Спецможливості
Статті

Технологія доїння корів: повторення пройденого матеріалу

13.08.2013
9598
Технологія доїння корів:  повторення пройденого матеріалу фото, ілюстрація

У молочному скотарстві процес доїння — наріжний камінь виробництва молока. Проте, хоча вчитися доїти корову спеціалісти починають практично змалечку, нагадати про основні правила доїння ще раз буде не зайвим.

У молочному скотарстві процес доїння — наріжний камінь виробництва молока. Проте, хоча вчитися доїти корову спеціалісти починають практично змалечку, нагадати про основні правила доїння ще раз буде не зайвим.

І. Плахотнюк, канд. вет. наук, Білоцерківський НАУ

1. Санітарна обробка рук оператора машинного доїння
Перед доїнням оператор машинного доїння повинен вимити та продезінфікувати руки і одягнути одноразові рукавички.

2. Попередня стимуляція і масаж вим’я
Проводиться шляхом стимуляції кінчиків дійок, яку зазвичай поєднують зі здоюванням перших струменів молока і очищенням та дезінфекцією сосків вим’я.
Час від початку підготовки вим’я до надягання доїльних стаканів повинен тривати близько 40–60 с.

3. Здоювання перших струменів молока
Для визначення клінічного маститу і запобігання поширенню патогенної мікрофлори здоюють перші дві-три цівки молока з кожної частки у спеціальний кухоль. Про наявність маститу свідчать: болючість, ущільнення, набряк, збільшення молочної залози чи хоча б однієї із часток, пошкодження шкіри чи судин, поява включень на сітці кухля (згустки казеїну, гнійний ексудат, нитки фібріну, кров тощо) або зміна кольору секрету.
Здоювання проводять методом доїння кулаком:
Œ   Дійку вимені захоплюють у кулак якомога ближче вказівним пальцем до основи.
   Потім стискають дійку вказівним та великим пальцями, щоб запобігти зворотному відтоку молока з дійок вимені.
Ž   Після цього послідовно стискають дійку середнім та безіменним пальцями та мізинцем. Водночас сама рука повинна лишатися нерухомою.
   Після виходу молока кулак розжимають, не відриваючи від дійки, молоко знову надходить з вимені у дійку, почергове стискання пальців у кулак повторюють.
Не варто тягнути та смикати дійки. А також доїти вологими руками. Тому доїння щипком, за якого молоко з дійки видавлюється двома постійно зволоженими пальцями, не рекомендується.

4. Очищення та дезінфекція сосків вим’я
Очищення та дезінфекцію проводять лише тієї частини дійки, що контактує з дійковою гумою. Для очищення застосовують одноразові серветки або індивідуальні махрові рушнички, які попередньо змочують дезінфікуючим засобом чи водою (брудні, багаторазові ганчірки підвищують ризик передачі збудників маститу). Вологе очищення проводять за допомогою душу лише у випадку сильного забруднення. Залишки вологи видаляють серветкою.
Дезінфекцію дійок проводять шляхом занурення їх на 1–2 с у спеціальну чашку з засобами, такими як: димацид, діпал концентрат, КЕНОСТАРТ (краще використовувати деззасоби на основі тензидину, що утворюють піну). Приблизно через 30 с, залежно від рекомендацій виробника щодо часу контакту засобу з сосками та використання, залишки деззасобу видаляють серветкою.

5. Доїння
Доїльний апарат одягають відразу після підготовки вим’я, уникаючи потрапляння повітря. Потім апарат вирівнюють так, щоб молокопровідний шланг розміщувався вздовж осі тіла корови. Під час доїння стежать за поведінкою корів та роботою доїльних апаратів для запобігання наповзанню, спаданню та забрудненню стаканів доїльних апаратів, запізнілому зняттю їх з вим’я, несправності вакуумної системи тощо. Частота пульсації повинна становити 45–60 доїльних тактів за хвилину, а тривалість доїння — не більше 6–7 хв. Вакуум в колекторі доїльного апарата за максимальної молоковіддачі має становити 275–300 мм рт. ст., або 37–41 кПа. Після зменшення потоку молока пальпаторно контролюють ступінь видоювання усіх часток.
У кінці доїння апарат злегка відтягують вниз до вирівнювання дійок (не допускають підсмоктування повітря). Така процедура полегшує перехід молока від наддійкового відділу цистерни до дійкового. Перед зняттям доїльного апарата вимикають вакуум та через отвір у колекторі наповнюють апарат повітрям. Заборонено зривати доїльний апарат. Не рекомендується проводити додоювання корів, оскільки даний захід практично не впливає на кількість і якість молока, але призводить до травмування тканин молочної залози та розвитку маститу. Кінчик дійки після зняття стаканів повинен мати рожевий колір і бути сухим.

6. Обробка дійок після доїння
Для цього дійки занурюють у спеціальну чашку (на глибину контакту соска з апаратом) чи оббризкують (з усіх сторін) дезінфікуючими засобами, такими як: димацид, блінал, синтайод, гіпохлорит кальцію, хлорамін, Дезмол, Діпал, Кеноцидин та ін.
Вибираючи засоби для догляду після доїння, слід зважати не лише на достатній ефект дезінфекції, а й на властивості догляду за шкірою.

7. Проміжна дезінфекція чи зворотна промивка доїльних апаратів
Для цього почергово занурюють по два доїльні стакани у ємкість з дезрозчином або проводять зворотну промивку водою через молокопровідний шланг після доїння кожної корови. Проміжна дезінфекція запобігає передаванню збудників інфекції вимені від однієї корови іншій.

Інтерв'ю
Одним із найвідоміших не лише в Україні, а й у всьому світі центрів пшеничної селекції є Миронівка (Київщина), яку недарма називають пшеничною столицею, батьківщиною української озимої пшениці, адже саме тут працює Миронівський інститут... Подробнее
Каролін Спаанс, радник із питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерланди в Україні
Каролін Спаанс із серпня 2016-го обіймає посаду радника з питань сільського господарства в Посольстві Королівства Нідерланди в Україні. Ми вирішили поцікавитися найбільш перспективними напрямками

1
0