівлі на ринках живої худоби (РЖХ): молодняк свиней, свині для забою (понад 90 кг), телята (вага — 50–120 кг), молодняк ВРХ, корови на забій та дійні корови.
   Найбільшим попитом на РЖХ користується молодняк свиней, що зумовлює зростання реалізаційних цін у даному сегменті (рис. 1).
Відбувається поступове зниження рівня закупівельних цін на молодняк свиней. Враховуючи нинішню ситуацію, за прогнозом рівня цін на молодняк свиней на середину червня вони знизяться до 25–30 грн/кг, проте в липні спостерігатиметься незначне зростання — до 35 грн/кг.
   Закупівельні ціни на свиней, призначених для забою, мають чітко виражену сезонність, що пов’язано з обсягами реалізації за основним каналом збуту — на роздрібних продовольчих ринках. Крім того, не останню роль відіграє і спосіб годівлі, що безпосередньо відображається на якості продуктів забою свиней (рис. 2).
Враховуючи багаторічні тенденції, ціна на свиней до кінця червня буде стабілізована. В липні-серпні, можливо, спостерігатиметься незначне її сезонне зниження. Потім визначальним фактором слугуватиме ціна на зернові, фактичний урожай зернових та обсяги зерна, виданого як плата за оренду земельних паїв.
   Спостерігається суттєве коливання закупівельних цін на м’ясних та сальних свиней. Враховуючи нинішній стійкий споживчий попит населення на сало, рівень закупівельних цін на великовагових свиней вищий на 2–3 грн/кг. У весняний період таке цінове співвідношення знижується в середньому до 1–1,5 грн/кг (ця обставина пояснюється сезонним зниженням попиту на сало).
   Рівень цін на живих телят матиме стійку тенденцію до зростання з огляду на зменшення пропозиції з боку власників особистих селянських господарств.
У подальшому спостерігатиметься підвищення закупівельних цін на живих телят, але їхня максимальна величина не перевищить 22–23 грн/кг.
Сталий попит на молоду телятину зумовлює утримання високої реалізаційної ціни на неї. Несприятливе цінове співвідношення між ціною на молодняк ВРХ і на молоко змушує селян реалізувати телят тримісячного віку.
Проаналізуємо нинішню цінову тенденцію в реалізації телят, яка склалася на стихійних ринках живої худоби Хмельницької області (рис. 3).
   Основними покупцями великовагової худоби на РЖХ виступають торгово-посередницькі структури, які працюють на агентських умовах з малими та середніми переробними підприємствами, які фактично й диктують рівень цін (рис. 4).
Спостерігається незначна різниця між закупівельною ціною на великовагову худобу залежно від її статевих ознак (1–1,5 грн/кг живої ваги), що зумовлено реалізаційним обсягом продуктів забою.
Нині спостерігається зростання вартості молочних корів: ціна 1 кг зросла від 16 грн живої маси до 19 грн за значного перевищення попиту над пропозицією.
Ціни на корів на забій залишилися незмінними — на рівні 7–9 грн/кг живої ваги за наявності мінімальної пропозиції.

Упровадження нових розцінок, або Скільки коштуватимуть ветеринарні послуги

Питання надвисокої вартості ветеринарних послуг досить сильно турбувало представників підприємств галузі свинарства незалежно від форм їхньої власності. Нарешті, сумнозвісний Наказ Мінагрополітики від 31 жовтня 2012 р., № 666, яким було встановлено високі ціни на ветеринарні послуги, скасовано. Від 13 лютого 2013 р. Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 96 було затверджено нові тарифи на ветеринарні послуги. І цей факт не може не радувати…

Безперечно, інформація, надана «з перших вуст», стане вкрай необхідною та корисною для всіх без винятку власників худоби незалежно від кількості утриманого поголів’я.

Олександре Мар’яновичу, що було взято за основу розрахунку нових розцінок і чому взагалі постало питання введення єдиної тарифікації?
— До прийняття єдиних тарифів розмір плати за послуги ветеринарної медицини затверджувався на регіональному рівні. Тому вартість однієї і тієї самої послуги на території України була неоднакова.
Практика застосування різних розмірів сплати деяких послуг викликала численні звернення користувачів щодо необхідності їхньої оптимізації.    
З цією метою було розроблено та затверджено Наказ Мінагрополітики України від 31 жовтня 2012 р. за № 666 «Про затвердження розмірів плати за послуги з питань ветеринарної медицини, захисту рослин, охорони прав на сорти рослин, які надаються органами та установами, що входять до сфери управління Державної ветеринарної та фітосанітарної служби», який було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2012 р. за № 1964/22276.
Цьому передувала досить копітка робота фахівців галузі, яка спиралася на чинну нормативно-правову базу.
За основу розрахунку тарифів за послуги ветеринарної медицини було взято розрахунки попередніх п’яти років: хронометраж використаного часу, накладні витрати, нарахування зарплат спеціалістам тощо.
Таким чином встановлено нові тарифи на окремі послуги.

Тарифи, про які йде мова,
обов’язкові для всіх ветеринарів?
— Тарифи, про які йдеться, обов’язкові лише для працівників державної служби ветеринарної медицини. Приватні ветеринари, які працюють за ліцензією, беруть оплату за власними розцінками.

У який спосіб власник худоби може проконтролювати, за що саме він заплатив? Чи існують якісь офіційні довідки, квитанції тощо?
— Ветеринарний лікар зобов’язаний виписати квитанцію з печаткою ветеринарної установи, де він працює, вказати своє прізвище, ім’я та по батькові, розписати кожну послугу та її вартість. Неприпустимо зазначати загальну суму або не видавати квитанцію взагалі. Якщо власник тварини після візиту лікаря ветеринарної медицини не отримав платіжного документа, то йому немає на що й скаржитися.

Якщо говорити про клінічний огляд худоби взагалі… Як розподіляють тарифи в такому разі?
— Під час щорічних загальнодержавних протиепізоотичних заходів за клінічний огляд платити не треба. Згідно з розділом ІІІ Наказу Мінагрополітики від 13.02.2013 р., № 96, клінічний огляд оплачують тільки в тому разі, якщо йдеться про профілактичний карантин та лікування. Інакше кажучи, клінічний огляд проводять за умови переміщення (продажу) худоби за межі господарства або коли тварина захворіла й було викликано лікаря. Так, власник корови платить державному ветеринарному лікарю 12 грн, власник свині — 10 (ціни вказано без ПДВ).
Згідно з вимогами чинних нормативно-правових актів, молоко до реалізації за прямими зв’язками та у вільний продаж допускається з ферм (господарств), благополучних щодо заразних хвороб тварин, що підтверджується ветеринарною довідкою. У довідці має бути зазначено дати дослідження тварини на субклінічний мастит (вміст соматичних клітин), а також клінічного огляду тварини. Так, у даному разі потрібно сплатити за бланк ветеринарної довідки (за переміщення в межах району) — 14,46 грн, за дослідження сирого молока на субклінічний мастит (вміст соматичних клітин) — 3,50 (без ПДВ).

Чи мають право державні ветеринарні лікарі стягувати із господарств плату за проведення клінічного передзабійного огляду товарних свиней?
— Так. Згідно з Правилами передзабійного ветеринарного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м’яса та м’ясних продуктів, Наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики України від 07.06.2002 р., № 28, зареєстрованого в Мін’юсті України 21.06.2002 р. за № 524/6812, усі види забійних тварин і птиці перед забоєм підлягають ветеринарному огляду. Реалізація і використання м’яса та інших продуктів забою тварин (птиці), що не пройшли ветеринарно-санітарну експертизу та передзабійний огляд в установленому порядку, забороняються. Однак сплата послуг за дані операції входить у погодинну оплату роботи офіційного лікаря, що працює на переробному підприємстві.

В Україні триває масова ідентифікація худоби. Яка її ціна за новими тарифами для фізичної особи та для підприємства? І з чого складаються названі Вами суми?
— Одним з основних стратегічних завдань, що ставить перед собою Україна на шляху до Європейського Союзу, є гарантія безпечності та конкурентоспроможності тваринницької продукції, виробленої в країні.
З березня 2013 р. господарі худоби сплачують за процедуру ідентифікації худоби за новими тарифами. Їх затвердило ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин». Тож, згідно з чинними тарифами, фізичні особи за первинну ідентифікацію великої рогатої худоби мають сплатити 24,80 грн, товарних свиней — 22,0, овець і кіз — 24,0, коней — 28,80 (без родоводу) і 33,50 грн (з родоводом).
Юридичним особам первинна ідентифікація ВРХ коштує 42,0 грн, свиней — 23,0, комплект бирок, ідентифікація племінних свиней — 39,60 (без бланка реєстраційного свідоцтва) і 48,0 (з бланком реєстраційного свідоцтва; бланк видають за бажанням власника), овець та кіз — 20, коней — 28,80 (без родоводу) і 33,50 грн (з родоводом).
Пройшовши процес ідентифікації, власник худоби не тільки ставить її на облік, що сприяє стабільній епізоотичній ситуації, а й може претендувати на дотацію від держави.
Так, минулого року було започатковано виплату спеціальної бюджетної дотації фізичним особам за утримання та збереження молодняку великої рогатої худоби. Розмір дотації — від 250 до 1000 грн за голову. У 2012 р. таку допомогу отримали близько 340 тис. селян за збереження ними 509 тис. голів молодняку ВРХ.

Чи обов’язкова ідентифікація худоби, яку господар утримує тільки для власного споживання?
— Наразі ідентифікація тварин для фізичних осіб, які займаються розведенням тварин та їхнім утриманням для власного споживання, не є обов’язковою.
Але не виключено, що скоро становище зміниться: занадто багато випадків, коли на ринки потрапляє неякісна продукція забою тварин, що не пройшли процедур щеплення та ветеринарних досліджень.

Враховуючи непросту епізоотичну ситуацію в Україні зі сказом, нині проводять активну масову вакцинацію тварин. Які ціни встановлено на ці послуги?
— З метою обмеження поширення сказу в Україні Державна ветеринарна та фітосанітарна служба здійснює комплекс ветеринарно-санітарних заходів, спрямованих на ліквідацію сказу, що включає епізоотологічний і епідеміологічний моніторинги, системну парентеральну імунізацію свійських тварин та пероральну імунізацію диких м’ясоїдних тварин.
Парентеральна імунізація свійських тварин включає обов’язкову імунізацію поголів’я собак на всій території країни; котів — у зонах стійкого неблагополуччя; сільськогосподарських тварин — під час спалахів захворювання.
Щороку в Україні здійснюють понад 5 млн щеплень тварин проти сказу. Слід зазначити, що вакцинація тварин проти сказу в державних лікарнях ветеринарної медицини безкоштовна для всіх власників тварин.

За продаж сирого молока — штраф або тюрма

Фермер із Вісконсина Вернон Хершбергер постане перед судом за продаж сирого молока. 41-річному фермеру, який має 10 дітей, загрожує штраф розміром 13 тис. дол. або позбавлення волі строком на 2,5 року. Пан Хершбергер почав постачати сире молоко своїм клієнтам у 2003 р. До моменту арешту, в 2010  р., його продукцію споживало 100 сімей.
Слід зауважити, що формально ці люди не були клієнтами ферми, а мали статус партнерів фермера. Таким чином, вони орендували тварин у Хершбергера та платили певні кошти щоразу, як приходили забирати сире молоко.
Фермер вважав, що йому не потрібна ліцензія для роздрібної торгівлі продуктами харчування, оскільки молоко вже належить учасникам клубу і факт торгівлі відсутній.
Варто додати, що продаж сирого молока дозволений лише в 10 американських штатах. Вісконсин не входить до цього переліку.
ІЦ УАК / MilkUA.info

Українська свинина на світовому ринку

Через недавню заборону на ввезення бразильської свинини європейські, китайські та російські ринки можуть замінити бразильську продукцію українською. «Останніми роками спостерігається зростання добробуту населення в країнах Південно-Східної Азії. Прикладом може бути Китай, де стали частіше споживати тваринний білок, зокрема свинячий», — зазначив Сергій Мазін, генеральний директор Української аналітичної компанії KSG Agro.
За словами С. Мазіна, Росія й Казахстан традиційно покривають значну частину своїх потреб завдяки імпорту свинини, в основному з Європи й Бразилії.
Генеральний директор компанії KSG Agro повідомив, що деякі європейські країни, а також Росія і Китай, заборонили імпорт бразильської свинини через наявність у продуктах растопаміну — харчової добавки для збільшення м’язової маси у тварин.
У зв’язку з цим відкрилися можливості для збільшення частки реалізації української продукції на цих ринках. «Ми сподіваємося експортувати майже половину виробленої свинини», — наголосив С. Мазін. Згідно з Програмою розвитку сільського господарства в Україні, країна має намір до 2020 р. збільшити експорт свинини приблизно до 70% проти нинішнього рівня.
eFeedLink

Єврокомісія досліджує вакцину

Європейська комісія перегляне дозвіл Європейської торговельної ради на застосування вакцини Survaxyn PCV після несподівано одержаних побічних ефектів під час випробувань препарату.
Survaxyn PCV — апробована вакцина проти цирковірусу свиней другого типу, призначена для тварин віком
від трьох тижнів і старших. Вакцину постачають на ринок ЄС із грудня 2012 — січня 2013 р.
В Zoetis заявили про призупинення реалізації двох партій препарату в березні, після надходження інформації про неочікувані побічні ефекти (скарги — переважно з Іспанії). Ці дві партії Zoetis відкликала.
У компанії аналізують причину протиріч у препараті разом із Європейським медичним агентством (EMA), Єврокомісією і європейськими компетентними органами.
Результати розслідування щодо дії препарату Єврокомісією, Європейським медичним агентством з питань медичних препаратів ветеринарного використання (CVMP) було обговорено під час останнього щомісячного засідання.
www.animalpharmnews.com

Інтерв'ю
Валентина Потапова
Cьогодні група компаній «Штефес» добре відома в Україні. Засоби захисту рослин, що виробляє і реалізовує «Штефес», дали змогу тисячам українських аграріїв зберегти та зібрати мільйонні врожаї, примножити свої статки. Популярності компанії... Подробнее
Компанії «Уніфер» — 20 років! Подія справді знаменна, тому що «Уніфер» — це непересічне явище на українському агроринку. З активною діяльністю компанії пов’язані поява і впровадження в Україні новітніх технологій: перші мікродобрива,... Подробнее

1
0