Спецможливості
Статті

Використання бiохiмiчних показникiв кровi при оцiнцi кiлькiсної i якiсної характеристики продукцiї скотарства

05.06.2008
510
Використання бiохiмiчних показникiв кровi при оцiнцi кiлькiсної i якiсної характеристики продукцiї скотарства фото, ілюстрація
Використання бiохiмiчних показникiв кровi при оцiнцi кiлькiсної i якiсної характеристики продукцiї скотарства

Використання бiохiмiчних показникiв кровi при оцiнцi кiлькiсної i якiсної характеристики продукцiї скотарства

Hа основi фiзiолого-селекцiйного iндексу тварин у рiзнi вiковi перiоди можна вiднести до технологiчних груп з рiзною iнтенсивнiстю росту — високою та низькою.

При переробцi продукцiї скотарства важливе значення повинно надаватись як кiлькiснiй, так i якiснiй її характеристицi. Тому в Iнститутi землеробства i тваринництва захiдного регiону УААH розроблено спосiб, який дає можливiсть за однакових умов утримання й годiвлi отримати бiльше продукцiї вищої якостi. Hа основi фiзiолого-селекцiйного iндексу тварин у рiзнi вiковi перiоди можна вiднести до технологiчних груп з рiзною iнтенсивнiстю росту — високою та низькою. Hаприклад, при вiдгодiвлi худобу в 6-мiсячному вiцi можна протестувати i вiднести до технологiчних груп з високою та низькою iнтенсивнiстю росту. Якщо за однакових умов годiвлi й утримання бички з високою iнтенсивнiстю росту у 18 мiсяцiв мають живу масу 500—520 кг, то аналоги з низькою — тiльки 450—480 кг.
Слiд вiдзначити, що бички з високою iнтенсивнiстю росту за морфологiчними показниками тушi (вихiд мускульної тканини, найбiльш цiнної в бiологiчному вiдношеннi) переважали ровесникiв з низькою iнтенсинiстю росту на 15—20%, а окремi екземпляри — на 30—35%. За хiмiчним складом тушi, а саме за виходом бiлка, тварини з високою iнтенсивнiстю росту переважали аналогiв з низькою на 10—15%.
Hа основi аналiзу молочної продуктивностi корiв рiзної лактацiї розроблено фiзiолого-селекцiйний iндекс. Вiдмiчено, що первiстки та повновiковi особини з високою iнтенсивнiстю метаболiчних процесiв в органiзмi переважали аналогiв з низькою iнтенсивнiстю за надоєм молока, процентом жиру та бiлка, вiдповiдно, на 20, 7 та 6% за однакових умов годiвлi та утримання. Як бачимо, кращi кiлькiснi i якiснi показники молока одержано у аналогiв з високою iнтенсивнiстю метаболiчних процесiв в органiзмi.
Економiчний ефект вiд впровадження описаного вище способу в базових господарствах Львiвської областi в розрахунку на 1 голову становив за державними цiнами на 1.01.98 року 80—120 грн.
Для проведення тестування тварин у господарствi потрібно мати апарат для автоматизованого визначення бiохiмiчних показникiв кровi та комп’ютер.
Поряд із основною роботою з визначення якостi продукцiї скотарства, яка поступатиме на переробку, є можливiсть проводити аналiз кровi для людей.

В. Федак, канд. с.-г. наук,
О. Лящук, наук. спiвробiтник,
Iнститут землеробства i тваринництва захiдного регiону УААH

Інтерв'ю
Новообрана Верховна Рада за швидкістю прийняття законів змагається з Верховною Радою УРСР комуністичних часів, коли будь-яке питання голосувалося за хвилину: «Хто за? Хто проти? Хто утримався? — Одноголосно». Блискавично розробили і внесли... Подробнее
До цього господарства у мене особливе ставлення — дуже поважаю фахівців, які працюють тут за їхню людяність, відкритість і готовність завжди прийти на допомогу. Коли я з донькою втікала від війни (а самі ми з Києва), то тимчасовий притулок... Подробнее

1
0